Evden çıkmadan gezebileceğiniz müzeler

Evden çıkmadan gezebileceğiniz müzeler

0

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında tüm dünyada milyonlarca insan evlere kapanmış durumda. Okullara ara verilen, uzaktan çalışmaya geçilen, tüm sosyal etkinliklerin iptal edildiği bu dönemde bize düşen en önemli vazife kalabalık ortamlardan uzak kalmak ve salgının yayılımının azalmasına katkıda bulunmak. Bununla birlikte bugünlerde evde kaldığımız şu günleri kaliteli ve verimli vakit geçirme konusunda herkesin seferber olduğunu görüyoruz. Arşivlerini kullanıcılarına açan medya şirketlerinden tutun da eğitim içeriklerini ücretsiz sunan platformlara herkes insanları şu dönemde evde tutmak için elinden gelenin fazlasını yapıyor. Bu sürece katkı yapanların arasında müzeler de var. Tüm dünyada her yıl milyonlarca turiste kapılarını açan popüler müzeler şu günlerde kapılarını sanal turlarla ziyaretçilerine açıyor. Ben de bu hafta bu müzeler arasında dikkat çekenlerden bir derleme yaptım.

British Museum
Londra’nın ve hatta dünyanın en çok gezilen müzelerinden biri olan British Museum Google Kültürel Enstitüsü’yle yaptığı işbirliği ile sanal turlar düzenleyen müzelerden biri. Kuruluşu 1700’lü yıllara dayanan müzeyi, Londra’ya gidip gezmek istediğinizde gezinin tüm gün bile sürebildiği söylemeliyim. 8 milyondan fazla objenin yer aldığı bir koleksiyona sahip olan ve aynı zamanda dünyada ilk kurulan müze unvanına da sahip Londra British Museum, Rosetta Taşı ve Mısır mumyaları gibi önemli eserleri görebileceğiniz harika bir deneyim sunuyor.

Louvre Müzesi
Yaklaşık 10 futbol sahası büyüklükte bir alanı kaplayan ve dünyanın en büyük müzesi konumunda bulunan Louvre Müzesi de bu dönemde kapılarını sanal olarak ziyaretçilere açan bir diğer müze. Paris’in de en ikonik tarihi merkezlerinden biri olma özelliğini taşıyan müze Fransa’nın ilk devlet müzesi olarak kayıtlarda yer alıyor. Mısır yapıtları ve Michelangelo’nun eserleri gibi popüler sergilerin yer aldığı bölümleri sanal olarak gezebilme imkanı sunan Louvre’da Apollo Galerisi ve Mısır Antikaları’nı yerinizden kalkmadan gezebilirsiniz.

Vatikan Müzesi
Koronavirüs’ten en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya’nın ve Katolik dünyasının ruhani merkezi olan Vatikan’da yer alan dünyanın en büyük müzelerinden Vatikan Müzesi’ni tamamen gezmek bir koca gün sürebiliyor. Toplam 54 galerinin yer aldığı müzede bu galerilerin en değerlisi şüphesiz Sistine Şapeli’dir. Şapelin tavanındaki işçiliği incelemek için en az 1 saat ayırmanız gerekebilir. Neyse ki Raphael, Micheangelo ve Donatello gibi Rönesans döneminin en ünlü sanatçılarının en değerli eserlerini ve Sistine Chapel’deki Michelangelo’nun tavanının da olduğu birçok ikonik sergiyi sanal olarak turlayabilirsiniz.

Dali Müzesi
Dali’nin hayatını ve kariyerini anlatan pek çok sergi ve odanın yer aldığı müze ressamın 4000 eserden oluşan sürrealist koleksiyonuna ve aynı zamanda sanatçının mezarına da ev sahipliği yapıyor. Salvador Dali’nin aynı zamanda ilk sergisini gerçekleştirdiği bu binayı artık tek bir tıkla sanal ortamda gezmek çok kolay. İspanya’nın Katalonya bölgesinde yer alan müze, Salvador Dali’nin yaşadığı dönemde belediyeye ait tiyatro binası olarak hizmet veriyordu. Bu bağlamda binanın yeri Dali’nin hayatı için önem taşıyor.

Van Gogh Müzesi
Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un 37 yıllık yaşamının 10 yılında ortaya koyduğu 2000’e yakın eserden en önemlilerini, taslaklar dahil görebileceğiniz müzede, pek çok ressamın da eserlerini görebilirsiniz. Yaşadığı dönemde ruhsal sıkıntılardan kurtulamayan, hem çılgın hem de dahi olarak adlandırılan Van Gogh’un eserlerini şu günlerde sanal ortamda görmek mümkün.

Türkiye’den sanal olarak gezebileceğiniz müzeler
Yapı Kredi, üç çeyrek asırlık varlığı boyunca biriktirdiği tarihi eserleri, Atatürk’ün eşyalarını, Yapı Kredi tarihi ve reklamlarını sanal ortamda kullanıcıların hizmetine sunuyor. www.3dmekanlar.com adlı sitede ise Ayasofya’dan Beylerbeyi Sarayı’na kadar pek çok müze ve tarihi turistik mekanı 360 derece panoramik fotoğraflarla sanal olarak gezmeniz mümkün. Bunun dışında Kültür ve Turizm Bakanlığının sitesinden müze, saray, cami, kilise, manastır ve bazı illeri sanal olarak gezmeniz mümkün.

Cevap bırakın