Evden çalışarak para kazanabileceğiniz işler

0

Birkaç yıl önce, insanların birçoğu evden çalışmayı tercih eden serbest çalışanları(freelance) çok da ciddiye almıyordu. Bununla birlikte, koronavirüs salgını nedeniyle artık pek çok iş kolu evden çalışma sistemine geçti. 

Öğretmenler evden çevrimiçi dersler verirken, mühendisler evden yazılımsal açıkları bulmaya, grafik tasarımcılar tasarımlarını yapmaya ve gazeteciler de röportajlarını evden yapmaya başladı.  Ancak bunların yanında bir de işsiz kalanlar, öğrenciler ya da evdeyken ek işler yapmak isteyenler bulunuyor.

Farklı iş kollarından hemen hemen her şirket, sanal ofisler kurmak için kendisini dönüştürüyor ve bunun da ötesinde, evden çalışma fırsatları sağlamak için yeni yollar arıyor. Apple, Amazon, Facebook ve Google gibi şirketler farklı evden çalışma metodlarını hayata geçirmeye başladı. Bununla birlikte salgın aslında çevrimiçi işlerin bir ofiste oturarak yapılan diğer işler kadar önemli olduğunun görülmesini de sağladı. 

Kişiler evden çalışarak ofiste çalıştığı kadar verimli olabilir ve benzer miktarda(hatta bazen daha fazla bile) para kazanabilir, profesyonelce büyüyebilir ve tüm bunları da ev konforunda kendini disipline ederek yapabilir. Öncelikle uzmanlık gerektirmeyen ve çoğu kişinin kolaylıkla yapacağı işlere bir bakalım:

  1. Deşifre yapmak: Şirketlerin bazıları angarya olarak gördükleri bazı videoların metin haline getirilmesini ister. Bunun yanı sıra bazı röportajların deşifre edilerek yazılı bir metne dönüştürülmesini de isteyebilir ve bunun için de freelance olan kişilerle çalışmayı tercih ederler. İşte burada devreye siz girebilirsiniz. İnternet üzerinden araştırdığınız takdirde bu tip  işler bulabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. 
  2. Çağrı merkezlerinde evden çalışmak(home agent): Bazı şirketler bu sisteme geçti ve artık evden de bu işi yapabilirsiniz. 
  3. Sanal asistanlık: Örneğin, bir yöneticinin bütün işlerini takip edecek yani bir nevi asistan olacaksınız diyelim. Bu iş ile evden çalışarak toplantılarını, yapması gereken günlük işleri ve varsa sosyal medya hesabı gibi işlerinin asistanlığını yapabilirsiniz. 
  4. Online anketçilik: Bu yolla da internet üzerinden anket doldurarak para kazanmanız mümkün. Pek tabii kayda değer bir sonuç alabilmeniz için gün içinde çok fazla adette anket doldurmanız gerekebilir.
  5. Veri ya da içerik girişi: Bu işte, yaratıcı metin yazarlıktan ziyade size verilen bilgileri panele girmeniz isteniyor. Özellik e-ticaret platformları bu alanda oldukça sık personel arayışı içine giriyor.
  6. Evde yemek yapmak ve bunları internet üzerinden satmak: Eğer yemek yapmayı seviyorsanız ve bu sayede para kazanmak istiyorsanız, bu tam size göre. Yaptığınız yemekleri Sahibinden.com gibi sitelerde satabilirsiniz. Buraya girdiğinizde halihazırda mantı, yaprak sarma ve sigara böreği satışları yapan satıcıları görebilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız, neden bu satıcılardan olmayasınız?
  7. Instagram üzerinden para kazanmak: Uzun yıllardır Instagram üzerinden para kazanmak mümkün. Burada açacağınız işletme hesapları yapacağınız satışlar veya sadece yapacağınız kaliteli paylaşımlarla takipçilerinizi artırabilir ve reklamlar üzerinden para kazanabilirsiniz. 
  8. Fotoğrafçılık: Son dönemde özellikle ürün fotoğrafçılığı da evden yapılabilen meslekler arasında. Doğru bir aydınlatma ve bir beyaz stand ile sizde e-ticaret sayfaları ve Instagram’da karşınıza çıkan fotoğraflar gibi ürün fotoğrafları çekebilirsiniz.
  9. İkinci el ürün satışları: Bunlar için özel olarak geliştirilen bazı uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar sayesinde dolabınızda artık giymediğiniz bazı parçaları rahatlıkla satabilirken, telefon, bilgisayar gibi teknolojik ürünleri de satabilirsiniz. 
Cevap bırakın