Evden çalışanlar için en iyi monitörler

0

Evden çalışma için en iyi monitörler: Koronavirüs salgını sonrasında evden çalışma modeli birçok kurum tarafından uygulanmaya başladı. Evden çalışanlar büyük bir monitörle hem geniş bir çalışma alanına sahip olabilir hem de iş dışı uygulama ve oyunlardan keyif alabilirler.

Monitör satın almadan önce…

Boyut ve çözünürlük

Ev ofis çalışmasına uygun bir monitör seçmek için bazı kriterleri değerlendirmek gerekiyor. Bunların başında monitörün boyutu geliyor. 24 inçlik uygun fiyat ve 1920×1080 piksel Full HD çözünürlük ile çok fazla yer kaplamadan bir dizüstü bilgisayara göre büyük bir alan sunuyor.

Üstelik 24 inçlik bir monitörü, büyük bir alan kaplamadan dizüstü bilgisayarınızın yanına yerleştirebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızı da bir yükseltici ile ekran seviyesine getirmeyi unutmayın.

27 inçlik modeller yer ve boyut konusunda optimum çözüm sunuyor. Bu cihazlarda çözünürlük Full HD’den 4K’ya çıkarken (2560×1440 ya da 3840×2160 piksel), taşıdıkları bağlantı sayıları da çeşitleniyor.

31 inç ve üzeri modeller ise geniş bir çalışma alanına sahip olanlara hitap ediyor. Bu cihazlarda birden çok bağlantı bulunuyor, 4K çözünürlüğün yanı sıra kavisli (curved) ekranları ile hem iş hem de eğlencede odaklanmayı kolaylaştırıyorlar.

Kullanım amacı

Daha çok ofis uygulamaları ile haşır neşirseniz ve internette sörf dışında bilgisayarda pek bir aktiviteniz yoksa, 4K yerine Full HD modeller sizin için yeterli olacaktır.

Fotoğraf ve video düzenleme ile uğraşıyorsanız, 4K çözünürlük detaylı bir görüntü sağlayabilmek ve monitör üzerinde çalışma alanınızı genişletebilmek için faydalı olur.

Panel

Monitör seçerken panele de dikkat etmenizde fayda var. Twisted Nematic (TN) paneller daha uygun fiyatlı monitörler ortaya çıkartır ama görüş açısına göre görüntü kalitesi değişebilir, yani tam karşıdan bakıyorsanız sorun olmaz ama çapraz bir açıdan bakanlar bazı renkleri farklı ve bazı alanları daha koyu görebilirler.

Vertical Alignment (VA) paneller, monitör yüzeyinde piksellerin dikey olarak döndüğü bir sistemle çalışır. Bu parlaklık kaybını azaltırken, görüntü kalitesini artırır.

In-Plane Switching (IPS) teknolojisi kullanan paneller ise likit kristaller tek bir düzlemde hareket ederek görüntü verirler ve bu sebeple kalite de saydıklarımıza arasında en yükseğidir.

Tazeleme hızı

Oyunlar ve hareketli görüntüler için monitörlerin tazeleme hızları da önem taşır. Standart olarak 60 Hz frekansındaki monitörlerde artık 100 Hz ve üzeri değerler görülüyor.

Bu değer ne kadar yüksek olursa o kadar akıcı bir görüntü olur, fakat bazı cihazlarda 144 Hz gibi yüksek değerlerin sadece DisplayPort bağlantısı ile erişilebilir olduğunu unutmayın.

Diğer

Genelde dizüstüler HDMI bağlantısı kullanıyor, ancak bir monitör aklınıza düştüyse ve sisteminizdeki bağlantı uyumlu değilse bir adaptörle dönüştürebilir ve bağlantı kurabilirsiniz.

Çözünürlük dışında parlaklık ve kontrast değerlerinin yüksek olması da iyi bir görüntü çıkışı elde etmeniz anlamına gelecektir.

Ayrıca monitörlerdeki USB yuvaları ek cihazların bağlanabilmesini, hoparlörler güçlü bir ses çıkışını da sağlayacaktır.

Evden çalışanlar için en iyi monitörler

Acer KG221Q

Acer KG221Q

21,5 inç büyüklüğünde ekrana sahip Acer KG221Q, 1920×1080 piksel Full HD çözünürlük, 100.000.000:1 kontrast ve 250 cd/m2 parlaklık ile uygun fiyatlı bir ofis çözümü sunuyor. 1 ms yanıt süresine sahip monitörde 2 x 1 Watt gücünde stereo hoparlör, VGA ve HDMI bağlantı ve AMD Free-Sync desteği bulunuyor.

LG 27MK600M-B

LG 27MK600M-B

Daha gneiş bir ekran isteyenlere şık bir çözüm sunan LG’nin bu modeli, sıfıra yakın çerçeveli ekranında Full HD çözünürlüğe ulaşıyor.

IPS paneli ile her açıdan aynı kalitede görüntü sunabilen monitör, özel okuyucu modu ile mavi ışığı azaltarak, titreşim önleme özellliği ile de gözlerinizi koruyarak uzun çalışma saatleri sonrasında dahi göz yorgunluğunu azaltıyor.

Duvara asılabilen 27MK600M-B, VGA ve HDMI çıkışlarına ek olarak kulaklık çıkışına da sahip.

Viewsonic XG3240C

Viewsonic XG3240C

Hem yüksek çözünürlük hem kavisli ekran isteyenlere hitap eden Viewsonic XG3240C, 32 inç ekranında 4K’ya (2560×1440) ulaşıyor.

144 Hz tazeleme oranı ve HDR desteği ile video düzenleme yapanları ve oyun severleri hedefleyen monitör, güçlü stereo hoparlörlere de sahip. %99 sRGB renk gamı desteği ise her tür görsel çalışmada fayda sağlıyor.

Yükseklik ayarı, öne arkaya yatma ve yana eğme özelliklerine sahip sağlam standına ek olarak 2 adet HDMI, 1 adet DisplayPort, 5 adet USB ile çoklu cihaz bağlantısı sunuyor.

 

Cevap bırakın