Evden Çalışanlar Ergonomik Çalışma Alanı Nasıl Oluşturabilir?

0

Ergonomik Çalışma Alanı

Ergonomik Çalışma Alanı kavramının hayatımızdaki önemi özellikle pandemi günlerinde arttı. Evden çalışanların daha konforlu çalışabilmeleri amacıyla evin içindeki çalışma alanını buna uygun hale getirmeleri artık zorunlu hale geldi.

Ergonomi Nedir?

Aslında ergonomi kelimesinin anlamını tam bilmeyenler için açıklama yapmak gerekirse Özgür Ansiklopedi Wikipedi ergonomiyi “İnsanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile olan uyumunu doğal ve teknik olarak araştırma ve geliştirme çalışmaları topluluğu” olarak tanımlıyor. Eğer evde veya ofiste çalışırken duruş problemleri, boyun, sırt ve bel ağrıları, az veya çok ışık sorunu yaşıyorsanız kesinlikle ergonomik bir çalışma alanına sahip değilsiniz demektir.

Ergonomik Çalışma Alanı Nasıl Oluşturulur?

Bilgisayar başında çalışırken ergonomik bir alan oluşturmak için bazı kurallara dikkat etmelisiniz. Örneğin monitörünüzün durduğu yer bir kol boyunuz kadar sizden uzakta bulunmalıdır. Monitörünüz ile gözünüz arasındaki mesafeyi çok iyi koruyarak ne çok uzak ne de çok yakın olmalısınız. Gözünüz monitörüm üst kısmına odaklı bakacak bir biçimde konumlanmalı. Otururken dizleriniz zemine paralel ve aralarında 3-5 cm boşluk olacak şekilde dururken ayaklarınız da buna düz durarak eşlik etmelidir.

Doğru Işık

Çalışılan ortamdaki ışığın niteliği oldukça önemlidir. Aydınlatma kesinlikle tekdüze ve durağan olmalıdır. Işık kaynağından gelen ışık göz kamaşmasına neden olmayacak seviyede olmalı ve çalışılan yüzeye gölge düşmemesine dikkat edilmelidir.

Klavyenin Konumu

Öncelikle klavye ve fare aynı yükseklikte olmalıdır. Fare kullanırken bileğinizi sağa veya sola bükmemeye gayret edin.  Bileğiniz düz bir çizgide olmalıdır. Dirseğinizi sürekli masaya dayamamaya özen gösterin ve ergonomik klavye ve fare modelleri kullanın.

Monitörün Konumu

Monitör masada tam karşınıza denk gelecek biçimde konumlandırılmadır. Gözler, monitörün üst kısmını aşağıya ortalama 17 derecelik bir açıyla görebilecek şekilde bakmalı ve monitör bu açıya uygun yükseklikte konumlandırılmalıdır.

Masa Yüksekliği ve Sandalyenin Boyu

Öncelikle oturduğunuz sandalyenin kolluklarının masanın iç tarafına girebilmesi gerekir. Sandalyenizi bu ayrıntıyı dikkate alarak seçmeye gayret edin. Sandalyenizde kendinizin ayarlayabildiği bel desteği olması sırt sağlığınız açından değerlidir. Sandalyenin yerden yüksekliği oturduğunuzda dizlerinizin 90 derecelik açıyla yere basabileceği yüksekliğe ayarlanmalıdır.

Klavye ve Farenizi Ergonomik Modellerden Seçin

Elinizin ve bileğinizin rahat etmesini de istiyorsanız ergonomik klavye ve fare kullanabilirsiniz.

www.mediamarkt.com.tr

 

Cevap bırakın