Evdeki temizlik asistanınız robot süpürgeler

Evdeki temizlik asistanınız robot süpürgeler

0

Son yıllarda yapılan çeşitli araştırmalar gösteriyor ki çalışan insanlar teknolojinin kendisine farklı alanlarda sunduğu kolaylıkları evde de istiyor. Özellikle IoT alanında sunulan yenilikler tüketicinin bu konuda taleplerine cevap vermeye başlamışken, tüketicinin hayatını kolaylaştıran bir diğer yenilikçi çözüm robotik teknolojileri ile ilgili. Şöyle ki hayatın her alanında boy göstermeye başlayan robotlar henüz temel seviyede de olsa evlerde temizlik işlerine talipler. Ve bu bağlamda son yıllarda temizlik robotlarına ilgi son derece artmış durumda. Öyle ki 2018 yılında  2,1 milyar dolar değerinde olan temizlik alanındaki robotu pazarı 2023’te  4,34 milyar dolara yükselecek. Pazardaki büyümenin başlıca sebepleri ise otomasyonun artması, iş gücü fiyatındaki yükseliş ve artan güvenlik endişeleri. Robotların navigasyon kontrolü ve sensörlere sahip olması sayesinde kaza ve çarpışmaların da önüne geçilmesi bir diğer önemli neden.

Evet, 2023’te robot süpürgelerin temizlik robot pazarında en büyük pazar payına sahip olması bekleniyor. Pazardaki en önemli büyümenin ise Asya ülkelerinde olacağı tahmin ediliyor. Pazardaki en büyük firmalar ise şöyle; iRobot (ABD), Neato Robotics (ABD), LG Electronics (Güney Kore), Samsung (Güney Kore), Ecovacs Robotics (Çin), Dyson (İngiltere), Intellibot Robotics (ABD), Alfred Kärcher (Almanya), ILIFE (Çin), bObsweep (Kanada), Bissell Homecare (ABD), Miele (Almanya), Cyberdyne (Japonya), Anker(Çin), Vorwerk (Almanya), ve Monoprice (ABD).

Robot süpürgelere ilgi günden güne artıyor
Peki tüketici tarafında robot süpürgelere olan bu ilginin temel nedenleri neler? Görüşlerine başvurduğum Anker Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü Cem Bodur bu konu şöyle değerlendiriyor: “Şehir yaşamının yoğun temposunda, uzun saatler boyunca çalışan insanlar, ev işine ayıracak vakit bulmakta güçlük çekiyor. İşte bu noktada da robot süpürge gibi hayatı kolaylaştıran ürünler devreye giriyor. Evlerin süpürülme ihtiyacı, robot süpürgeler ile tarihe karışıyor. İş çıkışı yorgun argın evlerine giden insanlar, evlerinin satın aldıkları robot süpürge tarafından temizlendiğini bilmenin rahatlığını yaşıyor. Yeni teknolojilere kolayca adapte olan günümüz kullanıcılarının robot süpürgelere duyduğu ilgi günden güne artıyor.” Robot süpürgeler pek çok açıdan tüketicinin ilgisini çekiyor ve hayatı kolaylaştırıyor. Gelin tüketicinin robot süpürgelere olan ve giderek artan ilgisinin temel nedenlerine bakalım.

Robot süpürgelerin herkese sempatik gelmesi: Robot süpürgeler çocuklar, evcil hayvanlar ve hatta eve gelen misafirlerin favorisi. Kediler ve köpekler robotu arkadaşları gibi görüyorlar. Kedi ya da köpeğin evdeki robot süpürgenin peşinden koşturduğu videolar sizin de çok sık karşınıza çıkıyordur.
Hafif ve kolay taşınabilir olması: Robot süpürgeler ağır süpürgeleri taşıyıp çekmekten yorulanlar için de çok iyi bir alternatif.
Her yeri kolayca temizleyebilmeleri: Küçük boyutlarda olmaları sayesinde bu robotlar evinizin heryerine ulaşabilir. Koltukların, masanın, sandalyelerin altlarını ve normalde ulaşılması zor görünen her yeri temizleyebilir.
Şık tasarımları: Bu robotlar küçük ve taşınabilir olmaları yanında her eve yakışacak sekilde çok şık tasarımlara sahipler.
Siz evde yokken de temizlik yapabilmeleri: Neredeyse her robotta bulunan zaman ayarı sistemi ile robotu ayarlayıp istediğiniz zaman temizlik yapmasını sağlayabiliyorsunuz.
Akıllı ev asistanı: Robot süpürgelerin birçoğunu akıllı telefon üzerinden uygulama ile bağlantı kurup temizleme sürecinde kontrol edebilmeniz de mümkün.
Kendi başına hareket edebilmeleri: Robot süpürgelerin çoğu temizliği tamamladığında şarj yerine geri dönebiliyor, böylece şarj etmek için de ekstra zaman ve çaba harcamanıza gerek kalmıyor.
Bakımı kolay: Bu robotların temizliği de oldukça kolay. Bir fırça ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz.
Astım hastalarının en büyük destekçileri: HEPA filtreleriyle tozlara geçit vermeyen robot süpürgeler, astım hastalarının da en büyük destekçilerinden biri oluyor.

İlk robot süpürge deneyimim
Ben de bir süredir kendi evimde denediğim Eufy RoboVac 11S akıllı robot süpürge ile ilgili deneyimleri bu yazıda kısaca aktarmak istiyorum. Robot süpürgelerle tanışmadan öne birçok insanın ilk aklına gelecek soru robot süpürgelerin temizlik sırasında önüne çıkan nesneleri nasıl atlatacağı ya da evdeki köşeleri nasıl tespit edeceğidir. Benim deneme fırsatı bulduğum Eufy RoboVac 11s ve diğer pek çok markada da benzer şekilde bulunan kızılötesi sensörler ile robot süpürge zeminde bulunan engelleri ve köşeleri tespit edebiliyor ve bu şekilde saksı ve benzeri nesnelere çarpmadan süpürme işlemini gerçekleştiriyor. Cihaz düşük profilli tasarımı sayesinde evdeki hemen her eşyanın altına girebiliyor. Kahve sehpalarının, kanepelerin ve masaların altında gizlenen kirleri tümüyle yok ediyor. Açıkçası uzun zamandır bel rahatsızlığı olan ve eve temizlikçi çağırmak için bile zaman bulamayan benim için bulunmaz bir fayda bu. RoboVac’ı açıp henüz kullanmaya başlamadan önce üzerindeki fırçaların özellikle halılarda toplanan kirleri emebilmesi konusunda endişelerim vardı. Kullanmaya başladığımda ise bu bağlamda endişelerimin boş olduğunu anladım. Cihazda yer alan yuvarlama fırçası ve yan fırçalar, kiri hemen her zeminde etkin biçimde gevşetip yerinden çıkarıyor. Sonrasında ise 1300Pa’lık güçlü emişe sahip toz toplayıcısı devreye giriyor. Cihazın işi bittiğinde muadilleri gibi şarj istasyonuna geri dönebilmesi ise hala yüzümü gülümseten güzel bir detay. Bir küçük eleştiri, RoboVac’ın saçaklı halılarla arası pek iyi değil. İlk birkaç denememde halının saçaklarına takıldığına şahit olduğumu eklemeliyim.

Gelişen donanım ve yazılım teknolojileri sayesinde, robot süpürgelerin yaptığı temizliğin kalitesi her geçen gün artıyor. Pek tabii Eufy RoboVac gibi pazarda çok fazla alternatif robot süpürge de mevcut. Ve eminim yakın zamanda çok daha fazla marka bu alandaki yenilikçi ürünlerini tüketici ile buluşturacaktır. Şunu da ekleyelim ki derinlemesine temizlikler için henüz robot süpürgeler özellikle ev hanımlarını tam anlamıyla tatmin etmeyecektir. Ancak ev teknolojileri konusunda teknolojinin çok hızlı geliştiğini düşündüğümüzde çok yakın zaman içinde robot süpürgelerin klasik süpürgeleri rafa kaldıracağından emin olabilirsiniz.

Görsel kaynak: finance.yahoo.com

Cevap bırakın