Evdeki Kablosuz İnternet Bağlantısı Çok Yavaş. Ne Yapmalıyım?

Evdeki Wi-Fi kablosuz internet bağlantısı çok yavaş. Ne yapmalıyım?

      Ülkemizde internet bağlantısının olmadığı ev sayısı giderek azalmakta. Türkiye İstatistik Kurumunun Ağustos 2017’de yayınladığı rapora göre: her on evden sekizinde internet bağlantısı bulunuyor. 2017 Nisan ayında, hanelerin %80.7’si evden internete erişim imkanına sahip olmuş. Genişbant İnternet erişim imkânına sahip hanelerin oranı, 2017 yılı Nisan ayında %78,3’i bulmuş. Buna göre hanelerin %40’ı sabit genişbant bağlantı (ADSL, kablolu İnternet, fiber vb.) ile internete erişimi sağlarken, %72,4’ü mobil genişbant bağlantı ile İnternete erişimini sağlamaya başlamış. Bu bilgilerde gösteriyor ki, evde kablolu veya kablosuz internet kullanımının genel kullanımdaki payı da hatırı sayılır nitelikte.

      Bu haftaki yazımda, evde kablosuz internet kullanıcılarının karşılaştığı hız sorunlarını çözme konusunda, ilk etapta yapılması gerekenlerden bahsedeceğim. Yavaş internet bağlantısı durumunda ipuçları vererek, sorunu çözmeye yardımcı olmaya çalışacağım.

      Evde kullanılan kablosuz internet hızının normalden yavaş olmasının çeşitli nedenleri olabilir. Kullanılan ADSL modem veya yönlendiricinin üzerinde çalışan yazılımın güncel olmaması, eksik yapılandırılma, modemin bulunduğu ortamdaki parazitler ve ağdaki diğer bazı sorunlar, yavaş internet bağlantısına sebep olabilir.

Modem Ayarlarını Kontrol Edilmesi

      Evde cep telefonu kullanılarak GSM operatörü üzerinden internet bağlantısı dışında ki çoğu zaman cep telefonları da evdeki modem üzerinden internet bağlantısı gerçekleştiriyor, kullanılan modem oldukça kilit rol oynuyor. Modemin yazılımının güncel olmasından tutun da, ayarlarının olması gerektiği gibi olmadığı durumlarda beklenen internet hızından oldukça aşağıda hızlar ile karşılaşılabilir. Modem üzerinde kablosuz ağ güvenliği sağlanmadığı durumda, ağınıza başkalarının girip, internet bağlantınızı kullanmasına, kablosuz ağın hızının düşmesine sebep olabilir. Ayrıca, kablosuz ağda bilginiz dışında başkalarının bulunması, güvenliğinizi de tehlikeye sokabilir.

      Modemin MTU ( Maksimum iletim birimi; bir ağ üzerinden iletilebilen tek bir dijital iletişim veri biriminin maksimum boyutu) ayarlarının çok yüksek veya çok düşük ayarlanmış olması, modemin performans kaybına sebep olabilir. Bu durum internet hızını olumsuz yönde etkileyecektir. Eğer konu hakkında fazla bilgi sahibi değilseniz, modem ayarlarında değişiklik yapmadan, fabrika ayarları ile veya internet hizmeti aldığınız servis sağlayıcının tavsiye ettiği değerlerde kullanmalısınız. Eğer modem üzerinde bir ayar değişikliği yapılacaksa, yapılan değişikliklerin not alınması, gerektiğinden eski haline alınırken oldukça yardımcı olacaktır.

Sinyal Parazitlerini Kontrolü

      Evde bulunan kablosuz modemin konumlandırıldığı yer ile birlikte, ağın yayın yaptığı kanal numarasının da hızda etkisi vardır. Kablosuz modemin bulunduğu ortamdaki  ev aletlerinin sinyal seviyesinde azalma ve parazite sebep olabileceğini söylemeliyim. Gerekirse modemin yerini değiştirmek sorunu çözüm olabilir. Günümüzde sadece evimizdeki modemlerin sinyalleri değil, çevredeki evlerde bulunan modemlerin sinyalleri de internet hızında olumsuz rol oynayabilir. Bu etkeni ortadan kaldırmak için modemin Wi-Fi kanal numarasını değiştirmek, aynı kanaldan yayın yapıp ve parazite sebep olan kaynakların etkilerini de ortadan kaldıracaktır.

Solucan ve Kötü  Amaçlı Yazılımlar

      Solucan; bilgisayar ağları aracılığıyla bir cihazdan diğerine yayılan, kötü amaçlı bir yazılımdır. Ev ağında bulunan bilgisayarlara bu tür bir solucan bulaştığında, bilginiz dışında internet trafiği oluşturur. Bu durum, aynı zamanda internet bağlantınızın yavaşlamasına sebep olabilir. Bilgisayarlarda kötü amaçlı yazılımları bulup kaldırmak için her zaman güncel bir anti-virüs yazılımı kullanmaya özen göstermek gerekiyor.

Bant Genişliğini Sömüren Geri Plan Uygulamaları

      Bilgisayarlarda bazı uygulamalar solucanların aksine, geri planda çalışarak bazı rutin işlemleri yapmak üzere ayarlanmışlardır. Örneğin anti-virüs uygulamalarının güncelleme işlemleri, işletim sisteminin geri planda güncelleme yapması gibi. Bunların yanında, özellikle oyunlar ve kullanılmayan programlar, çalışmasalar bile arka planda internet bağlantısı yapabilirler. Bu durum hem internetin yavaşlamasına hem de eğer kotalı internet kullanılıyorsa, gereksiz kota kullanımına sebep olabilir. Yavaş internet durumunda, arka planda çalışan uygulamaları kontrol etmek yararlı olabilir.

Kullanılan Modem ve Diğer Ağ Araçlarının Kontrol Edilmesi

      Evdeki kablosuz ağda bulunan Modem, Yönlendirici ve diğer kablolar arızalandığında, ağ trafiği olumsuz olarak etkilenecektir. Bu cihazların arasında bağlantıların doğru olmasına rağmen, cihazlardan birisindeki sorun internet hızını etkileyecektir.  Daha önce sorunsuz çalışan sistemdeki arızanın ne olduğunu anlarken, sıra ile kullanılan ekipmanları değiştirmek, sorunu tespit etme konusunda yararlı olacaktır.

      Yapılan bütün kontrollerde sonucu değiştirmiyorsa, internet servis sağlayıcısı ile görüşüp, hattınızın kontrol edilmesini talep etmek uygun olacaktır.

      Kablosuz internet için modem arayışındaysanız bu linki  takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın