Evde YouTuber olmak

0

Dünya dönüyor, nesiller değişiyor. Değişen her yeni nesil ile birlikte hayatımıza yepyeni kavramlar ve alışkanlıklar giriyor. Günümüzde klişe haline gelmiş bir söz var; yeni doğan bebekler teknolojinin içine doğuyor. Durum tam olarak böyle. Yeni neslin teknoloji ile içiçe olması aslında bazı yeni meslekleri de hayatımıza katıyor. YouTuber’lık ya da daha genel bir deyişle Influencer’lık da bunlardan biri. YouTube artık hemen hepimizin gün içinde mutlaka biraz da olsa zaman ayırdığı önemli platformlardan biri haline geldi. YouTube’da iki tür insan var; üreticiler ve tüketiciler.

Burada tüketici grubu tabii ki izleyiciler oluşturuyor. İzleyicilerin keyifli izleyeceği ve devamı isteyeceği içerikler oluşturmak ise üreticilerin yegane görevi. YouTube’da içerik üretmek ilk aşamada büyük bir maddi gelir sağlamasa da ilerleyen zamanda, istikrar yanında başarıyı getirebilir. Bu da maddi gelirin her geçen gün artmasının önünü açar. Peki, nasıl bir şey YouTuber olmak? Evde YouTuber olunur mu?

Evde YouTuber olmak mümkün mü?

Aslında baktığınızda bu sorunun cevabı çok basit. Evet! Tabii ki evde YouTuber olunur. Zaten şu sıralar severek takip ettiğini ünlü YouTuber’ların büyük bir kısmı evde çektikleri videolarla adından söz ettirmeye başlamış kişiler. Yıllar önce bu mecrada yola koyulanlar, şimdiden önemli bir mesafe aldı. Bu da, bu saatten sonra YouTube’a giriş yapacak üreticiler için aslında bir dezavantaj. Yine de imkansız demek çok da doğru değil.

İlk olarak ihtiyacınız olan şey fikir. Eğer, iyi bir fikriniz yoksa sahip olduğunuz tüm ekipmanların anlamsız olduğunu unutmayın. ‘Benim bir fikrim var ama iyi olup olmadığını bilmiyorum’ diyenlerdenseniz, o zaman çözüm çok basit; yakın çevreniz.

Sahip olduğunuz fikrin insanlar üzerinde nasıl bir etki yarattığını, fikrinizi yakın çevrenize anlatarak öğrenebilirsiniz. Onlardan gelecek geri bildirimlerle fikrinizi değiştirmeye ya da geliştirmeye de hazırlıklı olun. Hatta bu fikirden kendi fikrinizmiş gibi değil de, sizin de karşılaştığınız bir fikirmiş gibi bahsedin. Böylece yakın çevrenizde gizli kalmış heves kaçırıcılardan da kendinizi uzak tutmuş olursunuz.

Fikrinizi bulup, araştırmanızı yaptıktan sonra ekipman kısmına geliyoruz. Burada seçeneklerimiz oldukça fazla. O yüzden ilk aşamada bütçe belirlemeniz şart. Sahip olmanız gerekenler, bir kamera, bir mikrofon, bir ışık, bir tripod ya da gimbal ve uygun bir video düzenleme programı.

Sahip olunması gerek en önemli iki ekipman ise tabii ki kamera ve mikrofon. Karşısına çıktığınız insanların sizi nasıl gördüğü ve duyduğu çok önemli. Kamera tercihi yaparken en iyisini seçmenize gerek yok. En az 1080p video kaydedebilen herhangi bir kamera işinizi görecektir. DSLR kameralar ya da aynasız kameralar ileriye dönük iyi birer yatırım olabilir. Ancak, ilk aşamada siz kaliteli bir kamera ile işinizi halledebilirsiniz. Ayrıca, satın almanız gereken kamera türü de oluşturmak istediğiniz içerik türü ile doğrudan bağlantılı.

Görüntü sabit mi, ışıklar hazır mı?

Görüntünüz kaliteli olduktan sonra sıra sese geliyor. Ses kalitesinin de görüntünün kalitesini tamamlaması gerekiyor. Yüksek kaliteli 4K bir görüntü kaydetmiş olsanız bile, kötü ses izleyicinizin hızlıca uzaklaşmasına neden olacaktır. Yine burada da içeriklerinizin türüne göre bir seçim yapmalısınız. Yaka mikrofonu ya da shotgun mikrofon ya da sadece masa mikrofonu. Tercih içerik ile uyuşmalı.

Şimdi ise sıra görüntüyü sabitlemede. Tripod’lar ya da gimbal’lar çekilen görüntünün sabit olmasını sağlar. Bu da prodüksiyon açısından videonuzun kaliteli görünmesi için son derece önemlidir. Tripod genellikle uygun fiyatlı bir seçim olabilir. Gimbal ise hareketli çekimlerde işinizi kolaylaştırır.

Konumuz evde YouTuber olmak. Dolayısıyla iç mekanda yapılacak çekimlerde aydınlatma son derece önemli. Ortam ışığının yeterli seviyede olması, yine videonuzun kalitesine olumlu etki yapacaktır. Burada da fiyat aralığı oldukça geniş.

Her şey tamam. Kamerayı tripod’a yerleştirdik, mikrofonu taktık, aydınlatmayı hazırladık ve videomuzu çektik. Şimdi sırada kurgusu var. Özellikle ilk zamanlar, muhtemelen videolarınızda çok fazla dil sürçmesi yaşayacaksınız ve bunların ortadan kaldırılması lazım. İhtiyacınız olan tüm ekipmanı hazırladıktan sonra iyi bir video düzenleme yazılımı kullanmalısınız. YouTube’un da kendi video düzenleyicisi olsa da daha yetenekli bir çözüm çok daha iyi olacaktır.

Son yılların yükselen trendi YouTuber’lık olsa da bu mecrada artık çok fazla rakibiniz olduğunu unutmayın. İyi bir fikir ve başarılı ekipmanların dışında ihtiyacınız olan bir diğer önemli şey de sabır. Yayınladığınız ilk videoda öne çıkmayı beklemeniz biraz ütopik olabilir. Bu yüzden istikrarlı ve sabırlı olarak yolunuza devam etmelisiniz.

Cevap bırakın