Evde spor zamanı

0

Soğuk kış günlerini geride bıraktık ve baharın gelmesiyle birlikte havalar da ısınmaya başladı. Bu biz kadınlar için kilo vermenin ve forma girmenin çanlarının çalmaya başladığı anlamına geliyor. İşyerim çok uzak, eve gelene kadar yoruluyorum, spor salonuna gidecek zamanım yok gibi bahanelerin arkasına sığınmanıza hiç gerek yok. Eğer isterseniz birkaç küçük alet ile evinizde de spor yapabilirsiniz.

Havaların ısınmasıyla birlikte artık kalın kışlık kıyafetleri dolabın tepelerine kaldırma ve baharlık giysileri çıkarma zamanı geldi. Geçtiğimiz yıl indirimde aldığınız ama giyme fırsatı bulamadığınız elbisenizi de baş köşeye koydunuz. Tam üzerinizde nasıl duracağını deneyecektiniz ancak içine girmediğinizi farkettiniz. Hemen ümitsizliğe kapılmayın. Evde yapabileceğiniz birkaç ufak egzersizle aldığınız fazla kilolardan kurtulabilir ve sağlıklı bir şekilde formunuzu koruyabilirsiniz. Şimdi terleme eşofmanlarınızı giyin ve kilo vermede önemli bir adım olan spor aktivitelerine başlayın. Verimli spor yapmanın başında öncelikle cardio geliyor. Onun için evinizin bir köşesine koşu bandı koymakta fayda var. Hatta önünde ekran olan son teknolojiye sahip koşu bantlarından birini tercih ederseniz, sporunuzu yaparken bir yandan da dün akşam izleyemediğiniz dizinizi izleyebilirsiniz. Koşu bandı dışında bisiklet de cardio amaçlı işinizi gören aletlerden bir diğeri. Eğer evim koşu bandını sığdıracak genişlikte değil diyorsanız bir kondisyon bisikleti almanızı tavsiye edebiliriz. Bunda da yapacağınız tek şey pedal çevirmek!

Egzersizlerinizi takip edin
Cardio kısmını tamamladınız ve sıra karın, bel ve kol çalışmaya geldi. Kol çalışmak için kilo olarak çok ağır olmayan bir dumbell tercih edebilirsiniz. Bu farklı egzersizlerde sizi zorlamaması için önemli. Aynı zamanda kauçuk göğüs yayları da kollarınızın ve göğüs kısmınızın güçlenmesinde oldukça faydalı olacaktır. Karın ve bel çalışmanız için de öncelikle yerde rahatlıkla çalışabileceğiniz bir mat alabilirsiniz. Bu matlar katlanıp kenara kolayca kaldırılabildiği için evinizde de çok yer kaplamayacaktır. Karın egzersizleri için bir karın kası kemeri kullanabilirsiniz. Bazı kemerler üzerinde bulunan ekran sayesinde size farklı programlar sunabiliyor ve egzersizlerinizi takip edebiliyor. Yaptığınız egzersizleri takip etmek sizin motivasyonunuzu artırmada oldukça önemli bir etken. Ne kadar kalori harcadığınızı, yaktığınız yağ oranını, ne kadar zamandır egzersiz yaptığınızı takip edebilmek için bir giyilebilir teknoloji ürünü de tercih edebilirsiniz. Saat ve bileklik olarak kullanılabilen bazı ürünler hem aksesuar olarak şıklığını ortaya koyarken aynı zamanda yaptığınız sporla ilgili ölçümlemeleri de sizlere bildiriyor.

O zaman dans…
Spor yaparak kilo vermenin en iyi yollarından biri de ter atmak. Bunun için bir atlama ipi alarak, belli bir süre içerisinde ip atlayabilirsiniz. Bunun en eğlenceli yanı da televizyonun karşısında yapabiliyor olmanız. Sonuçta evin her bir metrekaresinde istediğiniz yerde ip atlamada özgürsünüz. Spor yaparken ter atmanın bir diğer eğlenceli yanı da dans. Televizyonda enerjinizi yüksek tutacak bir müzik kanalı seçebilir ya da evinizdeki kablosuz hoparlör sayesinde, akıllı telefonunuzda bulunan müzik listenizi daha yüksek sesle dinleyebilir ve dans etmeye başlayabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte evde spor yaparken YouTube üzerinden çeşitli fitness videoları izleyebilir ve o videolara eşlik edebilirsiniz. Sizi yönlendirebilecek oldukça faydalı ve izleyerek rahatlıkla yapabileceğiniz videoların olduğunu söyleyelim. Bunun dışında akıllı telefonunuza indireceğiniz birbirinden farklı fitness programları da sizler için eğlenceli olacaktır. Öncelikli olarak kilonuz, boyunuz gibi vücut özelliklerinizi girdikten sonra, mobil uygulamanız size özel bir program ortaya çıkaracak ve bu egzersizleri ne kadar yaptığınızla ilgili sizi takip altına alacaktır. Şimdi yaz gelmeden ve siz de spor salonuna gitmeden evde sporunuzu yapabilir ve o içine giremediğiniz elbisenizi tekrar giyebilmek için çalışmaya başlayabilirsiniz.

Cevap bırakın