Evde Sinema Keyfi İçin Projeksiyon mu Televizyon mu Daha İyi?

Pandemi sürecinde vaktimizin büyük bir kısmını evde geçirmeye başladık. Hala da birçok kişi vakitlerini evlerinde geçirmeye devam ediyor.

0

Evde olmanın bir dezavantajı da sinema severler için sinemalara gidemiyor olmak. Bu dezavantaj pozitif yönde değiştirmek aslında çok kolay. Evlerimize alacağımız bir televizyon veya bir projeksiyon ile bu keyfi sinema kadar olmasa da yine de iyi hale getirebiliriz. Peki sinema keyfi için projeksiyonlar mu daha iyi yoksa televizyonlar mı?


Bakmakta fayda var: NFC ve Bluetooth Teknolojileri Nedir ve Aralarında Ne Fark Vardır?


Bu sorunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte kişisel zevklerin öne çıktığını söyleyebiliriz. Çünkü her iki tarafında birbirlerine olan üstünlükleri ve zayıf yönleri bulunuyor. ,Sizin zevkiniz eğer projeksiyonun avantajlarının olduğu yönde ise projeksiyonu, televizyon tarafında ise televizyonu seçmeniz en doğru seçenek olacaktır.

Seyir zevki için parlaklık, kontrast ve çözünürlüğün önemi

Sinema

Parlaklık, projeksiyonlar için önemli bir konu. Çünkü verdiği kontrast, odanın ne kadar karanlık olduğuna veya olmadığına bağlıdır. Bununla birlikte, yüksek parlaklık projeksiyonun maliyetini de fazlasıyla artırır. Projeksiyonlardan çıkan ışık, gerçek parlaklıkları gözlerinize çarptığında çok daha düşük olur. Orta seviye LED TV’lerin çoğu projeksiyonlardan çok daha yüksek parlaklık üretir. Projeksiyonlar LED TV kadar parlak olabilmesi için daha fazla çalışmak zorundadır ve bu da projektör ampulleriyle ilgili sorunlara ( kararmaları ve yanmaları gibi) yol açabilmektedir. Öte yandan, projeksiyonun olduğu ortamı karanlık hale getirebilirsiniz. Bu sayede projektörün yansıyan ışığını izlemekte oldukça rahat olur. Sinema ekranlarının göze hoş gelmesinin asıl sebebi de ortamın karanlık olmasıdır.

Sinema

Kontrast, siyah seviyelerin ve parlaklığın bir kombinasyonu ile ortaya çıkar. Bir projeksiyonun parlaklık yetenekleri lümen derecesine bakarak tahmin edilir, siyah seviyeler çoğunlukla projeksiyon odanızı ne kadar karanlık olduğuna göre belirlenir. Ayrıca, ortam ışığı da bir televizyonun rengine etki eder. Ancak  televizyonlar ortam ışığını algılar ve kontrastı artırır, oysa çoğu projektörün böyle bir özelliği yoktur.

Geniş renk gamı ve yüksek dinamik aralığı ile premium 4K TV’ler görece pahalıdır. Ama yüksek performanslı 4K HDR projektörler çok daha pahalıdır. İyi bir 4K HDR TV satın almak ve bir ses sistemi veya Ultra HD Blu—ray oynatıcı ile kombin etmek, üst düzey bir 4K HDR projektör satın almaktan daha iyidir.

Sinema zevki için en önemli noktalardan biri: Ses kalitesi

Sinema

Televizyonlar burada daha iyi bir seçimdir çünkü; TV’lerde dahili olarak gelen kaliteli sese sahip modelleri vardır. Tabiki bazı projektörler hoparlörleri içerir, ancak yeni lazer modelleri hariç, genellikle küçük ve izleyicilerin kafalarının arkasında veya üstünde bulunurlar. Birçok TV size kendi hoparlöründen iyi bir ses verecektir, ancak ana rolü gösterim sağlamasıdır. Ev sinemanızdan en iyi kombinasyonu istiyorsanız, ister TV ister projektör kullanın, sağlam bir ses sistemine bakmanızda fayda var.

Hangi boyut sizin için önemli?

Sinema

Televizyon ve projeksiyon arasında boyut açısından eskiden çok fazla fark vardı ama bu fark günümüzde neredeyse birbirine çok yakın. Uygun fiyatlı projeksiyonlar yaklaşık 100-120 inç arasında başlar ve yüksek kaliteli bir 4K UHD TV’den çok daha düşük bir fiyata sağlam parlaklık, iyi renk üretimi ve hatta 4K çözünürlüğe sahip iyi bir projeksiyon alabilirsiniz.

Cevap bırakın