Evde göz testi yapabileceğiniz cihaz ve uygulama geliştirildi

0

Yeni geliştirilen cihazda MIT patentine sahip kırılma teknolojisi kullanılıyor. iOS ve Android uyumlu akıllı telefon uygulaması ile birlikte kullanım gerekiyor. İşte detaylar…

Californias’s EyeQue firması araştırmacıları VisionCheck2 isimli cihazı ve projeyi resmi olarak tanıttı. Yeni proje ile göz testlerinin evinizden akıllı telefon uygulaması sayesinde kolayca yapılabileceği belirtiliyor.

Yeni tanıtılan cihazda MIT patentli kırılma teknolojisi kullanılmakta ve kullanıcılar 2 değişik renkte hatlar şeklinde görüntü veren iOS ya da Android uyumlu akıllı telefon uygulamasına giriyor ve cihazı telefona, gözünü de cihaza yerleştiriyor.

Kullanıcılar telefon ile gördükleri kırmızı ve yeşil hatları bir araya getirip sarı renkli tek bir çizgi haline getiriyorlar. Böylece bu işlemi yapmak için gereken piksel hareketleri o göze ait kırılma miktarını veriyor. Cihaz kullanım sonrasında içinde bulunan algoritmalar sayesinde myopi, hipermetropi ve astigmatizma teşhisi koyup uygun gözlük numarasını reçete edebiliyor. Ayrıca PDCheck adı verilen ve iki göz bebeğinin birbirine olan uzaklığını ölçerek, gözlüğün boyunun belirlenmesine yardımcı olan sistemi ile birlikte geliyor.

Yeni kitle fonlama kampanyasında VisionCheck2 için Mayıs 2021’de 57 Dolar fiyat ile satışa sunulma planından söz ediliyor. Bununla birlikte proje yıllık abonelik şekli gerektiriyor. İlk 2 yıl kullanıcılara ücretsiz olarak verilecek olan abonelikler daha sonra yılda 29 Dolar olacak. İlginç bir inovasyon olduğuna şüphe yok.

Cevap bırakın