Evde eğlenceli vakit geçirmek için öneriler

Özellikle pandemi sürecinde evde geçirdiğimiz süreler arttı. Haliyle evde can sıkıntısı da doğru orantılı olarak artıyor. Bu zamanları daha eğlenceli ve keyifli hale getirmek içinde evde oynanacak oyunlar da dikkat çekiyor. Sizler için evde oynanacak oyunlardan bir liste yaptık. İlginizi çeken ve beğendiğiniz oyunları sizler de ailenizle oynayabilirsiniz.

0

Bakmakta fayda var: 500 TL altı en iyi bluetooth hoparlör modelleri


Jenga

7’den 70’e oynanabilecek oyunların olmazsa olmazlarından biri Jenga. Tahta bloklardan oluşan kuleden herkes bir blok çeker ve kulenin üzerine yerleştirir. Tabii kuleyi devirmeden yapılması lazım. Sakın unutmayın, en önemli kural herkesin dokunduğu bloğu çekmek zorunda olması. Kuleyi deviren tekrardan kuleyi dizmek zorunda kalır.

Evet-hayır

Oyunculardan biri soru soran, diğeri de cevap veren kişi olur. Burada önemli olan, sorulara “Evet” ya da “Hayır” cevabını vermemek. Örneğin; “Okula gidiyor musun?” sorusuna “Evet” yanıtını veren yanar. Onun yerine “Gidiyorum” demelidir. Bu oyun çocukların daha dikkatli olma ve hızlı düşünme yetisini de geliştirmesine yardımcı olur.

Tabu

evde

Tabu, iki takıma ayrılmış oyuncularla oynanan, pratik zekayı ve kelime haznesini geliştirmeye, zenginleştirmeye yarayan harika bir kelime oyunu. Bu oyunu kazanmak için, kartta çıkan kelimeyi yasaklı kelimeleri kullanmadan, takım arkadaşlarınıza, belirlenen sınırlı süre içerisinde anlatmanız gerekiyor.

İsim-şehir-hayvan

evde

Her oyuncu kağıt üzerine yan yana; isim, şehir, hayvan, bitki, eşya, ülke, sanatçı yazar ve her bir bölümü çizgiyle ayırır. Bir kişi içinden harfleri sayarken diğer bir oyuncu onu durdurur ve hangi harfte kaldıysa o harfi söyler. O harf ile başlayan kelimeler 1 dakika içinde bulunmaya çalışılır. Süre uzarsa ilk bitiren “Bitti” dedikten sonra 10’a kadar sayar. Her cevap için 10 puan verilir. Birden fazla kişi aynı cevabı verdiyse o cevap için her birine 5 puan yazılır. Onuncu turda puanlar hesaplanır ve kazanan belli olur.

Birbirini tanıma oyunu

evde

Birbirinizi daha iyi tanımanızı sağlayacak bazı sorular belirleyin ve bir kağıda yazın. ‘En sevdiğin renk, yemek, şarkı nedir?’, ‘Yarın farklı bir ülkede uyanabilecek olsan nerede uyanmak isterdin?’, ‘Nelerden korkarsın?’ gibi… Herkes diğerleri hakkında olan tahminlerini kimseye göstermeden bir kağıda yazsın ve sonra okusun. Bakalım aynı evde yaşarken birbirinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Scrabble

evde

Scrabble, aile bireyleri ve dostların hep birlikte keyifli vakit geçirebileceği harika bir oyun. Oyuncular, harf torbasından çektikleri harf taşlarıyla kelimeler üreterek puan topluyor. Oyun sonunda en fazla puan alan kişi oyunun galibi olur. Kelime dağarcığınızı zenginleştiren bu oyun her yaş grubu için ideal bir beyin jimnastiğidir. Scrabble’ın, hem kuralları kolay hem de evde oynaması çok zevkli.

 

 

Cevap bırakın