Evde Bilgisayarınızı Parola Olmadan Nasıl Açarsınız?

      Windows 11 işletim sistemi, güvenliğe oldukça önem veriyor. İş yerinde veya paylaşılan bir bilgisayar kullanırken, parola ile giriş yapılması, verilerin korunması ve açılan hesap üzerinden istenmeyen işlerin yapılmasını engelleyecektir. Diğer taraftan, evde kullanılan bilgisayarı açarken her seferinde parola girmek de can sıkıcı olabilir. Evde Bilgisayarınızı Parola Olmadan Nasıl Açarsınız? başlıklı yazımda, sadece size ait olan Windows 11 işletim sistemli bilgisayarı, parola girmeden nasıl açabileceğinizi anlatacağım.

Otomatik Kimlik Doğrulama

      Windows 11’de parolayı kaldırmadan daha hızlı giriş yapabilmek için öncelikle, Windows tarafından desteklenen otomatik kimlik doğrulama seçeneği denenebilir. ” Ayarlar > Hesaplar > Oturum Açma Seçenekleri ” adımları takip edilerek, yüz tanıma veya parmak izi okuyucusu kullanılarak bilgisayar açılabilir. Parmak izi okuyucusu seçeneğinin kullanılabilmesi için bilgisayarda parmak izi okuyucusunun bulunması gereklidir. Ayrıca, eğer istenirse dört basamaklı PIN ve resimli parola kullanılarak da giriş yapılabilir.

Giriş Parolasını Kaldırma

      Windows 11’de oturumu açma özelliği ve kilit ekranının devre dışı bırakılmasına izin verilmez. Diğer taraftan, parola alanını boş bırakılması söz konusu olabilir. Parola alanı boş bırakılarak, evde bilgisayarınızı parola kullanarak açma zahmetinden kurtulabilirsiniz.  ” Ayarlar > Hesaplar > Oturum Açma Seçenekleri > Şifre ” adımları takip edilerek açılan ekranda, mevcut şifrenizi girerek, “ Yeni Şifre ” ve “ Şifreyi Onayla ” alanları boş bırakılıp devam edildiğinde, bilgisayarınızı parolasız giriş yapılacak hale getirebilirsiniz.

      Bilgisayarı kapatıp açtığınızda, “ Giriş yap ” butonu gözükecektir. Windows’ta parola girmeden oturumu açmak için gelen düğmeye bastığınızda girişin tamamlandığını göreceksiniz. Evde Bilgisayarınızı Parola Olmadan Nasıl Açarsınız?

Windows 11’de Giriş Ekranını Kaldırma

           Bilgisayarda parola girmeden giriş yapmak için farklı bir çözüm yolu daha vardır. Bilgisayar klavyesinde Windows ve R tuşlarına aynı anda basıldığında gelen Çalıştır penceresine,  “ netplwiz ” yazılıp Enter‘a basılarak devam edildiğinde:

  1. Kullanıcı Hesapları penceresi açılacaktır.  Otomatik olarak oturum açmak için kullanmak istediğiniz hesap seçilir.
  2. Kullanıcıların bu bilgisayarı kullanmak için bir kullanıcı adı ve parola girmesi gerektiğini belirten seçenek işaretlenir.
  3. Tamam düğmesi tıklanarak devam edilir.
  4. Gelen pencerede, parolanızı girip ardından onaylamak için yeniden parola girilerek devam edilir.
  5. Tamam düğmesini tıklanarak ekran kapatılır.

      Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, oturum açma parola kilidi ekranı atlanacak ve doğrudan masaüstü açılacaktır.

Windows 11’de Giriş Ekranını Yeniden Getirme

  1. Windows tuşu + R‘ye  aynı anda basılır.
  2.  Çalıştır penceresi  arama kutusu  alanına netplwiz yazıp Enter butonuna basılır.
  3. Kullanıcı Hesapları penceresi açılacaktır.  Şifre seçeneğini devre dışı bırakılmak istenilen hesap seçilir.
  4. Kullanıcıların bu bilgisayarı kullanmak için bir kullanıcı adı ve parola girmesi gerektiğini belirten seçeneğin işareti kaldırılır.
  5. Tamam düğmesi tıklanarak açık pencere kapatılır.

      Bilgisayar yeniden başlatıldığında, oturumu açma şifre sorma ekranının yeniden geldiği gözlenecektir.

      Twitter takip için @salihertugrul   Youtube kanalım

 

Cevap bırakın