Evde barbekü keyfi için elektrikli ızgara önerileri

Evde barbekü keyfi için elektrikli ızgara önerileri

0

Yazın gelişinin alametleri çoğumuz için deniz ve güneş ikilisi olsa da Türk insanı için havanın güzelleşmesinin getirilerinden bir diğeri de mangaldır. Klasik yazlıkçı ailesi öğlen deniz keyfinden döner, duş ve dinlenme sonrasında güneş batmadan mangal yakılır. Mangal baştan sona bir ekip işidir. Ateşin yanması, köz halini alması, pişirileceklerin hazırlanması ve en son temizliği için tüm aile görev başında olur. Ailemiz ve dostlarımızla keyifli vakit geçirmemizi sağlayan mangal ya da Amerikan kültüründeki karşılığı barbekü için yazlık ortamı haricindeki bir planda yine bir bahçe ya da teras keyif için olmazsa olmazdır. Ancak bu imkanlardan mahrum olan ya da evin dışında çok fazla vakit geçirmeyi sevmeyenler mangal ya da barbekü keyfini ve lezzetini ev ortamında sunacak seçeneklerin sayısı bir hayli fazla. Elektrikli ızgaralardan ızgara özellikli tost makinelerine kadar tarzınıza, kesenize uygun bir ürün seçip hafta sonu evden dışarı adım atmadan evinizin konforundan mangal keyfini yaşayabilirsiniz. Tam olarak ateşin lezzetini vermese de en azından çok fazla uğraşının olmaması, temizliğinin kolay olması gibi kolaylıklar bu elektrikli modern cihazları kullanmak için tercih sebepleriniz olabilir. Peki hangi elektrikli ızgara size göre? Seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Kullanım konusunda ip uçları neler? Bu haftaki yazımda Kurban Bayramı’na az bir zaman kala ev ortamında size mangal/barbekü keyfi sunan elektrikli cihazları ele aldım.

Temizliği de pişirmesi de çok kolay
Deneyimlediğim ürünlere geçmeden önce elektrikli ızgaralarla ilgili birkaç genel bilgi ve kullanım ile alakalı ipuçları paylaşmak istiyorum. Piyasadaki ürünler genelde hızlı ısınıp hızlı soğuyan cihazlar. Dolayısıyla et, tavuk ya da ne pişirecekseniz ön ısıtma yapmanıza gerek yok. Koku yapmaz gibi iddalı tanıtımlara aldanmayın. Pişirme esnasında pencere açmanız ya da uzun süreli bir pişirme yapacaksanız cihazı balkona taşımanız gerekecek. Pek çok modelin ızgara plakaları bulaşık makinesinde yıkanabildiği için temizlik işi ve rezistansları da gizliği olduğu için rezistansa yağ damladı derdi de olmuyor. Aynı şekilde elektrikli ızgaraların çoğunun alt kısmında bir tepsi bölümü oluyor ki, pişirme işlemi yaparken buraya su doldurursanız pişirme sırasında buhar olan su sayesinde etler ya da sebzeler daha yumuşak oluyor.

Sofranıza bahçe keyif taşımak ister misiniz?
Uzun süredir kullandığım Philips Elektrikli Izgara günün her anında evde sağlıklı ızgara keyfini yaşamak isteyenlere önerebileceğim bir ürün. Bence en önemli artısı tüm besinlerin lezzetini ve suyunu muhafaza eden yüksek sıcaklık sunan ızgara plakaları. Ayarlanabilir termostatı (70°C – 230°C) ile her türlü yiyecek için iyi sonuçlar elde etmeyi sağlayan Philips Izgara, hızlı ısınan ve ısıyı sabit tutabilen yüksek gücü ile de kullanıcılarına zaman kazandırıyor. Çoklu ızgara sistemi ile üç farklı fonksiyonu bir arada barındıran Philips Izgara’nın temaslı ızgara konumu sayesinde et, balık, sebze ve sandviçler, çift taraflı hızlı pişirme ile kolayca hazırlanabiliyor. Açık konumu ile pratik bir mangala dönüşen Philips Izgaranın geniş yüzey alanı sayesinde evde kalabalık misafirleri ağırlarken bile sofranıza bahçe keyfini taşıyabilirsiniz.

Tost makinesinde barbekü keyfi
Elektrikli ızgara seçenekleriniz arasında ızgara özellikli tost makinelerini de almanızda fayda var. Asıl özelliği tost yapmak olan bu cihazlar aynı zamanda barbekü fonksiyonu ile çok amaçlı bir cihaz olarak mutfağınızda en çok kullandığınız gereçlerden biri haline dönüşecektir. Arzum Tostçu Delux Izgara ve Tost Makinesi bu segmentte önereceğim bir ürün. 180 derece açılabilen üst gövdesi ve çift tarafklı kullanılabilen granit efektli ısıtıcı plakaları sayesinde ızgaralarınızı rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Yiyecek kalınlığına göre ayarlanabilir üst gövdesi ve kilitleme mandalı kullanım kolaylığı sağlıyor. Plus X Awards Dizayn ve kullanım kolaylığı ödüllü cihazın bulaşık makinesinde yıkanabilen çizilmez granit plakaları ile temizliği de çok kolay.

Cevap bırakın