Evcil hayvanlarımızın bakımını kolaylaştıran teknolojiler

0

Uzun süredir teknolojiye dair yazılar paylaşıyoruz. Akıllı telefonların, PC ve donanım teknolojilerinin, yazılım sektörünün, akıllı şehirlerin geldiği noktaları paylaştık sizlerle; birlikte değerlendirmesini yaptık. Bütün bunların hemen hepsi “insan” odaklı teknolojilerdi. İnsanların hayatını kolaylaştıran, işlerini hızlandıran, bilim kurgu filmlerindeki fütürizm yüklü dünyaya giden yapıtaşlarıydı.  Bu hafta biraz farklı bir değerlendirme yapacağız. Dünyamızı paylaştığımız hayvanlarımız için, bilhassa evlerimizde beslediğiniz ve karşılıksız sevgileriyle hayatımızda oldukça önemli bir yeri olan evcil hayvanlarımız için geliştirilmiş teknolojik yeniliklere bir göz atacağız.

Akıllı Tracker tasmalar ve mobil uygulamalar ile hayvanlarınızı izleyin

Bluetooth ve GPS teknolojilerinden tek faydalananlar kesinlikle akıllı saatlerimiz değil… Kedi ve köpeklerimize uygun akıllı tasmalar (ya da standart tasmalara takılabilen akıllı çipler) hayvan sahiplerinin kolaylıkla erişebildiği ürünlerden yalnızca bazıları.  Çoğunlukla bu modüllerin beraberinde gelen kendi mobil uygulamaları da bulunuyor.  Kaçan veya kaybolan evcil hayvanlarınızı bulmanıza yardımcı olabildikleri gibi, sahip olduğunuz cihaza ve evcil hayvanınızın eğitimine bağlı olarak onu geri çağırabilmeniz de mümkün olmaktadır.

Bu fonksiyonlara sahip Tabcat yalnızca bir örnektir. Herhangi bir mobil uygulamaya gerek kalmadan, aradığınız kedi veya köpeğinize yaklaştıkça ışıklarla size doğru yönde olup olmadığınızı anlatan bir sisteme sahip. Çeşit çeşit çeşit cihaz var; mobil uygulama desteği olanlar veya tek başına satılanlar… Fiyatları mı? Araştırma yapmanızda fayda görüyoruz.

Elbette bu kadar elektroniğe boğulmadan da evcil hayvanlarımızı izleme yöntemleri var. Biraz daha imece usulü bir yol olsa da; bulunduğunuz bölgede özellikle hayvan sahipleri çoksa, bütün bir mahalleli olarak işe yarayacak potansiyele sahiptir. Pawscout gibi mobil uygulamalar sayesinde evcil hayvanınızı kaybettiğinizde bunu Pawscout kullanıcılarının sosyal ağında yayınlayabiliyorsunuz. Bir başka Pawscout kullanıcısı eğer evcil hayvanınızı bulmuşsa, bunu size uygulama üzerinden konum atmak suretiyle bildirebiliyor. Böylece evcil hayvanlarınızı biraz yardımlaşmayla bulabiliyorsunuz.

Evcil hayvan bakımı için gelişmeler var mı?

Hayvan bakımını kolaylaştıran gelişmeler olmadan olur mu?  Sizlere anlatabileceğimiz pek çok yenilikçi ürün olsa da, mümkün olduğunca temel ihtiyaçlara değinmek istiyoruz.

Diyelim bir köpeğiniz var yıkanması gerekiyor. Evcil hayvan sahibiyseniz, bu işin nasıl sonuçlanabileceğini; daha doğrusu bir türlü “sonuçlanamadığını” iyi bilirsiniz. Sudan ve yıkanmaktan  saatlerce kaçabilmeleri bir yana, sürekli kirlenen tüylü bir köpeğiniz varsa bu durumu sık sık yaşamak biraz sabır gerektirebilir. Bu bağlamda Bissel BarkBath’in portatif vakumlu köpek banyosu gibi ürünler oldukça kullanışlıdır. Köpeğinizi severken bir yandan da vakumlu bir temizleyici yardımıyla zahmetsizce köpeğinizi yıkayabilirsiniz. Aslında eskiden beri satılan halı yıkama makinesi özellikli elektrikli süpürgelere oldukça benziyor. Önce, hazırladığınız temizleyici etkiye sahip suyu püskürterek cihazın ucundaki fırçalar yardımıyla tüylerin en altına kadar işliyor, aynı anda da bu suyu vakumla çekerek hemen kurutma ve kirin tahliyesini sağlıyor. Oldukça verimli…

Özellikle filmlerde gördüğümüz, dış kapıya monte edilen kedi-köpek kapılarını eminim biliyorsunuzdur. SureFlap’in geliştirdiği özel bir hayvan kapısını ve beraberinde gelen mikroçipleri evinizdeki router’a bağlayarak, hayvan kapınızı sadece bir mobil uygulama aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Evde olmasanız bile, hayvan kapısının kilidini uzaktan açıp kapatabilirsiniz. Eğer hayvanlarınız dışarıdaysa, sadece içeri girmelerine izin verecek ama dışarı çıkmalarını engelleyecek şekilde kapıyı yönetebilirsiniz. Bitti mi? Asla… Birden fazla evcil hayvanınız varsa ve bir tanesi kaçıp geri dönmeme eğilimi gösteriyorsa, özellikle sadece onun çıkışını engelleyebilirsiniz. Akıllı hayvan kapısındaki özel alıcılar, geçmek isteyen hayvanı taşıdığı mikroçipten tanır. Hayvan için tanımlı izinlerin ne şekilde düzenlendiğine göre karar vererek, geçişine izin verir veya vermez. Sahip olduğunuz her hayvan için özel olarak konfigüre edilebilir. Gözünüzün arkada kalmayacağı bir yol, ne deriniz?

Bir kedi kumu kabına ne dersiniz? Kendi kendini temizleyebilme özelliği olsa mesela? Daha ne isteriz ki…  ScoopFree’nin kendini temizleme özelliğine sahip kum kabı, bunu yapabilen alternatiflerden yalnızca biri. Kediniz kumda işini görüp gittikten sonra özel bir seperatör, kabı baştan sonra gezerek kum dışında ne bırakılmışsa toplar ve özel haznesinde depolar. Sizin tek yapmanızın gereken, arada sırada o hazneyi boşaltmak olacaktır.

Petnet Smart Feeder gibi kimi cihazlar, eve geç gelmeniz ya bir süre için dışarıda olmanız gereken durumlarda; evcil hayvanınızın yaşına ve kilosuna uygun miktarda otomatik olarak mama verir. Evcil hayvanınızı beslemesi için arkadaşlarınızı aramanız ve yardım istemeniz gerekmeden, uzaktan takip ederek ya da önceden ayarlamak suretiyle hayvanınızın beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Gözüm üstünde!

Evcil hayvanları evde tek başına bırakıp gitmek her zaman sorun olmuştur. Kediler gene en fazla evi birbirine katabilir ve bunun sıklığı nispeten köpeklere göre daha azdır. Yalnızlığa karşı aşırı tepki vermezler. Oysa evcil köpekler için bu durum oldukça sancılıdır. Evde tek başına bıraktığınız köpeğiniz bir süre sonra huzursuzlanmaya, ulumaya, havlamaya ve evde terör estirmeye başlayacaktır. Hele hele bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, köpeğinizi evde bırakıp bir yere gitmeyi unutun…

Bu durum için akıllı evcil hayvan kameraları bulunuyor. Nerede olursanız olun, uzaktan kameraya bağlanarak evinizi ve evcil hayvanınızın neler yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Edindiğiniz cihaza bağlı olarak (ve tabii hayvanınızın eğitimine) onu çağırabilisiniz. Uzaktan vereceğiniz komutlara uymasını sağlayabilirsiniz. Bisküvi veya kuru mama ile ödüllendirme yapabilen modellerin de olduğunu söylemeliyim.

Özellikle köpeklerin evde tek başlarına iken havlaması konusunda, bazı akıllı kameralar bunu algılayabiliyor ve derhal size bunu anlık olarak bildirebiliyor. Evinizden çok uzakta değilseniz ve evde bıraktığınız hayvanınız huzursuzlanmaya başlamışsa, bunu öğrenebilir ve eve dönerek onu sakinleştirebilirsiniz. Furbo ve Petzi’nin akıllı kameralarına bir göz atmanızı önerebilirim.

BONUS: Oyuncaklar…

Burada oldukça neşeli durumlar var. Drone ile kedinize renkli kurdeleler sarkıtmaktan tutun, RC kumandalı olarak hareket eden kemik şeklindeki oyuncaklara kadar… Köpeğinizle top yakalamaca oynayabildiğiniz iFetch gibi ürünler de var. Bir haznesine konan topu diğer bölmesinden belirlediğiniz mesafe kadar fırlatarak, köpeğinizin onu yakalamasını sağlar. Köpeğiniz, topu ilgili hazneye geri bıraktığında ise fırlatma tekrarlanır.

Beni en çok şaşırtan, piyasada lazer olarak bildiğimiz (gerçek lazer değil) noktasal ışık kaynaklarından yapılan oyuncaklar oldu. Herhangi bir yere koyacağınız lazer kaynağı kendi kendine hareket edebiliyor ve evcil hayvanınız sürekli olarak asla yakalayamayacağı o ışığın peşinde koşarak efor sarf ediyor. Herhalde kendi kendilerini yönlendirebildikleri için biraz tuzlu fiyatları var, o yüzden basit bir oyuncakçıdan birkaç liraya aynı lazer ışıklarından alıp oturduğunuz yerden evcil hayvanınızı eğlendirmek daha mümkün görünüyor. Yine de, tercih sizin…

 Satın alma, sahiplen!

Piyasada bin bir türlü amaç için tasarlanmış, hayvanlara yönelik teknolojik ürünler var. Hayvan bakımı gün geçtikçe daha da kolaylaşıyor. Bu nedenle imkânı olan her insanın, evini bir evcil hayvanla paylaşmasını tavsiye ediyorum. Dünyaya olan bakışınızı değiştireceği kuşkusuzdur… Eğer bir hayvan sahibi olmak istiyorsanız, mutlaka ama mutlaka barınaklardan veya sahiplendirme ilânları üzerinden sahiplenin. Asla para ödeyerek satıcılardan hayvan satın almayın ve bunun ticarete dönüşerek pazar oluşturmasına izin vermeyin. Arkadaşlık ve sevgi, parayla satın alınamamalıdır.

Cevap bırakın