Ev ekonominize katkıda bulunun!

0

Hayatımızın bazı dönemlerinde hassasiyet gösterdiğimiz alanlarda değişiklikler olur. Mesela yeni mezun bir birey ekonomik giderleri konusunda tasarrufa önem verirken, Yeni çocuk sahibi olan bir çift ise çocuklarına yedirdikleri gıdaların tazeliğine dikkat eder. Ev ekonomisi bu noktada çok büyük bir önem kazanır.

Farklı dönemler ihtiyaçlarımıza göre önceliklerimizi her zaman etkiler. Ama ev kurarken her zaman düşünülen ortak değerler vardır. Alınan ürünün kaliteli olması, garanti süresi, ne gibi özelliklere sahip olduğu gibi. Beyaz eşya alışverişi esnasında bir çoğumuzun tam anlamıyla hakim olmadığı ama hepimizin kulak aşinalığı olan terimler vardır.

Örneğin “A sınıfı, B sınıfı” gibi…

Ev ekonomisi için denge sağlayabileceğiniz eşyalar nasıl seçilir?

Her ne kadar aşinalığımız olsa bile tam olarak aradaki farkları bilmeyiz. Anlık ürün incelemeleri esnasında benzer iki ürün arasında elbette ki ekonomik olan tercih sebebi olmaktadır. Zaten iki ürün tıpa tıp birbirinin aynısıysa ekonomik olanı tercih etmek doğru olandır. Ancak bir detay var ki;

“Ucuz olan mı gerçekten daha ekonomik?” İşte bu kilit soru aslında değinmek istediğimiz ana noktayı oluşturuyor. Kısaca özetlemek gelirse “A sınıfı, B sınıfı” gibi etiketlerin enerji tüketimiyle ilgili olduğunu hepimiz biliyoruz, peki gerçekten bu tasarruf hayatlarımıza etki edecek kadar büyük farklar doğuruyor mu?

Dünya’nın kısıtlı kaynakları ve iklim değişimlerini düşününce aradaki küçük fiyat farkları bile o kadar önemsiz gelecek ki bu farka değeceğine karar vereceksiniz. Çünkü sadece ev ekonominizi değil, bu güzel gezegeni de kurtarmış olacaksınız yapmış olduğunuz tercih ile birlikte.

Başta şunu belirtmekte fayda var, bütün cihazların tüketim bandı farklılık göstermektedir. Örneği bir fırın ile bulaşık makinesi arasında farklılıklar vardır. Bu sebeple aynı cihaz yelpazesinden bir örnekle kafanızda şekillenmesine yardımcı olmak istiyorum.

B sınıfı bir buzdolabı kullanıyorsanız günlük harcamanız 1,70 olmasına karşın A++ bir buzdolabında bu tüketim 0,50’ye düşmektedir. Sadece tek bir buzdolabı ile arada yaklaşık 3 katlık bir fark var. Büyük değişimler için evinizde bulunan bütün beyaz eşyaları üst sınıftan alırsanız olabilecek tasarrufu bir düşünsenize.

Gerçekten ev ekonomisinin seyrini değiştirebilecek bu tercih sizler için büyük bir avantaja dönüşecektir.
Buzdolabı için harika bir üründen bahsetmek istiyorum.

BOSCH (+)KGN86AI42N No-Frost 682lt A+++ Enerji Sınıfı Buzdolabı

A+++ Enerji sınıfından olan bu buzdolabının özellikleri gerçek anlamda saymakla bitmiyor. Özellikle geniş bir aileyseniz genişliği ile sizi mest edecek. Eco-Mode tuşuna basmanızla birlikte en ekonomik ayarlara otomatik kWh gelen cihaz, A+++ sınıfının farkını ilk elektrik faturanızda sizlere hissettirecek.

Sıcak günlerde sürekli doldurmakla uğraştığınız bu kalıplarından kurtulup, buzmatik ile hızlıca buzlarınıza kavuşabileceksiniz. SuperFreezing özelliği ile dondurucuya attığınız gıdaların çözünmesine izin vermeden hızlıca dondurma işlemi gerçekleşir. İstenilen dereceye erişildikten sonra cihaz otomatikman normal çalışmaya döner bu sayede de enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Ve daha saymakla bitmeyen bütün özellikler için mutlaka cihazı incelemenizi tavsiye ederim.
Evinizi enerji tasarrufuyla çalışan bu cihazlarla donatırken, yeni özeliklere de kavuşacak olmanız, evinizde ki konforunuzu ikiye katlayacak.

Cevap bırakın