EuroCucina 2018’de öne çıkan mutfak teknolojileri

EuroCucina 2018'de öne çıkan mutfak teknolojileri

0

Bu yıl 22.’si gerçekleştirilen, mutfak tasarımları ve teknolojileri alanındaki son trendlerin tanıtıldığı EuroCucina Fuarı 17-22 Nisan tarihleri arasında İtalya’nın Milano kentinde katılımcılarını ağırladı. 22 bin metrekarelik devasa bir alanda 117 firmanın ürünlerini görücüye çıkardığı fuarda katılımcılar özellikle akıllı ve teknolojik mutfak gereçleri konseptinde pazara çıkacak en yenilikçi ürünleri görme ve deneyimleme şansını buldular. Ben de davetli olarak gezme fırsatı bulduğum bu fuarda dikkatimi çeken ürünleri bu haftaki yazımda genel hatlarıyla anlatmak istedim.

Smeg ocakları uzaktan kontrol edilebilecek
Sıradışı tasarımlarıyla teknolojiye tarz kazandıran İtalyan markası Smeg fuarın öne çıkan markalarından oldu. Smeg EuroCucina’da Portofino ocaklarının da dahil olduğu yeni nesil ev gereçlerini tanıttı. Dünyaca ünlü Ligurian limanının renklerinden esinlenerek tanıtılan Portofino ocak modeli 126 litre fırın kapasitesine ve pişirme performansını artıran özel üçlü fan sistemine sahip. Smeg ayrıca yaptığı açıklamada yakın zamanda Portofino ocaklarınının uzaktan kontrolünü sağlayabileceğiniz SmegConnect isimli bir uygulamayı duyuracağının bilgisini verdi.

Samsung’dan akıllı ve yenilikçi çözümler
Samsung EuroCucina 2018’de nesnelerin interneti teknolojisi ile desteklenen ev cihazlarını tanıttı. Bunlar arasında öne çıkanlar şunlar; Twin cooling teknolojili(ikili soğutmalı) yani farklı sıcaklık ve nem seviyesine sahip iki ayrı bölmesiyle yiyeceklerinizi doğal yollarla koruyan bir teknolojiye sahip buzdolabı, ikili ısıtmalı yani aynı anda iki farklı yemeği farklı ısılarda pişirebilme özelliğine sahip fırın ve sanal alevli ocak. Samsung’un ikili pişirme özelliğine sahip fırını aynı zamanda SmartThings uygulaması ile uzaktan da kontrol edilebiliyor.

Hoover’in akıllı fırını ile zamandan tasarruf mümkün
Bu yılki fuarda öne çıkan diğer teknolojik mutfak gereci Hoover’in Keepheat fırını. Fırının özelliği pişirdiğiniz yemeği aynı lezzet ve sıcaklıkta servis zamanına kadar saklayabilmesi. Bu akıllı fırın sayesinde yemeklerinizi önceden hazırlayabilir ve servis zamanına kadar saklayabilirsiniz. Ayrıca Hoover’in Custom Wizard uygulamasında bir kitap dolusu yemek tarifi de yer alıyor. Üstelik uzaktan kontrol modu sayesinde fırını uzaktan da kontrol edip, ayarlamak mümkün.

Electrolux’ten daha hızlı soğutma
Electrolux’ün Blast Chiller soğutucusu fuarda katılımcıların ilgisini çeken ürünlerden oldu. Taze ve pişmiş yemekleri standart bir dondurucudan daha hızlı soğutma ve dondurma kapasitesine sahip ürün bu sayede yemeğin tadını ve görüntüsünü de uzun süre muhafaza etmenize yardımcı oluyor.

Sanal Kullanıcı Deneyimi Teknolojisi (VUX) ile tezgahlar dönüşüyor
Arçelik’in üst segment markası Grundig de pişirmeden soğutmaya farklı segmentlerdeki yenilikçi teknoloji ve tasarımlarını EuroCucina Fuarı’nda tüketicilerle buluşturan markalardandı. Grundig’in fuarda tanıttığı ve benim de en fazla ilgimi çeken ürünlerden biri gelişmiş bağlantılı teknolojiler ve sensörlerle donatılan Gourmet Chef fırını. Pişirme sürelerini takip edebildiğiniz 7” dokunmatik TFT ekranı, şefler tarafından hazırlanan yemek tarifleri ve bunlara özel 75 otomatik programı ile dikkat çeken fırın su ve yüksek basınçlı buharla kendi kendini temizleme özelliği ile kolay kullanım imkanı sunuyor. Grundig’in fuarda dikkat çeken diğer ürünü ise Sanal Kullanıcı Deneyimi Teknolojisi (VUX) Hub’ı. Sıradan bir tezgah üstü ocağı etkileşimli, şık bir çalışma yüzeyine dönüştüren bu teknoloji fiziksel buton ve düğmeleri ortadan kaldırarak daha hijyenik ve kolay temizlenen bir yüzey sunuyor.

Beko, bulaşık makinesine her seferinde deterjan koyma derdinden kurtarıyor
Beko’nun fuarda öne çıkan ürünlerine baktığımızda ise karşımıza ilk olarak kullanıcıların aynı anda 80 dereceye kadar farklı ısılarda iki ayrı yemek pişirebilmesini sağlayarak zaman ve yer tasarrufu imkanı sunan Split&Cook teknolojili fırınları çıkıyor. Kullanıcıları her seferinde deterjan koyma derdinden bir ay boyunca kurtaran Beko’nun AutoDosing teknolojisiyle donattığı bulaşık makineleri ise bir diğer yenilikçi ürün. Markanın fuarda tanıttığı bir diğer teknoloji ise HobToHood teknolojisi. Bu teknoloji aspiratör hızını doğru hesaplayarak pişirme sırasında ihtiyaç duyulan ideal havalandırma düzeyini otomatik olarak ayarlıyor.

Cevap bırakın