Espresso Kahve Makineleri Hakkında Her Şey

0

Espresso kahve makineleri arasında seçim yapmak istiyor ancak karar veremiyorsanız, hem espresso hakkında genel bilgi veren hem de alışveriş rehberi niteliği taşıyan yazım size ışık tutacaktır.

Bu yazımda benim gibi espresso sevenler için iyi espresso hazırlamanın yollarını, espressonun faydalarını ve satın alabileceğiniz en iyi espresso kahve makinelerini derledim.

Espresso’nun Faydaları

Kahvenin faydaları konusunda onlarca araştırma var ama espressonun faydaları Türkiye’de yeni yeni araştırmalara konu oluyor.

Hafızayı güçlendirmeye yardımcı olan espresso, bilim insanları tarafından araştırılıyor ve pek çok araştırmaya konu oluyor.

İşte bu araştırma ve incelemelerden bazılarının sonuçları;

  • California Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre günde 2 fincan tüketilmesi halinde, uzun süreli belleğin daha işlevsel çalışmasını destekliyor. Dr. Michael Yassa’nın imzasıyla yayınlanan araştırma espresso tüketimi ile güçlü hafıza arasında doğru orantı olduğunu ortaya koyuyor.
  • Espressoda yer alan kafein sayesinde yorgunluk belirtileri azalıyor, zihnin daha uyanık olması ve dikkat seviyesinin artması sağlanıyor. Beyin içerisinde nöro-kimyasal etkileşimler yaratan espresso, beynin dikkatle alakalı alanlarında dopamin seviyesini artırıyor. Ama aşırı kafein tüketimi durumunda ise ters etki ile karşılaşıyoruz ve konsantrasyon eksikliği, gerginlik gibi problemler ortaya çıkıyor.
  • Espressonun faydalarından bir diğeri de kilo vermeye yardımcı olması ile ilgili. Düşük kalorili içeriğiyle bilinen espresso, spor yaparken performansınızı yükseltmenize de destek oluyor. Amerika’da yayınlanan Medicine and Science in Sports isimli bir dergide yer alan araştırmaya göre, kafein tüketimi sayesinde spor yaparken %5 oranında daha az yoruluyoruz.
  • İsveçli bilim insanı Susanna Larson’ın yaptığı araştırmada ise günde bir fincan espresso içerek felç ve inme riskinin azaltılabileceği belirtiliyor. Tamamlanması 10 yıl süren başka bir bilimsel araştırmaya göre ise gün içerisinde büyük boy 2 fincan kahve içen insanlarda inme ile karşılaşma ihtimalinin %25 azaldığı gözlemlenmiş. Yine başka bir araştırmada da espresso tüketimi ile tip 2 diyabet ile karşılaşma riskinin %11 oranında azaldığı belirtilmiş.
  • Harvard Halk Sağlığı Okulu’nun yaptığı en son çalışma ise espresso tüketimi ile tip 2 diyabet riskinin düşürülmesi arasındaki ilişkiyi araştırmış. Dört sene süren çalışma neticesinde hem erkeklerde hem de kadınlarda günde bir fincandan daha çok Espresso yukarıda da gördüğünüz gibi birçok faydaya sahip ama bu faydalardan yararlanmak için espresso tüketiminde aşırıya kaçmamanız gerekiyor. Diğer kahveler ile arasında kıyas yaparken espressonun en düşük kalori oranına sahip kahve çeşidi olduğunu unutmayın.

 

İyi Bir Espresso Nasıl Hazırlanır?

Espresso, Türkiye topraklarında yeni yeni yayılmaya başlayan bir kahve çeşidi olduğu için hazırlanışı pek bilinmiyor. Güzel bir espresso hazırlamak için her şeyden önce iyi bir espresso makinesine sahip olmalısınız.

Evinizde bir espresso makinesi olduğunu düşünerek espresso yapabilmeniz için ihtiyaç duyacağınız tek şeyin ince çekilmiş kaliteli bir kahve olduğunu söyleyebilirim.

İdeal incelikte öğütülmüş bir kahveye sahipseniz hazırlayacağınız espresso, mekineden fincana doğru yavaş yavaş boşalacak. Kalın çekilmiş bir kahveniz varsa espresso, mekineden fışkırarak çıkacak ve parçacıklı bir yapıda içecek hazırlamış olacaksınız.

 

İdeal incelikte kahveyi seçtikten sonra espresso hazırlarken dikkat edeceğiniz diğer adım ise makinenin nasıl kullanılacağıdır. Düşük basınçlı bir makineniz varsa ince çekilmiş fakat bir miktar çekirdek barındıran karışım kullanmanız daha faydalı olur. Yüksek basınçlı makineniz varsa daha toz kıvamda olan bir kahve kullanmanız yararlı olacaktır.

Espresso hazırlarken dikkat etmeniz gereken diğer adım ise filtre haznesinin doldurulmasıdır. Kahvenin suyla sağlıklı bir şekilde buluşup şişebilmesi adına haznede ufak bir boşluk bırakmanız gerekiyor. Şayet olması gerekenden daha fazla boşluk bırakılırsa espresso homojen yapıda olmuyor ve istediğiniz yavaşlıkta süzülmek yerine makineden fışkırarak çıkıyor.

Espressonuzu yaparken unutmamanız gereken diğer detay ise kahveyi sıkıştırmaktır. Kahve, hazneye yerleştirilirken sıkıştırılmalıdır. Bu sayede su, kahveye temas ettiğinde normalde kat edeceği ilerlemeden daha yavaş ilerler ve suya kahve tadını daha çok bırakır.

Espresso Kahve Makinesi Nasıl Seçilir?

İyi bir espresso makinesini seçmek için tasarım tercihinizde kahve miktarı ve kahve seçimi gibi kriterler önemlidir. Tam otomatik espresso makineleri tek tuşla işinizi görmeye yardımcı olur. Sizler için derlediğim ve önerdiğim Espresso Kahve Makineleri hemen aşağıda.

 

SIEMENS Tam Otomatik Espresso Makinesi

Espresso kahve makineleri arasında favorilerimden biri bu. Cihaz, 1.7 litreye kadar doldurma kapasitesine sahip olan bu ürün mükemmel aromayı elde etmeniz için ideal bar basıncını sunuyor.

De Longhi Kahve Makinesi

De Longhi markasına ait bu makine ile espresso dahil her türden kahveyi hazırlayabilirsiniz. Sesli sinyal, otomatik kapanma, tek fincan seçeneği gibi özelliklere sahip olan makine 15 bar basınçla çalışıyor. Tasarımı ise çok şık.

 

ELECTROLUX Espresso ve Kahve Makinesi

1,25 litrelik şeffaf su haznesine sahip bu makine de 15 bar basınçla çalışıyor. En iyi karışım ve tat için aroma seçeneklerine sahip bu ürünü rahatlıkla edinebilirsiniz.

 

Kahvenizi keyifle tüketmeniz ve fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

Cevap bırakın