Eski Tweetleri Nasıl Silebiliriz?

0

Eski tweetler aradan yıllar geçse de hiç ummadığımız bir şekilde karşımıza çıkıp hayatımızda beklenmedik sıkıntılara yol açabilir. Bir marka ile ilgili yıllar önce yapmış olduğunuz ağır bir eleştiri yıllar sonra o markada önemli bir göreve gelmenizi engelleyebilir. Mesela uzun zaman önce  çok ağır laflar içeren tweetler attığınız birisiyle zaman içerisinde çok yakın dost olduğunuzu ve dostunuzun kendisiyle ilgili ettiğiniz bu ağır lafları Twitter hesabınızda gördüğünü hayal edin. Sonuçları çok ağır olabilir. Çünkü hepimizin düşüncelerinde yıllar içinde değişiklikler oluşuyor ve bir bakmışsınız geçmişte paylaştığınız bir tweet artık size çok ters gelen bir düşünceyi destekliyebiliyor. İşte böyle bir durumda eskiden kalan tweetlerin size zarar vermesini engellemek için onları bulup acil olarak silmek gerekiyor.

Eski Tweetler Nasıl Silinir?

Twitter’da geçmiş zamanda paylaştığınız tweetleri silmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, Twitter’a şifrenizle girip “Ayarlar ve gizlilik” bölümünü seçip “İçerik başlığı” yanında bulunan “Tweet arşivin” yazan yerdeki “Arşivini iste” tuşuna bir kere basmanız. Bu durumda karşınıza şöyle bir mesaj çıkıyor: “Arşivin hazır olduğunda sana e-posta ile bir bağlantı gönderilecektir.” Fazla aceleci davranmadan belli bir süre beklemeniz gerekiyor. Yani anında bir bilgi ulaşmıyor size. Belirli bir zaman sonra e-posta adresinize içerisinde zip dosyası olan bir mesaj ulaşıyor.

Bu zip dosyayı bilgisayarınıza yükleyip yedeğinizi koruma altına aldıktan sonra artık gönül rahatlığı ile istemediğiniz tweetleri silebilirsiniz. Tweetlerinizi ve aradığınızı kolayca bulabilmek için Twitter’ın “Gelişmiş Arama” aracıkullanabilirsiniz.

Twitter’ın Gelişmiş Arama Motoru’na Nasıl Ulaşırsınız?

https://twitter.com/search-advanced adresinden ulaşabileceğiniz Gelişmiş Arama Motoru ile karşınıza parametrik ve ayrıntılı bir arama penceresi çıkıyor. Bu alandaki arama başlıklarını kullanarak detaylı aramalar yapabilir ve eskiden gönderdiğiniz ama şimdi silmek istediğiniz tweetlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Eski Tweetleri Tamamen Silmek

Hesabınızda bir temizlik yapmak ve gönderilmiş olan tüm tweet’leri silmek isterseniz de kullanabileceğiniz bu işi yapan siteler var. https://tweetdeleter.com, https://twitwipe.com, https://www.tweetdelete.net, https://www.gocardigan.com ve benzeri siteleri kullanarak eski tweetlerinizi rahatlıkla silebilirsiniz. Böylece tertemiz bir hesapla Twitter’da yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. 

Cevap bırakın