Eski televizyonları yenileme vakti geldi!

0

Ülkemiz, TV ve uydu yayınlarında yeni bir döneme girmeye hazır. Önümüzdeki dönemlerde SD yayın ve uydu üzerinden SD çözünürlükte yayınlar sonlanacak. Ülkemizde bulunan ve sayısı 8 milyona ulaşan SD uydu alıcılar ve bunlara bağlı televizyonlar için artık sona gelindi. Kısacası, eski televizyonları yenileme vakti geldi diyebiliriz!

Eski televizyonları değiştirme zamanı geldi!

Dünya genelinde, milyarlarca insanı televizyonlarının başına kitleyecek bir organizasyon yaklaşıyor. 2018 Dünya Kupası! Peki, siz ve televizyonlarınız bu muhteşem turnuvaya hazır mı?  Hazır değilseniz, vaktiniz kısa. Çünkü, Türksat’ın yeni nesil uydu ve yayın teknolojisi ile birlikte, SD yayınların ve SD yayın sunabilen uydu alıcıların devri tamamen kapanacak.

Türksat’ın başlattığı MPEG-4 HD formatında yüksek çözünürlüklü yayın teknolojisiyle birlikte yakın zamanda HD yayınlar başlayacak. HD yayınların artmasıyla birlikte, yakın zamanda tüm SD televizyon kanalları da bu yapıya ayak uydurması gerekecek. Bu geçiş aşamasına denk gelen 2018 Dünya Kupası’nı kaçırmamak adına, eski televizyonlarınızı yenilemeniz de gerekecek.

SAMSUNG UE55MU7400UXTK Ultra HD 55 inç 140 cm SMART LED TV

Samsung’un en çok satan modellerinden biri olan EU55MU7400 modeli, en yeni yayın teknolojilerine destek sunan bir televizyon. 55 inç boyutlu ve UltraHD çözünürlüğü ile öne çıkan bu model, Türksat’ın MPEG-HD yayın desteğini de tamamen karşılıyor. Bu da, 2018 Dünya Kupası için alabileceğiniz önemli modellerden biri olacağını göstermekte.

SAMSUNG LT24D310ES Dahili Uydu Alıcılı HD LED TV Siyah

Daha uygun ve küçük boyutlu bir televizyon da seçenekler arasında yer alıyor. Samsung’un 23.6 inç boyutlu televizyonu, dahili uydu alıcısına sahip. LED ekranı ile parlak ve canlı renkler sunan televizyon, mutfak ve yatak odası gibi yerlerde Dünya Kupası zevkinden uzak kalma ihtimalinizi ortadan kaldıracak.

Evinizde yer alan TV ve uydu alıcılarda HD desteği yok ise, önümüzdeki dönemde başlayacak olan 2018 Dünya Kupası’nı ve sonrasında HD yayına geçecek olan tüm yayınları izlemeye devam etmek istiyorsanız, televizyonunuzun ve uydu alıcınızın 4K, Full HD veya en az HD çözünürlükte olması gerekiyor. MediaMarkt mağazalarında ve internet sitesinde yer alan HD, Full HD ve 4K çözünürlükteki tüm TV modellerini satın alabilirsiniz.

Evinizdeki televizyon HD destekli ancak uydu alıcınız SD yayınları veriyor ise, HD çözünürlük destekleyen uydu alıcılar da satın alabilirsiniz. Ülkemizde yer alan 8 milyon uydu alıcı ise avantajlı bir şekilde değerlendirilecek. TUYAD, SD uydu alıcılarının HD uydu alıcılarıyla değiştirilmesi için kamuoyunu uyardı ve kampanya yapacaklarını da dile getirdi. SD uydu alıcılarını geri getirenler yüzde 20 indirimle HD uydu alıcısı alacak ve eski SD uydu alıcıları da ELDAY derneğinin iş birliğiyle toplanarak Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği (AEEE) kapsamında ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılacak.

NEXT 10000 UHD Android Hibrit 4K Uydu Alıcı

NEXT’in 4K çözünürlüğe kadar destek sunan uydu alıcısı, yeni nesil yayın çözünürlük ve formatlarını destekliyor. Uygun fiyatı ve şık tasarımı ile dikkat çeken bu uydu alıcısı ile, evinde HD çözünürlüklü televizyonu olanlar, sorunsuz bir şekilde HD kalitedeki uydu yayınlarını izleyebilecek.

HOMETECH HT 1050SE Full HD Uydu Alıcısı

Giriş seviyesi özelliklere, ancak Full HD’ye kadar HD yayın desteği sunan bir uydu alıcısı almak isteyenler ise bu modele bakabilir. Evinizdeki televizyon, Full HD ise, bu uydu alıcı işinize yarayacaktır.

Yaklaşan 2018 Dünya Kupası ve uydu yayınlarındaki yeni dönem öncesinde, evinizdeki televizyon ve uydu alıcısının, yeni nesil ve en az HD olmak üzere, dijital yayınlara uyumlu olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Eğer bu destekler yok ise, yazımızda bulunan veya MediaMarkt mağazalarından satın alabileceğiniz modeller ile yeni nesil yayınlara ve 2018 Dünya Kupası’na tam anlamıyla hazır olabilirsiniz.
Cevap bırakın