Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelEski telefonunuzu satmaya kıyamadınız mı?

  Eski telefonunuzu satmaya kıyamadınız mı?

  Teknolojinin gelişmesi ile birlikte elektronik cihazların değiştirilme süresi de kısaldı. Önceden 5 sene hatta 10 sene kullanılan cihazlar 3 – 4 senede bir yenisiyle değiştirilir hale geldi. Hatta bazı cihazlarda bu işin içine eğlence de girince 6 ayda dahi değiştirilir oldu. Etrafıma baktığımda birçok kişi elindeki telefonun yenisi çıkar çıkmaz ihtiyacı olmasa bile yenisini alıyor. Doğal olarak da eski telefon boşa çıkıyor. Bazıları eski telefonunu satmayı tercih ederken bazıları da satmaya kıyamayıp ellerinde tutmaya devam ediyor. Gerçekten de severek aldığınız ve kullandığınız bir cihazı satmak çok zor. Eğer siz de eski telefonunu satmak yerine tutmaya devam ediyorsanız bu yazı tam size göre.

  Eski akıllı telefonunuzu yedek olarak değerlendirebilirsiniz

  Yeni telefon aldığınızda eski telefonunuzu yedek olarak bir kenara koymak çoğu zaman akıllıca bir iş olabilir. Yeni telefonunuz bozulabilir, kaybolabilir, çalınabilir, arızalanabilir ya da başka beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda en azından yenisini alana kadar ya da telefonunuz tamir edilene kadar eski telefonunuzu kullanabilirsiniz. Zaten alışık olduğunuz bir telefon, biraz nostaljinin kimseye zararı olmaz.

  IP kamera / bebek kamerası

  Eski telefonunuzun büyük bir ihtimalle kaliteli bir kamerası vardır. Yani bu telefonu bir web kamerası ya da bebek kamerası olarak kullanabilirsiniz. Telefonunuzu IP kameraya dönüştürmek için yazılım haricinde her özellik var. Tek yapmanız gereken şey uygun bir yazılımı telefonunuza yüklemek. Örneğin IP Webcam (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pas.webcam&hl=tr) yazılımı telefonunuzu tam eksiği olmayan fazlası olan bir ağ kamerasına dönüştürüyor. Uzaktan izleyebiliyor, yayın yapabiliyor, hem de çift taraflı sesli görüşme imkanı dahi tanıyor. Bebek kamerası olarak kullanmak istiyorsanız yine yükleyeceğiniz bir yazılımla her hareketini kontrol edebiliyorsunuz. Örneğin bebeğiniz ağladığında ya da uyandığında size uyarı veriyor ve bebeğinizi izleyebiliyorsunuz. Hatta uyandığında ninni söyleyerek bebeğinizin tekrar uyumasını dahi sağlayabiliyorsunuz. Google Play ya da App Store’da bebek monitörü kelimelerini aradığınızda ücretsiz ya da ücretli bir çok uygulama çıkıyor.

  Bebek Telsizi

  Eski telefonunuzu klavye / fare yerine kullanın

  Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama ile eski akıllı telefonunuzu klavye / fare yerine kullanabilirsiniz. Neden mi? Cevabı aslında basit, örneğin dizüstü bilgisayarınızı televizyonunuza bağlayarak film ya da dizi seyrediyorsanız çok kullanışlı oluyor. Hatta oyun bile oynayabiliyorsunuz.

  Oyuncak yerine de kullanabilirsiniz

  Eğer evde küçük bir çocuğunuz varsa muhtemelen sürekli akıllı telefonunuzla oyun oynamak isteyecektir. Kullandığınız telefon yerine eski telefonunuza oyunlar yükleyerek çocuğa verirseniz şu an kullandığınız telefonu da başına gelebilecek tehlikelerden korumuş olursunuz. En azından belirli bir yaşa kadar bu yöntem bir şekilde işinize yarayabilir. Ben de işe yaradı, sizde de yarayacaktır emin olun. Bu arada eski telefonunuzu HDMI ya da diğer yöntemlerle televizyona bağlayarak çocuklarınızla oyun da oynayabilirsiniz, çok da eğlenceli oluyor.

  oyun

  Uzaktan kumanda

  Bazı telefonların uzaktan kumanda olarak kullanılabilme özelliği bulunuyor. Eğer telefonunuzun böyle bir özelliği varsa uzaktan kumanda yazılımı yükleyerek evdeki hemen hemen tüm uzaktan kumandalı cihazları kumanda edebilirsiniz. Yani bir nevi evrensel kumandanız oluyor.

  Navigasyon cihazı

  navigasyonEski telefonunuzu otomobilinizde navigasyon cihazı yerine de kullanabilirsiniz. Ücretli ya da ücretsiz navigasyon yazılımı, araç şarj cihazı ve askı ile tam bir navigasyon cihazına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda aracınızın ses sistemine de bağlayarak müzik dinleyebilir hatta birisini beklerken video bile seyredebilirsiniz.

   

  Şimdiye kadar hep eski akıllı telefonlarınızdan bahsettik. Eğer eski tabletinizi de satamadıysanız yukarıda saydığımız özelliklerin hemen hemen hepsini tabletinizle kullanabilirsiniz. Hatta ekstra olarak eski tabletinizi dijital çerçeve yerine de kullanabilirsiniz. Fotoğraflarınızı, videolarınızı hem de sesli olarak duvara asabilirsiniz. Yani eski telefonunuzu ucuza satmanıza gerek yok, eski telefonunuz çok işe yarayabiliyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN