Eski telefonunuzu tekrar işe yarar hale getirin

0

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte elektronik cihazların kullanım ömürleri de azalıyor. Eskiden uzun yıllar kullandığımız bir elektronik cihaz artık çok daha kısa sürede güncelliğini yitirebiliyor. Bu cihazlardan biri de cep telefonları. Akıllı telefonlar beraberinde gelişmiş kamera özellikleri, navigasyon, büyük ekran gibi özellikleri de getirdi. Her yeni telefonla birlikte bu özellikler daha da gelişerek karşımıza çıktı. Telefonunuzun artık güncelliğini yitirdiğini düşünüyor ve yenisini almayı planlıyorsanız buradan en son modellerin özelliklerini inceleyebilir, fiyatlarına bakarak kararınızı verip yeni telefonunuzu satın alabilirsiniz.

İşin kolay kısmı olan telefonunuzu seçme ve satın alma işini hallettiniz, peki eski telefonunuza ne olacak. Telefonunuzda hiçbir sorun yok, tüm özellikleri çalışıyor. Tek sıkıntınız olan güncelliğini kaybetmesini de yeni telefon satın alarak hallettiniz. Eski akıllı telefonunuzu ne yapacaksınız? Bu sorunun birden fazla cevabı bulunuyor.

Eski telefonunuzu değerlendirebileceğiniz en basit yöntemlerden biri, birçok kişinin yaptığı gibi telefonunuzu çocuğunuz, babanız veya anneniz gibi aile üyelerinden birine vermek. Bir diğer seçenek ise eski telefonunuzu satmak, bunun için ikinci el alım satım sitelerini, Facebook’un alışveriş gruplarını ya da eş-dost bağlantılarınızı kullanabilirsiniz. Uğraşamam kolayca satayım diyorsanız çevrenizdeki cep telefonu satıcılarından birine giderek hızla satabilirsiniz ancak bu elinize daha az para geçmesi anlamına gelebilir. Bu yüzden telefonunuzu satmadan önce ikinci el sitelerinden fiyat araştırması yapmanızda fayda var.

Güvenlik veya bebek kamerası

Akıllı telefonunuz eski de olsa güvenlik ya da bebek kamerası olarak kullanılmasını sağlayacak yüksek çözünürlüklü kamera, kablosuz ağ ve 3G/4G bağlantısı, yüksek depolama kapasitesi gibi özelliklere sahip. Küçük bir ücret ödeyerek ya da ücretsiz uygulamaları kullanarak telefonunuzu kolaylıkla bir güvenlik / bebek kamerası haline getirebilirsiniz. Video görüntülerini internet bağlantısı sayesinde sadece kaydetmekle kalmaz, aynı zamanda istediğiniz zaman canlı olarak izleyebilirsiniz.

Kamera

Araç kamerası ve navigasyon

Akıllı telefonunuzu otomobilinizde navigasyon cihazı olarak kullanabilirsiniz. Bunun için ücretli ve ücretsiz birçok uygulama bulunuyor. Ayrıca telefonunuzun kamerasını kullanarak aracınızı kullanırken video kaydı da yapabilirsiniz. Yani hem navigasyon cihazı hem de araç kamerası olarak kullanmak mümkün.

Navigasyon

Dijital çerçeve

Eski telefonunuzu satmaya veya vermeye kıyamıyorsanız, ekranı da büyükse dijital fotoğraf çerçevesi olarak kullanabilirsiniz. Uygun fiyatlı telefon stantlarından birini satın alıp, ücretli ya da ücretsiz bir dijital çerçeve uygulamasını telefonunuza kurup evinizde ya da ofisinizde uygun bir yere koyabilirsiniz. Sadece fotoğrafları değil videoları da gösteren gelişmiş bir dijital çerçeveye sahip olursunuz.

Uzaktan kumanda

Akıllı telefonunuzda kızıl ötesi (IR) özelliği bulunuyorsa evrensel bir uzaktan kumanda olarak kullanabilirsiniz. Telefonunuzla evinizdeki televizyon, klima ve diğer cihazları telefonunuzla kumanda edebilirsiniz.

Kumanda

3G/4G paylaşımı

Eski akıllı telefonunuzu değerlendirebileceğiniz bir diğer yöntem ise kablosuz etkin nokta (hotspot) özelliğini kullanarak 3G/4G bağlantısını paylaşabileceğiniz bir kablosuz modem haline getirmek. Yurtdışına çıktığınızda ya da kablosuz internet erişiminin bulunmadığı yerlerde mobil internet bağlantınızı dizüstü bilgisayarınız, tabletiniz ve diğer cihazlarınızla paylaşmak için kullanabilirsiniz.

Elektronik kitap okuyucu

Eski akıllı telefonunuzun ekranı büyükse uygun yazılımları kullanarak elektronik kitap okuyucu haline getirebilirsiniz. Bunun için ücretli ve ücretsiz pek çok uygulama bulunuyor.

Medya Merkezi

Akıllı telefonunuzu içine müzik, video ve diğer medyaları paylaştığınız bir medya merkezi haline getirebilirsiniz. Telefonunuzun depolama kapasitesini destekliyorsa SD kartla yükseltebilir ve birçok cihazdan erişilebilen gelişmiş bir medya merkezine sahip olursunuz. Hatta uygun bir HDMI kablo ile televizyonunuza bağlayarak medya oynatıcı olarak dahi kullanabilirsiniz.

Eğitim ve oyun

Akıllı telefonunuza yükleyebileceğiniz ücretli ve ücretsiz birçok eğitim uygulaması ve eğitici oyun bulunuyor. Ebeveyn kontrol yazılımı yükleyerek çocuğunuzun kullanımını kontrol edebilir, hem de eğlenceli bir cihaz olarak kullanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Cevap bırakın