Eski objektifleri değerlendirmek

0

lens01

Bu yazımda değiştirilebilir objektifli fotoğraf makinenizde eski objektiflerinizi nasıl kullanabileceğinizi anlatıyorum.

Fotoğrafla ciddi olarak uğraşanların ilk duraklarından biri değiştirilebilir objektifli ürünlerdir. Gerek dijital SLR gerekse aynasız olarak tabir edilen fotoğraf makineleri kullanıcılarına bu tip bir esneklik sağlar. Bu sayede objektifi değiştirerek fotoğraf makinesinin kabiliyetlerini de bir noktaya kadar artırırsınız.

Ancak objektif değiştirmenin bir sınırlaması vardır: Aynı marka ve uyumlu objektifler kullanmak. Örneğin Nikon marka bir fotoğraf makineniz varsa onunla sadece Nikon marka objektifleri ya da Sigma, Tamron gibi üreticilerin Nikon uyumlu objektif modellerini kullanabilirsiniz. Yani Nikon marka bir objektifi Canon marka bir fotoğraf makinesinde ya da tam tersi bir kurgu ile kullanamazsanız.

Öte yandan eski bir objektifiniz varsa yine bu uyum sorunundan dolayı aynı markanın ürünü olsa da bunu fotoğraf makinenizde kullanamazsınız. Bunun temel sebebi eski nesil objektif bağlantıları ile yeni nesil gövde bağlantılarının uyumlu olmamasıdır. Bayonet adı verilen bağlantı sistemleri yıllar içinde değiştiğinden örneğin 15 yıl önce aldığınız bir objektifi yeni nesil bir dijital SLR ya da aynasız fotoğraf makinesinde kullanamazsınız.

Çözümü var

Ancak bu konuda tamamen çaresiz değilsiniz. Üçüncü parti adı verilen markalardan bağımsız firmaların ürettiği bazı adaptörler ise eski nesil bir objektifi yeni nesil bir gövdede kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle elinizde eski bir objektif olması gerekir. Ya da fotoğraf makinesi satan yerlerde bu tarz ikinci el objektifleri bulabilirsiniz. Kullanacağınız objektifi belirledikten sonra bu objektifin fotoğraf makineniz ile kullanılıp kullanılmayacağını araştırmanız gerekiyor. Bazı objektifler adaptöre gerek kalmadan da kullanılabiliyor. Bu elinizdeki fotoğraf makinenize bağlı olduğundan adaptör almadan önce bunu da araştırmanız gerekiyor. Bu arada bazı eski nesil objektiflerin adaptörsüz kullanılsa bile otomatik netlik ya da otomatik diyafram gibi özelliklerin tam olarak çalışmayacağını da belirtmek isterim.

eski_lens_01

Benim elimde Canon EOS M fotoğraf makinem ve yaklaşık 20 yıl önce hediye olarak gelen Canon AE 1 fotoğraf makinemde bulunan Canon 50 mm FD 1.8 objektif vardı. Normal şartlar altında bu objektif EOS M ile beraber kullanılamıyor. Ancak internette bulduğum bir dönüştürücü (FD to EOS M) bu objektifi kullanabilme imkanı verdi. Bu eski objektifi dönüştürücü ile taktığımda netlik ve diyaframı manuel ayarlamak zorunda kaldım. Çünkü objektif eski olduğundan yeni nesil netlik ve diyafram sistemleri ile uyumlu olmadığını gördüm. Fakat bu sadece fotoğraf çekme hızımı düşüren bir dezavantaj oldu. Öte yandan fotoğraflar üzerinde daha fazla kafa yorduğumdan aldığım sonuçları pozitif anlamda etkiledi. Ayrıca evde atıl olarak duran objektifimi de değerlendirmiş oldum.

Bu adaptör çözümlerinin fiyatı 20 TL ile 350 TL aralığında değişiyor. Fotoğraf makinesi ve objektif markasının modellerine göre değişen bu fiyatlarla eski nesil objektifleri yeni nesil fotoğraf makineniz ile kullanabiliyorsunuz.

20 yıllık bir objektifi yeni nesil bir fotoğraf makinesine takarak çekilmiş bir fotoğraf.
20 yıllık bir objektifi yeni nesil bir fotoğraf makinesine takarak çekilmiş bir fotoğraf.

Farklı alternatifler de var

Bu konuyu araştırmaya başlayınca özellikle ‘prime’ olarak tabir edilen objektiflerin bu şekilde yeni fotoğraf makineleriyle kullanıldığını gördüm. Video işleri ile uğraşanlar eski nesil düşük diyafram değerli objektifleri bu tarz işlerde kullanıyor. Alınan sonuçlar çok güzel. Üstelik uygun bir bütçe ile bu tarz bir objektif satın almak çok mantıklı.

Öte yandan sadece aynı markanın objektifleri değil farklı adaptörlerle farklı markaları da bir araya getirebiliyorsunuz. Yani Canon marka bir fotoğraf makinesine Nikon ya da Sony objektifi bu adaptörler yardımı ile takabiliyorsunuz. Tabi bunun tersi de doğru. İhtiyacınız olan tek şey uyumlu adaptörü, fotoğraf makinesini ve objektifi bulmak. Her marka ve model için olmasa da piyasada yaygın olan birçok marka için bu tarz dönüştürücüler var.

Bu tarz çözümlerle hem değişik ve farklı işler üretebilir, hem de bütçenizi zorlamadan da güzel bir set kurabilirsiniz. Anlatması benden uygulaması sizden.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın