Eski Apple CEO’su öğle yemeği için bakın ne yapıyormuş?

0

Steve Jobs’ın Apple CEO’su olduğu zamanlarda şirkette bir dönem başkan yardımcılığı yapmış olan yazılımcı Scott Forstall, geçtiğimiz günlerde vermiş olduğu röportajda iPhone’un geliştirilme süreci ve Steve Jobs’a dair ilginç hikayeler anlattı. Bunlardan birisi de Steve Jobs’ın Apple’da bedava öğle yemeği yemek için çektiği numara. İlgi çekici olduğunu şimdiden belirtelim…

Jobs genel olarak sektörde çalışması en zor insanlardan biri olarak bilinirdi, ancak zamanında onunla araları gayet iyi olan Forstall, Jobs’ın aynı zamanda harika bir espri anlayışına sahip olduğunu söylüyor.

Bedava yemek meselesine gelecek olursak; Apple Silikon Vadisi’ndeki birçok şirketin aksine çalışanlarına bedava yemek vermiyor. Forstall’ın anlattığına göre şirket 8 dolar gibi cüzi bir miktar karşılığı çalışanlarına yemek veriyormuş. Multimilyarder CEO Steve Jobs ise bir şekilde bu ücretten kaçınmanın yolunu bulmuş.

Hikaye Scott Forstall’ın ağzından şöyle anlatılıyor:

“O ve ben öğle yemeklerini Apple kafeteryasında birlikte yeriz ve Steve her zaman için yemeklerin ücretini kendisinin ödemesi konusunda ısrarcı olur. Ben her ne kadar ‘yeterince kazanıyorum, bir yemeğe 8 dolar verebilirim’ diye düşünsem de Steve ilk önce kendi yemeğini alır, sonra da ödeme yapmak için benim sıraya girmemi beklerdi”

Forstall bu noktada kafeteryada yemek ücretlerini kendi rozetleriyle ödeyebildiklerini, kartlarını gösterdiklerinde ücretin otomatik olarak maaştan düşüldüğünü açıklayıp devam ediyor:

“Ben ‘Neden bunu yapıyorsun? Dışarıya gidip oturabilirsin, ben de oraya geleceğim. Burada benim ödemem için beklemen beni kötü hissettiriyor’ dediğimde bana ‘Hayır, hayır, bu harika! Benim maaşım yılda sadece 1 dolar ve rozetimi her bastığımda parayı kim ödüyor hiçbir fikrim yok’ diye karşılık verdi. O bir multimilyarderdi ve Apple’ı kandırıyordu.”

Cevap bırakın