Ericsson daha akıllı ağlar üzerinde çalışıyor

0

Buluta özel 5G Çekirdek (Core) için NWDAF (Network Data Analytics Function) çözümü kullanıma sunuluyor.

Ericsson, öğrenen ve gelişen, daha akıllı ve veri odaklı ağlara dayalı NWDAF (Network Data Analytics Function) çözümünü kullanıma sunuyor. Yeni çözüm, servis sağlayıcılarının sorunlarını bulmak ve düzeltmek için ağ tarafından oluşturulan verileri kullanarak müşteri deneyimini iyileştirmeyi ve hizmet kalitesini artırmayı sağlıyor.

5G açısından otomasyon, belirli basit ve karmaşık görevlerin otomatik hale getirilmesinden, yapay zeka (AI), makine öğrenimi (ML) ve akıl yürütme gibi gelişmiş teknolojilerin uygulanmasını gerektiren müdahalesiz otonom ağlara kadar uzanan sürekli bir çabadır. Ericsson’un NDWAF çözümü, yapay zeka ve makine öğrenimi modellerini beslemek için doğru verileri, doğru maliyetlerle bir arada sunarak bunu başarıyor.

Çözüm, servis sağlayıcılarının farklı düzeylerde ağ sorunlarını tanımlamalarına ve çözüme kavuşturmalarına yardımcı olan ve önem arz eden iş kararları alabilmelerine olanak tanıyan girdiler sağlayarak ağ işlevlerini geliştiriyor. Farklı ağ ve uygulama düzeylerinde otomatik hale getirilmiş kapalı döngüler (veri alma, analitik işleme, öngörü oluşturma ve eyleme geçme) bunun en güzel örnekleri olarak öne çıkıyor.

Ericsson’ın NWDAF çözümü, üçüncü taraf uygulamalara kıyasla OPEX ve CAPEX’te yüzde 45’e varan düşüş sağlıyor. Akıllı veri toplama, daha verimli entegrasyon ve test, daha basit düzenleme ve optimum ayak izi sunuyor.

Cevap bırakın