Enerji Tüketiminde Tasarruf İçin En Basit İpuçları

0

Enerji tüketiminde tasarruf yöntemleri en fazla kış aylarında önem kazansa da kolayca alınabilecek önlemlerle hem ekonomik olarak hem de enerji tüketiminden tasarruf sağlamış oluruz. Günümüz şartlarında enerji hem ekonomik açıdan çok değerli hem de üretilmesi için dünyadaki kaynaklar tüketildiği için hassas derecede kıymetlidir. Enerjinin tasarruflu bir biçimde kullanılması hem aile bütçesine hem de ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlar.

Enerji Tüketiminde Tasarruf Yalıtımla Başlar

Türkiye’de kullanılan enerjinin büyük bölümü için dış ülkelere bağımlı olduğumuz düşündüğümüzde alınacak basit önlemlerle enerjiden önemli tasarruf sağlanabilir. Özellikle ısı yalıtımı iyi yapılmış bir binada yıllık yakıt tüketiminde yüzde 50’ye varan tasarruf sağlanabilir. Binada yapılabilecek iyi bir ısı yalıtımı ile büyük yatırım yapmaya gerek olmaksızın tasarruf yapılabilir.

Büyük yatırım gerektirmeyen, basit yöntemler kullanarak enerji tüketimini ciddi ölçüde azaltabiliriz. Sadece yapmamız gereken belli basit kurallara uymaktır. Mesela kapı ve pencere aralıklarının yalıtımı için sünger veya bant kullanmak veya gün ışığından ısınma amacıyla faydalanmak bile alınabilecek basit ama önemli tasarruf önlemleridir.

Enerji Tasarrufu İçin Basit Yöntemler

Özellikle evlerde enerjiden önemli ölçüde tasarruf sağlamak için şu basit önlemleri alabiliriz.

– Evinizdeki radyatörlerin önünü veya üstünü perde veya eşyalarla kesinlikle kapatmayın. Çoğu evde radyatörlerden yeterince verim alınamamasının sebebi önlerinin eşya veya perdelerle kapalı oluşudur. .

Oda sıcaklığını gereksiz yere yüksek tutmayın. 20-22 °C aralıkları oturma ve yatak odası standart ısı değerleridir. Unutmayın ki oda sıcaklığını 2 °C düşürmek en az %10 enerji tasarrufu sağlar.

Evinize beyaz eşya veya elektronik cihazlar satın alırken enerji tasarruflu modelleri tercih edin.

– Pencereler en fazla ısı kaybının olduğu yerlerdir. Çift camlı pencere sistemleri kullanarak büyük oranda ısı kaybının önüne geçmiş olursunuz. Çatı yalıtımı da önemlidir çünkü hava ısındığında yükselir ve çatıdan dışarıya kaçar. Bunun için yalıtımla önlem almak gerekir.

– Fişe takılı elektronik cihazlarınızı genel geçer bir prensip olarak kullanılmadığında fişte bırakmayın.

– Evde aydınlatmada kullanılan mevcut akkor ampulleri tasarruflu aydınlatma ürünleri ile değiştirerek hem aydınlatmada daha yüksek verim alabilir hem de aydınlatma giderinizi ortalama %50 oranında azaltabilirsiniz. Çocukları da eğiterek kullanılmayan ve açık gördükleri lambaları hemen kapatmaları yönünde bilinçlendirerek tasarrufa katkıda bulunmalarını sağlayabilirsiniz.

– Evinizi asla gece havalandırmayın. Tüm ısıyı bir anda kaybedebilir tekrar aynı ısıya ulaşmak için 2 kat enerji kullanmak zorunda kalırsınız. Havalandırma için öğlen ve güneşli saatleri tercih edin.

Yazları klima ile soğutma yapılırken gereksiz yapılacak her 1 ºC soğutma işlemi enerji maliyetini %10’a kadar artırabileceğini unutmayın.

– Saçınızı kurutmadan önce havlu ile iyice kurulayın. Islak bırakılan saçlar saç kurutma makinelerinin %50 daha fazla kullanılmasına ve çok daha fazla enerji kaybına sebep olur.

– Elektrikli süpürgenizin torbasını veya toz biriktirme haznelerini temiz tutarak daha kısa sürede daha fazla verim alabilirsiniz.

– Mutfakta yemek pişirmek için kullanılan düdüklü tencere diğer pişirme yöntemlerine göre % 50-75 arası bir enerji tasarrufu sağlayacaktır.

 

Cevap bırakın