Energous ve Apple’dan sıfır temas özellikli kablosuz şarj cihazı geliyor

0

Energous firması “Wireless 2.0” adını verdiği temassız şarj cihazının FCC tarafından onayladığını duyurmuştu. Hemen ardından Apple’a ait kablosuz güç iletim teknolojisine yönelik iki yeni patenti, Amerikan Patent ve Ticari Marka merkezi tarafından yayınladı. İşin tesadüf boyutunu bir kenara koyduğumuzda, 2018 yılında gerçek anlamıyla kablosuz şarj cihazlarıyla tüketicilerin buluşturulması oldukça mümkün görünüyor.

Bu durumu enteresan kılan detaylardan bir tanesi de, popüler medya platformlarından VentureBeat’in Apple ile Energous’un birlikte çalıştıklarına yönelik haberleriydi. Yine Bloomberg cephesinden gelen bir başka rapor, Apple’ın 2017 yılında sıfır temas özelliğine sahip kablosuz şarj özelliğini destekleyen bir iPhone modeli tanıtacağı yönündeydi. Ancak bunlar tam anlamıyla gerçekleştirilememiş, bu yıl tanıtılan iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X, bir şarj istasyonu üzerine konmak suretiyle kablosuz olarak şarj edilmeye imkân tanıyan bir yapıyla beraber gelmişti.

Bu patentler elbette nihai olarak bizlere her şeyi anlatmıyor. Zira özellikle Apple cephesi açısından ele aldığımızda ciddi donanım ve yazılım çalışmaları yapılması gerektiği ve önlerinde uzun bir yol olduğu aşikâr. Ancak, Energous’un sahip olduğu FCC uyumluluğu gerçekten önemli bir konu olarak göze çarpıyor. Çünkü bu, tüketici güvenliği için gerekli mevzuatların ürün tarafından karşılanabildiğini bizlere gösteriyor.

İleride Apple’ın ve Energous’un birlikte veya ayrı ayrı kablosuz şarj teknolojisi alanında neler sunacaklarını hep birlikte göreceğiz. Bununla beraber mevcut patentler ve ilerlemeler için bugünden bir fiyat duyurusu ise henüz yapılmamış görünüyor.

Cevap bırakın