Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiEn yeni ürün ve teknolojiler IFA 2015’de sergilendi

  En yeni ürün ve teknolojiler IFA 2015’de sergilendi

  Dünyanın en önemli tüketici elektroniği fuarlarından birisi olan IFA, her yıl olduğu gibi bu yıl da Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleştirildi. Her geçen gün büyüyen IFA dünyanın dört bir yanından gelen yüz binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliğini yaparken, 25 salondan oluşan devasa fuar alanında 300’ün üzerinde şirket yeni ürün ve teknolojilerini sergiledi.  Her yıl olduğu gibi bu yıl da IFA’yı Berlin’de sizler için yakından takip ettik. Bu arada Türkiye’den bu yıl Arçelik ve Vestel haricinde 40’ın üzerinde şirketin fuarda yer aldığını da söylemeden geçmeyelim. Beyaz eşya, elektronik ve yan sanayi üreticileri stantları ile IFA 2015’de yerlerini aldılar.

  Geçtiğimiz yıl olduğu gibi IFA 2015’in odağında yine giyilebilir teknolojiler ve internete bağlı cihazlar vardı. Diğer taraftan geçtiğimiz yıl televizyonlarda 4K olan görüntü teknolojisi bu yıl yerini 8K’ya bırakmıştı. Vestel, Samsung, LG ve diğer üreticiler 8K görüntüye sahip televizyonlarını sergilediler. Henüz 4K’yı konuşsak da çeşitli yayın kuruluşları şimdiden 8K yayın için hazırlanmaya başlamış durumdalar. Bu arada 8K için geliştirilen video oynatıcıların da yayınlardan çok önce geleceğini söylemekte fayda var. 8K yayınları için şu an öngörülen tarih 2020 gibi, ama rekabet böyle devam ederse daha erken de olabilir elbette. Bu arada Vestel’in fuarda sergilediği televizyonun çözünürlüğü 7680 x 4320. Televizyon tarafından baktığımızda 3D ve kavisli televizyonlar hala ilgi görmeye devam ediyor.

  vestel_8K

  Elektrikli otomobiller unutulmadı                                          

  IFA 2015’in bir diğer odak noktası ise elektrikli ve internete bağlı otomobiller oldu. İnternete bağlı otomobiller için eğlence sistemleri, elektrikli otomobiller için akıllı şarj noktaları ve diğer teknolojiler etkinlikte sergilendi. Bu arada birçoğumuzun belki de birkaç defa seyrettiği Geleceğe Dönüş filmlerinde yer alan Dr. Emmett Browne’ın DeLorean da IFA 2015’de yerini aldı.

  bmw_connected

  Akıllı saat fırtınası yaşandı

  IFA 2015’de Samsung, Asus, Huawei, Motorola, ZTE, Philips, LG ve TomTom gibi çeşitli şirketler yeni akıllı saatlerini tanıttılar. Samsung, Gear S2 ve Gear S2 Classic modellerini tanıttı. Yuvarlak hatlara sahip olan yeni saatler şık görüntüleriyle dikkat çekti. Tizen işletim sistemine sahip yeni saatleri kullanabilmek için illaki Samsung marka telefona sahip olmak gerekmiyor. Android 4.4 sonrası işletim sistemine sahip telefonlarla kullanılabiliyor. Huawei  ise Dünya Mobil Kongresi’nde tanıttığı saatleri IFA’da sergiledi. Asus ise 170 – 190 dolar civarında satılacak olan yeni saati ZenWatch 2’yi tanıttı. ZenWatch 2’nin dikkat çeken özelliği ise şarj edildikten sonra 4 güne kadar kullanım sağlayabilmesi.

  asus_zenwatch2

  Beyaz eşyalar ve elektrikli ev aletleri de akıllanıyor

  Fuarı gezerken oldukça ilginç cihazlara rast gelmedik değil. Özellikle cam temizleyen ve elektrikli süpürge görevini gören robotlar fuarda büyük ilgi gördüler. Geçtiğimiz yıl da bu robotlar vardı ama bu yıl özellikleri daha da gelişmişti. Yüksek katlı binalarda camları silmek artık bu cihazlar sayesinde oldukça kolay. Camın her iki tarafını da silebiliyorlar. Robot süpürgeler ise koltuk altları ve köşeler gibi yerlere rahatlıkla ulaşıp temizleyebilme kabiliyetine kavuşmuşlar. Şu anda fiyatları oldukça pahalı ama geçen seneye göre fiyatlarının büyük ölçüde düştüğünü söyleyebiliriz.

  robot

  heier_duoFuarda gördüğüm dikkatimi çeken bir diğer ürün ise çift taraflı çamaşır makinesi oldu. Alman markası Heier tarafından üretilen çamaşır makinesinin iki tamburu bulunuyor. İki hazneli bu çamaşır makinesinin her iki tarafı birbirinden bağımsız olarak çalışıyor ve programlanabiliyor. Buna en çok ev hanımları sevinecek sanırım.

  Bosch, Vestel, Arçelik, LG, Samsung ve diğer şirketler de birbirleriyle ağ üzerinden konuşabilen cihazları sergilediler. Özellikle akıllı evlere yönelik teknolojiler genç yaşlı birçok kişinin ilgisini çekti.

  Buzdolabı tarafında ise en çok ilgimi çeken manyetik soğutma sistemi oldu. Bu sistem çok daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor ve en önemlisi gecenin bir yarısında duyduğunuz buzdolabının motorundan gelen sesin tamamen ortadan kalkmasını sağlıyor. Bu teknolojiyle çalışan buzdolapları inanılmaz derecede sessiz.

  IFA 2015’de benim gördüğüm ve ilgimi çeken teknolojiler şimdilik bunlar. Önümüzdeki haftalarda diğer ürünlerden de bahsetmeye çalışacağım.

  delorean

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN