En uzun pil ömrüne sahip akıllı telefonlar

0

Akıllı telefonlar arasında en uzun pil ömrüne sahip olan modeller, özellikle yaz döneminde büyük ilgi görüyor. Tatilde gün boyu şarj noktasından uzak kalan ve bir harici şarj taşımak istemeyenler bu telefonlara rağbet ederken, tatil dışı dönemlerde de mobil çalışanların ya da şarj ederken telefonu kullanamama durumundan rahatsız olanlar için de uzun pil örüne sahip telefonlar tercih sebebi.

Bir akıllı telefon ile diğeri arasındaki temel farkları ararken , ekranı, kameraları veya pil kapasitesi ve sunduğu pil ömrü gibi bir dizi özelliğe bakılıyor. Akıllı telefonunuzun pili birkaç saatlik kullanımdan sonra biterse, hepsinden daha yüksek performansa sahip olmanın önemi ortadan kayboluyor, zira bir şarj cihazı bulana kadar kullanıcıyı oyunun dışında bırakıyor. Neyse ki, son yıllarda yaygınlaşan hızlı şarj özelliği, batarya kapasitesinin %100’ünü yaklaşık yarım saatte şarj etme yeteneği ile hayatımızı değiştirmeyi başardı.

Ancak gerçek şu ki, büyük olasılıkla bunun sebebi, yalnızca günlük işe gidip geldiğimizde değil, ekranlarına bakmak için çok fazla zaman harcamamız.

Birçok kullanıcı için çözüm, bir harici güç bankası kullanmak veya şarj kablosunu her yere taşımak. Ancak pil durumuna ve kalan şarj miktarına kafayı takmak istemiyorsanız, ilginizi çekebilecek çeşitli modeller mevcut.

Akıllı telefonda pil kapasitesi nedir, nasıl ölçülür?

Pil kapasitesi miliamper saat (mAh) birimiyle ölçülür. Bir pilin mAh değeri ne kadar yüksek olursa, teknik kapasitesi de o kadar yüksek olur. Ancak miliamper saat (mAh) değeri en yüksek olan telefonlar her zaman pil ömrü en uzun olan telefonlar değildir.

En iyi pil ömrüne sahip telefon için, söz konusu cihazın pili nasıl kullandığı da önem taşır. Dolayısıyla yazılım, işlemci verimliliği ve telefonun fiili kullanım miktarı, tek şarjla elde edeceğiniz kullanım süresini değiştirir. Pahalı ve üst model akıllı telefonlar genellikle daha hızlıdır ve daha iyi bir ekrana sahiptir, ancak bu, pil ömrünün daha iyi olduğu anlamına gelmemelidir.

Uzun pil ömrüne sahip bir akıllı telefon alırken dikkate alınması gerekenler

Harika görünen QHD ekranlara sahip telefonlar, daha düşük çözünürlüklü ekranlara sahip telefonlardan daha hızlı şekilde pil tüketir. 90, 120 Hz veya daha fazla yenileme hızına sahip mevcut modeller bu açıdan en tasarruflu seçenekler değildir.

Bu nedenle önceliklerinizi belirlemeniz gerekir. Daha uzun pil ömrü istiyorsanız, orta sınıf bir telefonla yetinmeniz gerekebilir. Neyse ki bu, telefonunuzun daha ekonomik olacağı anlamına da gelir. Günümüz telefonlarının büyük çoğunluğu da hızlı şarj özelliğine sahiptir. Ayrıca orta sınıf telefonlar genelde en uzun pil ömrüne sahip modellerdir.

En uzun pil ömrüne sahip akıllı telefonlar

En uzun pil ömrüne sahip akıllı telefonlar

Samsung Galaxy M51

Orta segmentte bugüne kadarki en yüksek kapasiteli pile sahip olan Samsung Galaxy M51, 7.000 mAh bataryası ile telefonu ikinci gün de rahatlıkla kullanabilmenizi sağlıyor. Ayrıca güçlü işlemci, hızlı şarj, mobil ödemeler için NFC gibi güncel özellikleri de taşır.

Oyunlar için optimize edilen Snapdragon 730G işlemci, 6 GB bellek ve 128 GB depolama alanına sahiptir. 64 megapiksellik ana kamerası ve 32 megapiksel selfie kamerası bulunmaktadır.

En uzun pil ömrüne sahip akıllı telefonlar

Xiaomi Poco X3

5G’den vazgeçen ve çerçeveye biraz daha fazla hacim katan Xiaomi, Poco X3‘e 5160 mAh kapasiteli büyük bir pil ile çok güçlü özellikler eklemiş. Aslında 120Hz ekrana, sağlam bir kameraya, stereo hoparlörlere ve güçlü pile sahip olmasına rağmen, başlangıç seviyesinde bir fiyatla karşımıza çıkıyor.

Xiaomi Redmi Note 9s

Giriş seviyesi fiyatla satılan Xiaomi Redmi Note 9s, iki güne kadar orta yoğunlukta kullanım imkanı veren 5.020 mAh kapasiteli bir pile sahip. Ayrıca genel donanım düzeyine bakınca orta seviyede, fakat kamera açısından çarpıcı bir model arayanlara hitap ettiğini de ekleyelim.

En uzun pil ömrüne sahip akıllı telefonlar

Realme 7 Pro

Realme 7 Pro, 4.500 mAh kapasiteli piliyle 1,5 gün rahat bir şekilde kullanım sağlıyor. HDR ekranla gelmese de OLED panel ve stereo hoparlör gibi ekstra güzellikler sunuyor. Cihaza ayrıca Realme’nin 65W SuperDart şarj çözümü sayesinde süper hızlı şarj olanağı da sağlıyor.

Cevap bırakın