En popüler YouTube fenomenleri

0

Dünyanın en popüler video paylaşım platformu YouTube, sanattan spora milyonlarca video içeriği barındırıyor. YouTube’a göre, dünyanın her yerinden insanlar her gün bir milyar saatin üzerinde video izliyor ve bunların% 70’i mobil cihazlarda izliyor. Şaşırtıcı değil mi? Bu milyarlarca görüntü, vloggerları, oyun yorumcularını, makyaj sanatçılarını, komedyenleri ve daha fazlasını milyonlarca abonenin onları izlemesi ve takip etmesi nedeniyle dünyaca tanınan ünlülere ve influencerlara dönüştürdü. YouTube ünlüleri artık albüm çıkarıyor, televizyonda programı yapıyor ve astronomik bütçelerle dünya markalarıyla reklam anlaşmaları imzalıyorlar.  Peki Türkiye’nin en çok rağbet gören YouTuber’ları kimler? Bu hafta sosyal medya hesabımda takipçilerime “YouTube’un en fenomen isimleri sizce kimler? Hangi isimleri neden takip ediyorsunuz?” diye sordum. İşte YouTube’un en çok izlenen fenomen isimleri!.. 


Barış Özcan:
YouTube’un en popüler isimlerinden birisi ve kesinlikle bunun hakkını veriyor. Sanat, tasarım ve teknoloji konulu kişisel belgesellerini keyifle takip ediyorum. Özcan, kendisini storyteller (hikaye anlatıcı) olarak tanımlıyor. Keza Barış Özcan’ın oluşturduğu kişisel belgeselleri masal gibi dinliyorsunuz. Merak uyandırıyor ve sıkmıyor. 

YouTube’da yaklaşık 13 yıl önce içerik üretmeye başlayan Barış Özcan, henüz YouTuber’lık moda değilken bilgi içerikli videolarıyla binlerce kişiye ulaştı. Hobisini işe çevirerek ve tutkuyla yaptığı paylaşımlarını kaliteyi düşürmeden yıllarca sürdürerek YouTube’un dünya çapında seçtiği 12 değişim elçisinden birisi oldu. Ayrıca Hindistan’ın aya inişini canlı yayınlayarak, içerik kalitesinde çıtayı arşa dikmeyi başardı. Barış Özcan’ın YouTube’da 4.72 milyon abonesi ve 519 videosu bulunuyor.   

Instyle Temmuz Sayısı, Danla Biliç
Instyle Temmuz Sayısı, Danla Biliç

Danla Biliç: Makyaj videoları ile tanınan Danla Biliç, özellikle kozmetik ve moda markalarının vazgeçilmezi diyebilirim. Kendine özgü üslubu, her geçen gün kendini geliştirmesi ve güzelleştirmesi ile dikkatleri üzerinde topluyor. Artık onu moda dergilerinin kapak kızı olarak görüyoruz. Televizyonlarda da sık sık adından bahsediliyor ve ünlü isimlerle birlikte ekranlarda yer alıyor. YouTube dışında Instagram ve Twitter gibi sosyal medya mecralarında da başarılı bir şekilde paylaşımlarını sürdüren Danla Biliç, YouTube kanalında 2.28 milyon, Instagram’da ise 5.7 milyon kişi tarafından takip ediliyor. 

Katarsis X-TRA: Gerçek bir insan hikayesi izlemek istiyorsanız sizi böyle alalım. Bana Göre TV kanalında yer alan “Katarsis” programı, Uzman Psikolog Gökhan Çınar tarafından yürütülüyor. Programa konuk olan isimler en yalın halleriyle ve abartısız bir şekilde içlerini döküyorlar. Kendisini bir psikoterapi seansını izliyor gibi hissediyorsunuz. Gerçek yaşam hikayelerine tanıklık ediyor,  düşüncesizce yapılan bir davranışın insanların hayatlarını nasıl alt üst ettiğine şahit oluyorsunuz.  Burcu Esmersoy, Yeşim Salkım ve Serdar Ortaç gibi ünlüleri de ağırlayan YouTube kanalı, kalite ve içerik olarak pek çok televizyon programını geride bırakıyor. Hatta TV programlarına ilham bile oluyor diyebilirim. Kanalın şu anda 908 Bin abonesi bulunuyor. Abone olup, birbirinden ilginç konuların videolarını izleyebilirsiniz.


Melikhan Sağlam: YouTube’da izlediğim en yetenekli isimlerden birisi. Acilen televizyon kanalları tarafından keşfedilip, tek kişilik dev kadrosuyla bir TV programı yapmalı. Melikhan Sağlam’ın paylaşımlarının konusuna gelecek olursak… Kendisi dizi parodileriyle dikkat çekiyor. Yasak Elma, Aşk-ı Memnu, Yaprak Dökümü ve Muhteşem Yüzyıl gibi popüler dizilerin karakterlerini kendi üslubuyla yeniden yorumluyor ve ortaya oldukça eğlenceli görüntüler çıkıyor. Karakterlere bürünebilmek için uzun saatler makyaj yapan Sağlam, rolünün hakkını da veriyor. Ayrıca Müge Anlı parodileri de oldukça başarılı diyebilirim. Kendisinin YouTube’da henüz 249 Bin abonesi bulunuyor. Henüz keşfetmemiş olanlar hızlıca abone olabilir. 

 

Cevap bırakın