En popüler web tarayıcısı zirvedeki yerini bırakmıyor

0

Mart ayı için tüm dünyadaki web tarayıcılarını oransal olarak sıralayan Statcounter kaynaklı araştırmaya göre Google Chrome, yüzde 62,63 gibi oldukça yüksek bir farkla ilk sırada.

Web tarayıcıları (internet browser olarak da bilinir), dijital yaşamın olmazsa olmazlarından. Hem mobil hem de masaüstü için internet aramalarının gerçekleştirildiği web tarayıcılarının belki de en ünlüsü Internet Explorer’dı. Ancak özellikle 30 yaş üzeri yakından tanıdığı IE deneyiminin popülerliği artık çok geride kaldı, günümüzde web tarayıcılarının ‘fenomeni’ değişmez bir şekilde Google Chrome.

Mart ayı için tüm dünyadaki web tarayıcılarını oransal olarak sıralayan Statcounter kaynaklı araştırmaya göre Google Chrome, yüzde 62,63 gibi oldukça yüksek bir farkla ilk sırada. Bu popülariteye yaklaşan ikinci bir web tarayıcı bulunmuyor.

Diğer yandan Apple Mac’lerde önyüklü halde gelen (genellikle silinmeden kullanılan ya da ikinci tarayıcı olarak tutulan) Safari’nin yüzde 15,56 oranla ikinci olduğu görülüyor. Sıralamada üçüncü ise yüzde 4,69 ile Mozilla Firefox. Diğer platformlar ise şöyle sıralanıyor;

  • UC Browser – Yüzde 3,44
  • Samsung Internet – Yüzde 3,33
  • Opera – Yüzde 2,73
  • Internet Explorer – Yüzde 2,58
  • Edge – Yüzde 2,21
  • Android – Yüzde 1,06

Android ve masaüstü kullanıcıları için oranını artırdığı görülen UC Browser’ın bir dönemin öne çıkan platformu Opera’yı geride bıraktığı dikkatlerden kaçmazken Internet Explorer ve yeni Microsoft tarayıcısı Edge’in toplam yaklaşık yüzde 5’lik orana sahip olduğu da öne çıkan detaylar arasında yer alıyor.

Cevap bırakın