Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelEn Popüler Android Sürümleri! Bakın Hangi Telefonlar Hala Kullanımda

  En Popüler Android Sürümleri! Bakın Hangi Telefonlar Hala Kullanımda

  Android tarafından yayınlanan bilgiler ile en fazla kullanılan Android sürümleri gün yüzüne çıktı. Kullanıcıların büyük bir bölümü bu sürümü kullanmayı tercih ediyor.

  Android tarafından alınan son veriler, Android 11’in şu anda en popüler sürüm olduğunu ortaya koyuyor. Sadece bu da değil, Pie olarak da bilinen Android 9 , Android cihazların önemli bir kısmına güç sağlamaya devam ediyor. Bu durum Android ortamında yeni işletim sistemlerinin benimsemenin bir hayli zor olduğunu da ortaya koyuyor. Ancak Android 13 tarafındaki kullanım rakamları, kullanıcıların bu sürümü olumlu karşıladığının da bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

  Hem iPhone hem de iOS üreten Apple’ın aksine, Google’ın Android işletim sistemi çeşitli üreticiler tarafından kullanılmakta. Bu sebeple firmalar kademeli bir güncelleme programıyla kullanıcıların karşısına çıkıyor.

  Android 11 Liste Başında Yer Alıyor

  Sonuç olarak, en son Android işletim sistemi sürümü, birkaç aydır listelerin başında yer almıyor. Nisan 2023 için en son dağıtım rakamlarına göre, % 23.5 benimseme oranıyla Android 11, % 18.5 ile Android 10 ve % 16.5 ile Android 12 geliyor. Şaşırtıcı bir şekilde, 2018’de piyasaya sürülen Android 9, bugün hala kullanımda olan Android cihazların % 12.3’üne güç sağlıyor.

  Android
  Nisan 2023 Android dağıtım rakamları

  Üreticilerin güncellemeleri dağıtmak için kendi zaman çizelgeleri olduğundan, cihazları Google Pixel olmayan Android cihazların kullanıcıları işletim sistemi güncellemelerini alırken genellikle gecikmeler yaşıyorlar.

  Bir anlamda işletim sistemi sürümlerinin farklı cihazlar arasında eşit olmayan bir şekilde dağılmasına neden olarak gösterilebilir. Son dönemlerde özelliklerde, güvenlik yamalarında ve kullanıcı deneyiminde tutarsızlıklar ortaya çıkmış durumda.

  Geliştiriciler ayrıca uygulamalarını çeşitli Android sürümleri için optimize etme konusunda zorluklarla karşılaşıyor ve farklı cihazlarda uyumluluk ve performans sağlamak için ek kaynaklar ve çaba gerektiriyor.

  Android
  Ocak 2023 Android dağıtım rakamları

  Ocak ayında Android telefonların ve tabletlerin yalnızca %5’inin Android 13 çalıştırdığı ortaya çıkmıştı. Tabii ki başlangıçta düşük bir rakam gibi gözükse de Nisan ayında gelen rakamlara baktığımızda, en son Android işletim sistemini çalıştıran cihazların sayısında önemli bir artış olduğunu görüyoruz.

  Bu rakamlar ışığımda bir sonraki güncelleme ile Android 13’ün Popüler bir Android sürümleri olmasını bekleyebiliriz. Özellikle Samsung, Android 13’ün benimsenmesinde önemli bir rol oynadı denebilir. Şirketin agresif güncelleme politikası, dört yıllık Android güncellemeleri ve beş yıllık güvenlik güncellemeleri sunuyor.

  Samsung, Android 13’ün dağıtım rakamlarındaki artışa katkıda bulundu. Diğer üreticiler de aynı şeyi yaptı ve Android güncelleme politikalarını genişleterek Android 13’ün benimsenmesini daha da artırdı.

  Android 13’ün Düşük Sayıda Denebilecek Kullanım Oranı

  Nisan 2023 dağıtım rakamları, en son Android işletim sistemi sürümü olan Android 13’ün, Ağustos ayından bu yana mevcut olmasına rağmen Android sürümleri cihazların yalnızca % 12.1’i tarafından benimsendiğini ortaya koyuyor.

  Güncellemeleri kullanıma sunmak için zaman ayıran üreticiler, bu yavaş benimseme oranına katkıda bulunan önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Samsung gibi bazı üreticiler son dönemde güncelleme politikalarını hızlandırdı.

  Artık cihazları için daha uzun süreli destek sunuyorlar. Bu tarz üretici eylemleri, Android 13’ün dağıtım rakamında son zamanlarda bir artışla sonuçlandı.

  Piyasadaki Eski Android Sürümleri Payı

  Ortaya çıkan veriler ayrıca, Android 8 Oreo, Android 7 Nougat, Android 6 Marshmallow , Android 5 Lollipop ve Android 4.4 KitKat gibi daha eski Android işletim sistemi sürümlerinin, % 0.6 ile % 6.7 arasında değişen, Android cihazların önemli bir yüzdesini hala desteklediğini ortaya koyuyor.

  Bu rakamlar çok şey ifade ediyor diyebiliriz. Bunların başında eski cihazları güncellemenin zorluklarını ve eski işletim sistemi sürümlerini çalıştırmanın potansiyel güvenlik riskleri geliyor. Her ne olursa olsun Android sürümleri kullanan akıllı telefon kullanıcıların güvenlik tarafındaki güncellemeleri eksiksiz olarak yapması bir elzem.

  Peki Gelecekte Ne Olacak? Android Sürümleri Geleceği

  Bu kullanım oranı gelişim hızı ile Android 13, selefini geçmeye hazırlanıyor. Ancak Android 11’i geçmesi için daha kat etmesi gereken çok yol var. İlginç bir şekilde Oppo, OnePlus ve Realme gibi Çinli markalar, Android 13’ün büyümesine katkıda bulunarak güncellemeler sunmakta hızlı davrandılar. Ancak Samsung, güncelleme sürecini de önemli ölçüde iyileştirdi.

  İleriye baktığımızda, Android 14’ün bu yılın sonlarında Google’ın en son Pixel telefonlarıyla, muhtemelen Eylül veya Ekim aylarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yeni Pixel 8 telefonlarla piyasaya sürüldüğünde Samsung, Xiaomi ve Oppo gibi diğer OEM’ler tarafından kullanılabilir hale gelecek.

  Google, Android sürümlerinin dağıtımı konusunda daha az şeffaf hale gelse de, kullanıcıların daha yeni işletim sistemi sürümlerine yükseltme konusunda yavaş davrandıkları oldukça açık. Android 13’ün büyümesine rağmen, Android 11, Android kullanıcıları arasında en popüler seçim olmaya devam ediyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN