En popüler aksiyon kamerası aksesuarları

0

action_cam_01

Yeni aldığınız aksiyon kamerası ile kullanabileceğiniz en popüler aksesuarları sizler için araştırdım.

Dağ, plaj, suyun altı ve gökyüzü gibi ortamlarda kullanılan aksiyon kameraları zor şartlar altında video ve fotoğraf çekmemize yardımcı olur. Bu ürünlerin en önemli özelliği zor tabiat şartları altında bile görevlerini yerine getirmeleridir.

Bazı aksiyon kameraları beraberinde farklı aksesuarla satılsalar da özellikle spesifik bir ortam ya da durumlarda kullanmak istediğinizde bazı özel aksesuarlara ihtiyaç duyarsınız. Bu aksesuarların temel görevi o an aksiyon kamerasını bir yere tutturmak da olabilir, normalde yapamadığı bazı işlevleri yerine getirmek de olabilir. Özellikle üçüncü parti olarak adlandırılan üretici firma dışındaki şirketlerin farklı (ve hatta bazen çok zor) beklentiler için tasarladığı aksesuarlar vardır. Piyasada farklı marka ve modellerle uyumlu yüzlerce farklı aksesuar bulabilirsiniz.

Bağlantı genelde standart

Aksesuarlar farklı markalar için üretilmiş olsa da genelde bağlantı yöntemleri standarttır. Bu alanda standardı oluşturan GoPro olduğundan genelde birçok aksesuar bu markanın bağlantısını kullanır. Bazı aksesuarlar ise ¼ inç olarak tabir edilen standart tripod bağlantısına sahiptir. Ancak bu konuda endişelenmenize gerek yok. Çünkü dönüştürücü aparatlarla farklı aksesuarları istediğiniz cihaza bağlayabilirsiniz.

Öte yandan kılıf, su altı kılıfı ya da harici mikrofon gibi aksesuarlar cihaza özel olduğundan bu tip ürünleri satın almadan önce elinizdeki aksiyon kamerasına uyumlu olup olmadığını araştırmanız gerekiyor.

action_cam_04

Monopod, selfie çubuğu ve tripod

Bir aksiyon kamerasının en önemli aksesuarlarından biri selfie çubuğudur. Fiyatları 5 TL’den başlayıp yüzlerce TL’ye kadar çıkan bu aksesuarlar özellik, fonksiyon ve kullanımına göre onlarca farklı şekilde olabilir. En basitleri bile günü kurtarmak için yeterli olan bu ürünlerin ileri seviye modelleri Bluetooth uzaktan kumanda, katlanarak cebe girme ya da farklı şekillerde kullanılabilme gibi özelliklere sahiptir.

Selfie çubuğu dışında ayakları olup kendi kendine durabilen monopod ya da basit cep tripod çözümleri de önemli aksesuarların başında gelir. Küçük ve katlanabilir bir selfie çubuğunu yanınızda sürekli taşımanızı öneririm. Hatta bazı mini tripodlar esnek bir yapıya sahiptir. Bu sayede istediğiniz bir yere tutturmanız mümkün olur. Bu tarz ürünler çok işe yarar ve genelde birçok sorunu ortadan kaldıran bir aksesuardırlar.

Çeşitli durumlar için bağlantı aparatları

Bağlantı aparatları bir aksiyon kamerasının olmazsa olmazıdır. Bisiklete, kaska, arabanın ön camına, göğsümüze ya da kafamıza bir aksiyon kamerası bağlamak istiyorsanız bu tarz bir aksesuara ihtiyacınız var demektir. Elbette bisikletiniz yoksa bisiklet aparatına ihtiyacınız olmayacaktır. Fakat arabanızda çekim yapmak istiyor ve ön cama takabileceğiniz bir aparatınız yoksa sorunuz var demektir. Bu yüzden eğer aksiyon kamerası aldıysanız en çok kullandığınız yer ya da yerleri belirleyip ona uygun bir aksesuar edinmenizi öneririm. Bu kimine göre bisiklet, kimine göre otomobil, kimine göre kafaya takma bandı, kimine göreyse göğüs aparatıdır. Bazıları ise bunların hepsine ihtiyaç duyabilir. Yani ihtiyaçlar kişiye göre değişir.

action_cam_06

Bu bağlantı aksesuarları dünyası çok geniştir (hatta bütün bir yazıyı sadece bu aksesuarlara ayırabilirim). Elde aksiyon kamerası taşıma aparatından sörf tahtası bağlantı aparatına kadar yüzlerce farklı aksesuar bulunduğundan burada konuyu kısa tutup diğer bir aksesuar grubuna geçiyorum.

Gimbal

Aksiyon kamerasını koşarken kullanmak istiyorsunuz ve görüntünün akıcı, titreşimsiz olmasını bekliyorsunuz. İşte burada işiniz epey zor. Her ne kadar bazı üreticiler dijital imaj sabitleme özelliğine sahip aksiyon kameraları üretse de koşarken video çekmek hala o kadar kolay değil. Bu tarz bir beklentiniz var ve bu iş için ayırabileceğiniz bir bütçeniz varsa imdadınıza Gimbal adı verilen cihazlar yetişiyor.

Gimbal, 2 ya da 3 eksenli optik titreşim engelleme özelliği sunan cihazlara verilen genel bir isim. Üzerine takılan video kamera ya da aksiyon kamerası gibi cihazların hareketini yumuşatan ve titreşimi sıfırlayan bu ürünler özellikle profesyonel ya da yarı profesyoneller tarafından tercih ediliyor. Fiyatları belli bir seviyenin üzerinde olan Gimbal aksesuarları genelde üniversaldır. Yani farklı markalarla aynı Gimbal cihazını kullanabilirsiniz.

Gimbal modelleri bağımsız olabildikleri gibi drone türü uzaktan kumandalı insansız hava araçlarına takılabilen sürümleri de vardır. Bu tarz Gimbal cihazları drone üzerinden kontrol edildiğinden biraz daha ucuzdurlar.

action_cam_05

Yedek pil

Uzun saatler boyunca çekim yapıyorsanız ya da böyle bir niyetiniz varsa aksiyon kameranızın yedek pillerine ihtiyacınız olacaktır. Zira arazide çekim yaparken pil şarj etmeye vaktiniz olmayabilir. Pil şarj etmek için vakit kaybetmektense yedek pil kullanımı daha pratik bir çözümdür. Öte yandan birçok aksiyon kamerası USB üzerinden şarj olduğundan telefonlarda da kullanılan taşınabilir pil çözümleri aksiyon kameralarında da kullanılır. Özellikle Time Lapse çekimlerinde bu tarz bir aksesuar kullanmanızı öneririm.

Yukarıdaki aksesuarlara ek olarak taşıma çantası, ekran (ekranı olmayan bazı aksiyon kameraları için), farklı işlevleri olan kılıflar, uzaktan kumandalar, objektif temizleme kitleri, sualtı kılıflarla kullanılabilen renk filtreleri, taşıma aparatları ve mikrofon-ışık bağlantı aksesuarları ile listeyi uzatmak mümkün. Aksiyon kamerası aksesuar dünyasının çok büyük olduğunu ve ihtiyaç/beklenti ışığında her geçen gün büyüdüğünü hatırlatmak isterim.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın