En iyi ücretsiz Photoshop alternatifleri

Fotoğraf düzenleme yazılımlarında seçenek tek değil. Üstelik ücretsiz araçlar sade arayüzler ve kolay kullanım sunuyor.

0

Günümüzün dijital görseller etrafında dönen internet dünyasında gerek kırmızı gözlü bir fotoğrafınız olsun, gerekse komik bir görsel olsun, dijital görsel manipülasyonu her zaman Photoshop ile yapılmak zorunda değil. Üstelik kolay kullanım arayan biriyseniz ve gelişmiş özelliklerin kullanımı karmaşıklaştırdığı bir ortam istemiyorsanız, rötuşlarınızı, efektlerinizi ve düzenlemelerinizi bu ücretsiz alternatif uygulamalarla yapabilirsiniz.

Xnview

Xnview.com

Kesme, yapıştırma, renk ve renk biçimi değiştirme, metin ekleme gibi özellikleri bulunan xnview, dosya biçimleri arasında çevirme işlemi de gerçekleştirebiliyor.

GIMP

gimp.org

On parmağında on marifet bu uygulama, en güçlü Photoshop alternatifi. Seviyeler, Otomatik İyileştirme, muhtelif filtreler, kişiselleştirilebilen arayüz gibi saymakla bitmeyecek, dolu dolu özelliklere sahip. Windows’un yanı sıra MacOS, Linux ve FreeBSD işletim sistemlerinden de kullanılabiliyor.

Digifoto

klausdoege.de/DigifotoNew/

Amacınız siyah nokta silmek, gözlerin kırmızılığını almak ve basit şekilde güzelleşmek ise bu uygulama tam size göre. Uygulama resmî Photoshop eklentileriyle geliştirilebiliyor.

StudioLine PhotoBasic

studioline.net

Fotoğraflarınızı sıralamak ve renge, boyut, piksel yoğunluğu gibi kriterlere göre sınıflandırmak isterseniz PhotoBasic yardımınıza koşuyor. Örneğin üzerinde çalışma yapmak istediğiniz karanlık fotoğrafları bir sürü fotoğrafın içinden tek tek seçmek zorunda kalmıyorsunuz.

Photoscape

photoscape.org

Photoshop ne kadar büyük ise bu uygulama da o kadar küçük. İnternet kotası derdiniz varsa temel işlemleri şipşak gerçekleştirmek için uygun bir yazılım.

MobaPhoto

mobatek.net

Sık seyahat eden biriyseniz ve kendi bilgisayarınıza erişiminiz kısıtlıysa, yabancıların biglisayarına uygulama kurmaya çekiniyorsanız, bu portatif uygulamayı bir USB belleğe atıp, her Windows bilgisayarda kullanabilirsiniz.

Paint.NET

getpaint.net

Katmanlarla çalışabilen, birçok efekt barındıran bu uygulama, eklenti desteğiyle daha da kullanışlı hâle getirilebiliyor. Paint ismi sizi soğutmasın, Microsoft Pain(t) ile alakası yok.

Lightbox

github.com/lokesh/lightbox2/releases

Profesyonel fotoğrafçılar, daha kapsamlı düzenleme imkanı sunması sebebiyle .raw biçiminde çekim yaparlar. Fakat bu dosyayı işlemek her yiğit uygulamanın harcı değildir. Siz de profesyonelliğe yeni adım atmış bir fotoğrafçıysanız, ya da sadece daha esnek düzenleme imkanı istiyorsanız .raw dosyalarınızı bu programla düzenleyebilirsiniz.

Polarr

Photoeditor.polarr.co

Sürekli yerel yazılımlardan bahsettik fakat insanın her zaman tam teşekküllü bir bilgisayara erişimi olmuyor ve acil bir fotoğrafı düzenlemesi gerekiyor. Chrome OS, MacOS, Windows, Linux, Android ve modern bir internet tarayıcıya sahip neredeyse her işletim sisteminde çalışabilen bu bulut tabanlı çevrimiçi editor, cep herkülü gibi. Çoğu temel düzenleme isteğinizi karşılayacaktır. En güzel yanı da reklamsız olması.

 

Cevap bırakın