En iyi Türk kahvesi makineleri

0

 

En iyi Türk kahvesi makineleri ile işlerinize ya da hayata keyifli bir mola verebilirsiniz. Son dönemde çıkan pratik Türk kahvesi makineleri sayesinde küçük ev aletleri üreticileri bayram etti desek yeridir. Satışları elektrikli cezveleri geride bırakan, hatta filtre kahve tutkunlarının dahi birer tane edinmeye çalıştığı bu cihazlar, geldikleri nokta ile bakır cezvede ya da közde kahve  keyfini de yaşatacak düzeydeler. Yurt dışında yaşayan Türkiye kökenlilerin hatta yabancıların dahi birer tane  kendilerine birer tane de sevdiklerine hediye aldığını sıkça duyuyorum. Elbette bunda Türk kahvesinin tadı ve havasının büyük bir etkisi var, ancak yeni nesil Türk kahvesi makineleri de işi kolaylaştırıp lezzetli kahveler hazırladıkları için tercih ediliyorlar.

Türk kahvesi makinelerinin özellikleri

Farklı boy, kapasite ve özelliklerdeki bu cihazlar, eski usül cezvelerdeki bilgi seviyesine de ihtiyaç duymuyor. Elektronik alem bu kadar gelişmemişken bu rehberi yazsaydım, size pirinç, bakır, çelik malzemeden hangisinin nasıl bir ısıtma avantajı var, hangisi daha kolay temizlenir, bunları açıklayacaktım. Bunun yerine gelin, özelliklere bakalım.

Türk kahvesi makinesi satın alırken dikkat etmeniz gerekenler

Kaç misafire hazırlayacağınızı cezve büyüklüğüne bakarak anlamanız mümkün, ancak asıl kapasiteyi su haznesi belirliyor. Bazı makineler tabandan, bazıları ise her yönden ısıtıyor. Burada her yönden ısıtanlar için önemli bir tat farkı oluşacağını belirtmekte fayda var. Sadece tabandan ısıtanlara kıyasla, çok yönlü ısıtma yapan Türk kahvesi makineleri, her yudumda aynı tadı verecekleri gibi, kahvenin bir kısmının çiğ bir kısmının pişmiş olması gibi bir durum da ortadan kalkacaktır. Kabın ucunun eğimi, kahveyi koyarken dökülme ya da aşağı damlama gibi olumsuzlukları önlemekte önem taşıyor. Bu gibi konulara takılıyorsanız, mağazada deneyerek anlayabilirsiniz.

Gelelim daha teknik meselelere; makine kaç adımda (kaç tuş basımıyla) kahve yapmaya başlayabiliyor, belirli bir zamana kurulabiliyor mu, pişirme bittikten sonra kahveyi sıcak tutuyor mu gibi soruların yanıtlarını da ihtiyacınıza göre arayabilirsiniz.

Türk kahvesi nasıl saklanır?

Bu sorunun yanıtı aslında tüm kahvelerde aynı. Üç konuya dikkat etmek gerekiyor: Hava, ısı ve ışık. Isıyı sabitlemek için buzdolabında saklamak iyi bir seçenek, bu aydınlık meselesini de çözüyor. Ancak hava için de vakumlu bir poşet kullanmanız iyi olabilir.

En iyi Türk kahvesi makineleri

ARÇELİK TELVE

En iyi Türk kahvesi makineleri - Arçelik

İndüksiyonlu ısıtmayla fincanı her yönden ısıtarak közde kahve lezzeti sunan yeni Telve, köpüklü kahve yapmak için de Cooksense özelliğinden faydalanıyor. Kapasitesi ise 6 fincan.

BOSCH COFFEEXX PLUS

En iyi Türk kahvesi makineleri - Bosch

İçerisindeki 1,2 litrelik su haznesiyle tekrar doldurmadan 12 fincan kahve yapabilen, bir seferde 6 fincan çıkartabilen Bosch, dokunmatik panel ile rahatça kullanılabiliyor.

ARZUM OKKA GRANDIO

En iyi Türk kahvesi makineleri - Arzum

Deniz seviyesine olan irtifayı belirleyerek kaynama ısısını otomatik ayarlayan Okka Grandio, bir seferde 4 fincan Türk kahvesi yapıyor. İşi bitince de sesle ve ışıkla uyarıyor.

FAKIR KAAVE DUAL PRO

En iyi Türk kahvesi makineleri - Fakir

Benim misafirim çok olur diyenler için bir defada 8 fincan kahve çıkartan Fakir, 2,3 litrelik su tankıyla 20’den fazla fincanı su eklemeden hazırlayabiliyor.

KORKMAZ KAHVEKOLİK

Korkmaz

Paslanmaz çelik cezveli Kahvekolik, tek düğmesiyle kolayca kullanılıyor ve 4 fincan kapasite sunuyor. Buradaki tüm ürünler gibi susuz çalışma, taşma koruması ile otomatik ısı ayarına sahip.

TEFAL KÖPÜKLÜM

Tefal

Normal ve közde pişirme seçeneği ile Türk kahvesine tat ayarı çeken Köpüklüm, 4 fincan kapasitesi, çift taraflı cezve ağzı ve ışıklı, sesli uyarı sistemiyle dikkat çekiyor.

Cevap bırakın