En iyi tabletler

0

Akıllı telefon ekranlarının büyümesi tabletlerin işini zorlaştırmış gibi gözükebilir, fakat işletim sistemlerinin gelişerek masaüstü özellikleri sunması ve performansın artmasıyla daha büyük ekran ve taşınabilirlik avantajı, tabletleri yeniden gözde cihazlar yapabilir. İşte satın alırken dikkat edilmesi gerekenler ve alanının en iyisi cihazlar…

Telefonda oyun oynamak ya da iş yapmak mümkün ama bunların hakkını vermek için tabletler daha uygun. Seçim yaparken öncelikle ekran boyuna bakmakta fayda var. Tabletler büyük boy bir telefonla küçük bir dizüstü arasında değişen, 7-13 inç seçenekleriyle sizi bekliyor. 8 inçe kadar kısmen tek elle kullanılabilen bu ürünlerin ekranı büyüdükçe iki ele ihtiyaç duyuluyor.

8 inç ve üzeri cihazları ikinci ekran olarak düşünmenizde ya da bir Bluetooth klavyeyle bilgisayar gibi görmekte sakınca yok.

Web gezintisi, ofis işleri için 720p çözünürlük yeterli olabilir ama film izlemek, fotoğraf, video düzenlemek isteyenler, oyun severler de en az 1080p ekranlı bir cihazı tercih edebilirler. Satın almadan önce bir mağazada denemenizi ve parlaklıktan, ışık altındaki performanstan emin olmanızı öneririm.

İşlemci, bellek gibi performans faktörlerinin zaten yüksek olması önemli ama pil ömrü daha kritik bir rol oynayabilir. Hiç şarj etmeden tüm günü tamamlayabileceğiniz bir cihaz varken, biraz daha hızlı çalışsın diye prizle organik bağ kurmaya gerek yok.

Elbette ekran çerçevesinin dar oluşu, ince bir yapıda oluşu da göze hoş gelmesini sağlayacaktır ama burada işlev/estetik dengesini yine sahibine bırakıyoruz.

Tabletin genişleme yuvalarına dikkat edin, bazen bir USB bağlantısı hayatınızı kurtarabilir. Her ne kadar bulut depolama hayatımızın göbeğine otursa da, fiziksel depolama birçok durumda daha faydalı. Örneğin internetin hiç olmadığı ya da çok kısıtlı olduğu uçak yolculuklarında izlemek için daha fazla film depolamak isteyebilirsiniz. Bunun için bellek kartı yuvası da listenizde olmalı. Benzer şekilde kılıf gibi aksesuarlarını da önceden araştırabilirsiniz.

Apple iPad Pro

iPad’in tasarım, performans ve mobilitede geldiği noktayı bir adım öteye taşıyan Pro modelleri, 10,5 ve 12,9 inç ekran ile yüksek performansın yanı sıra geniş bir görüntü alanı isteyenlere hitap ediyor.

Kamerasıyla tabletlerden beklenenin üzerinde bir görüntü kalitesi yakalayan ürün, keskin ve yüksek kaliteli görüntü sunan, hassas dokunmatik ekranı kadar 802.11ac ve LTE destekli bağlantıları, 512 GB’a kadar depolama alanı seçeneğiyle de öne çıkıyor. iPad Pro’nun pil ömrü ise 10 saat civarında seyrediyor. Apple Pencil ise kişisel ve profesyonel kullanımı tamamen değiştiriyor.

Apple iPad

9,7 inçlik boyutunu koruyan yeni iPad, Apple Pencil desteği sayesinde eskisinden de cazip hâle gelmiş durumda. iOS’un çoklu görev desteğinin gelişmesiyle iPad’i bir klavyeyle eşleştirip tıpkı bir bilgisayar gibi kullanmanız mümkün.

Parlak ve canlı renklerle donanan ekranı kadar, gündelik işler için fazlasıyla yeterli bir performans sunuyor. A10’un Artırılmış Gerçeklik desteği de kendini oyun ve uygulamalarda hemen gösteriyor.

Samsung Galaxy Tab S3

Galaxy Tab serisinin en üst modeli harika bir kontrast ve yüksek renk doğruluğuna sahip ekranı ile hemen sürüden ayrılıyor.  9,7 inç büyüklüğündeki ekran, özel kalem ile de kullanılabiliyor.

LTE, 802.11ac ve Bluetooth 4.2 destekli tabletin depolama alanı microSD ile artırılabiliyor. İnce ve hafif bir cihaz olan Tab S3’ün pil ömrü ise 7 saate yaklaşıyor.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro

Farklı bir cihaz arayanlar için Lenovo Yoga Tab 3 Pro’yu önermekte hiçbir sakınca yok. Zira cihazın dahili piko projeksiyonu ile ister bir filmi ister iş sunumunu karşı duvara yansıtabilir ve insanları şaşırtabilirsiniz (tabii işinizi de görür).

Stant sayesinde bir şeyler yazarken de rahat bir pozisyon alabilen tablet, Intel Cherry Trail işlemcisiyle de farklı, üstelik performans açısından da güçlü. 802.11ac kablosuz bağlantı, microSD yuvası gibi özellikler de unutulmamış.

 

Cevap bırakın