En iyi Super Mario oyunları

0

mario2016’da oyun severleri mutlu eden gelişmelerden biri de Nintendo’nun meşhur oyunu Super Mario’nun iOS kullanıcıları için freemium modeli ile App Store’a gelmesi oldu. Hemen akabinde fenomen oyunun Android’e geleceği haberleri ortaya çıktı. Super Mario kısa bir süre önce Google Play Store’da göründü ama henüz indirilebilir durumda değil. En nihayetinde mobile de gelen gönlümüzün efendisi uzun yıllardır farklı versiyonlarla farklı platformlarda boy gösteriyordu. Parmaklarımızın ucuna gelerek yeniden akıllarda ve ekranlarda yer edinen Super Mario eski şöhretli günlerine belki hiçbir zaman gelemeyecek olsa da şu aralar oyun severlerin dilinde. Ben de bu haftaki yazımda popüler oyunun farklı versiyonlarını bir araya getirdim.

Super Mario Bros. 2
Orjinal adı Yume Kojo: Doki Doki Panic olan ve bir Japon oyunu olarak piyasaya çıkan Super Mario Bros. 2 biraz tartışmaya açık bir tercih olabilir. Super Mario Bros. 2 oyun stili olarak da diğerlerinden farklılık gösteriyor. Diğerlerinin aksine bu versiyonda düşmanların üzerine yürüyüp yok etmek yerine durup fırlatmak gerekiyor. Ancak tüm farklılıklarına rağmen harika bir oyun ve Mario listesinde olmayı hak ediyor.

Super Mario World 2: Yoshi’s Island
Bir diğer farklı Mario oyunu da Yoshi’s Island. Bu versiyonda dinozor Yoshi olarak oynuyor ve bebek Mario’yu tehlikelerden koruyorsunuz. Bazen bir Mario oyunu olarak unutulsa da çarpıcı görselleri, uzun oyunları ve mükemmel müzikleri ile Yoshi’s Island güzel bir oyun. Ve oyunun yaratıcısı Shigeru Miyamoto tarafından da Mario serisinin bir parçası olarak nitelendiriliyor.

New Super Mario Bros
Eklenen yeni özellikleri ile her zamankinden çok daha fazla bağımlılık yapan New Super Mario Bros oldukça eğlenceli bir versiyon. Oyunu diğerlerinden farklı kılan özellikleri Mega Mushroom  eklemesi ile Mario’nun dev şeklinde büyüyebilmesi ve ekrandaki her şeyi parçalayabiliyor olması. Mario’nun daha hızlı koşma ve yüzmesine imkan sağlayan Blue Koopa Shell özelliği ve Mario’yu küçülterek her yere girmesini sağlayan Mini Mushroom eklemesi.

Super Mario Land 2: 6 Golden Coins
1992 yılında piyasaya çıkan oyun Game Boy üzerinde oynanmak üzere tasarlandı. Ancak oyun etkileyici grafikleri, geniş oyun seviyeleri ile oyun konsollarına kafa tutar nitelikte. Oyun bizi ayrıca Mario’nun düşmanı “Wario” ile tanıştırıyor. Oyunda Mario’nun kalesini ele geçirmeye çalışan Wario “Mario Land” halkını da büyüyle kontrol altına alıyor.

Super Mario 3D World
Nintendo EAD Tokyo tarafından geliştirilen  Super Mario 3D World,  Super Mario serisine ait bir aksiyon-platform video oyunudur. Oyun  2013 yılında Japonya’da satışa sunulmuştu. 3D ortamda oynanan oyunun başlıca karakterleri eski versiyonlardan da tanıyacağınız Mario, Luigi, Prenses Peach, Rosalina, Toad ve Kaptan Toad’dır.

Super Mario Bros. 3
1988 yılında video oyunu olarak piyasaya çıkan oyun Super Mario Bros. serisinin 3. oyunu. Oyun tesisatçı Mario ve prensesi kurtarmaya çalışan Luigi üzerine kurulmuş. Oyunda  Mario ve Luigi eski versiyonlarından farklı olarak yamaçlarda uçma ve kayma gibi daha geniş yeteneklere sahip.

Super Mario World
1990 yılında piyasaya çıkan oyun bir platform video oyunudur. Oyunda başkarakterler Mario ve Luigi düşmanları Bowser’a karşı mücadele veriyor. Oyunda iki kahramanımız dinozor ülkesinin düzenini sağlamak için 7 farklı dünya üzerinde dolaşmak zorunda. Mario’nun havada uçabilme  ve düşmanlarını yiyebilme gibi özelliklere sahip olduğu oyun oldukça zevkli bir Super Mario versiyonu.

Super Mario 64
Super Mario 64 yalnızca Mario’nun tesisatçı imajını yenilemedi aynı zamanda  oyunları da yeniledi. İlk 3D oyun olmasa da en iyilerinden biri. İlk versiyonu 1996 yılında çıkan oyunun daha sonra 3D versiyonu da piyasa sürüldü. Oyunun formatı Mario’nun prensesi kurtarması üzerine kurulu.

Super Mario Sunshine
2002 yılında piyasaya çıkan oyun 5.5 milyonluk satış adedi ile o yılın en çok satan 10. Oyunu oldu. Oyun Super Mario 64 den sonra piyasaya çıkan ikinci 3d Mario oyunu olma özelliğine sahip.

Super Mario Galaxy
Geliştirme esnasında bir devrim olarak nitelendirilen bir wii oyunu olan Super Mario Galaxy , halen daha piyasada iddiasını sürdürmekte. Konsolun inovatif hareket kontrolü oyunu daha ilk yıllarında geniş kitlelere ulaşmasında büyük rol oynadı.

Görsel kaynak:businessinsider.com

Cevap bırakın