En iyi sesli kitap uygulamaları

En iyi sesli kitap uygulamaları

0

Sesli kitap uygulamaları son dönemde yükselen bir trend. Kitap, dergi, gazete vb. yayınları okuma alışkanlığının giderek azaladığı son yıllarda sesli kitaplar insanlara şüphesiz çok daha pratik geliyor. Kullanıcılar sesli kitapları, arabalarında ya da toplu taşıma araçlarında, seyahat ederken, spor yaparken ve temizlik gibi ev işleriyle uğraşırken; bir başka deyişle elleri ve gözleri meşgulken dinliyor. Araştırmalar da bu ilgiyi teyit ediyor. Küresel sesli kitap pazarı yılda yüzde 40’tan fazla büyüyor. Sesli Yayıncılar Derneği’nin raporuna göre ABD’de sesli kitap satışlarında 2016’dan 2017’ye yüzde 22,7 artış gerçekleşmiş. Sesli kitaplara Türkiye’de de yavaş yavaş ilgi artıyor. Storytel’in Seslenen Kitap uygulamasını satın alması, bir diğer başarılı uygulama Audioteka’nın Türkiye pazarına girmesi bunun göstergeleri. Bu haftaki yazımda her yerde kitap dinleme keyfini size yaşatacak global pazarda öne çıkan en başarılı sesli kitap uygulamalarını bir araya getirdim.

Audible
Android ve iOS’da mevcut olan uygulama 150 bin adet kitabın bulundağı kütüphanesi ile en başarılı uygulamalardan biri. Uygulama kullanıcılarına uyku modu, bölümler arası geçiş, hız ayarı gibi özellikler sunuyor. Amazon Kindle entegrasyonu sayesinde Kindle kullanıcıları küçük bir ücret ödeyerek Audible kullanımına geçebilirler.
Audibooks.com
45 binden fazla kitabı içeren uygulamanın Android ve iOS versiyonları mevcut. Kitaplar online olarak dinlenilebileceği gibi offline kullanım için indirmek de mümkün. Uygulamanın hız ayarı ve uyku modu seçenekleri mevcut. Ayrıca uygulamanın cihaz senkronizasyon özelliği sayesinde akıllı telefon, bilgisayar ve tablet arasında geçişler yaparak kaldığınız yerden dinlemeye devam etmeniz mümkün.
Serial Box
Android ve iOS versiyonları bulunan Serial Box uzun romanlar yerine kısa içerikler tercih edenler için iyi bir seçenek. Serial Box kullanıcılarına dramdan bilim kurguya kadar geniş seçenekler sunuyor. Ücretsiz olarak deneyebildiğiniz uygulamayı kullanmaya devam etmek için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.
Google Play Books
Google Play Books satın aldığınız kitapları sesli olarak dinlemenize imkan sağlıyor. Uygulama bölümler arası geçiş ve hız ayarı gibi özelliklere sahip. Diğer sesli kitap platformlarının aksine Google Play Books aylık bir ücret talep etmek yerine dinlemek istediğiniz kitabı önceden satın almanıza yönelik tasarlanmıştır.
Kobo Books
Kobo Books Amazon kadar popüler olmasa da kitap severlere zengin bir kütüphane sunuyor. Kobo sesli kitap platformu çizelge kaydırma çubuğu, zaman atlatma düğmeleri, bölümler arası gezinme, oynatma hızı ayarlama ve erteleme gibi temek özellikleri içeriyor. Uygulama yeni kullanıcılara ilk satın aldıkları kitap için %5 indirim fırsatı sunuyor.
Bookmobile
Bookmobile ücretsiz sesli kitap arayan iOS kullanıcıları için iyi bir seçenek olabilir. Bookmobile kullanıcılarına DRM(Dijital haklar yönetimi) korumalı ücretsiz içerik de sunuyor. Uygulama dinleme sırasında kaldığınız yeri unutmamanız için gereken özelliklere sahip. Ayrıca uygulama 60 günlük ücretsiz deneme ve üç kitap indirme hakkı sunuyor.
Smart audiobook player
Eğer DRM korumalı sesli kitap arayışındaysanız Smart Audiobook player Android için iyi bir seçenek. Uygulama değişken oynatma hızı, yer imi, bazı temel koleksiyon yönetimi özellikleri, uyku zamanlayıcısı, ses bildirim ve ana ekranınız için kontrol widget’larına sahip. Ayrıca kullanıcılarına 30 günlük ücretsiz deneme imkanı sunuyor.
Listen Audiobooks Player
Android kullanıcılarına DRM korumalı ücretsiz sesli kitap sunan bir diğer uygulama Listen Audiobooks Player uygulamasının bir diğer adı Akimbo. Değişken oynatma hızı, dahili bir ekolayzır, uyku zamanlayıcısı, bölüm desteği, yer imleri, kilit ekranı kontrölleri ve widget’ları içeren yapılandırılabilir oynatıcı uygulamanın özellikleri arasında.
Voice Audiobook Player 
Eğer tamamen ücretsiz bir uygulama arıyorsanız Android cihazlarla uyumlu Voice Audiobook Player tam size göre. Uygulamanın kütüphanesi kullanımı kolay şekilde tasarlanmış. Değişken oynatma hızı ve uyku zamanlayıcı sahip olduğu öne çıkan özellikler.
Nook Audiobooks 
50 bin’den fazla kaynağı ile geniş bir kütüphane sunan Nook Audiobooks Android ve iOS uyumlu. Kullanıcılar uygulama üzerinden kitap satın alabilir, indirebilir be online olarak dinleyebilirler.

Görsel kaynak: thedailybeast.com

Cevap bırakın