Uykularınızı Kaçıracak En İyi Korku Oyunları

0

Şaka yapmıyoruz; rüyalarınıza girecek, sizi paranoya sürükleyecek en iyi korku oyunları listemizle karşınızdayız. Korku oyunları PC ve konsollarda uzun bir geçmişten beri, bizlere inanılmaz hikayeler anlatıyorlar. Video oyunlarında korku faktörünün filmler ve kitaplara göre çok daha yoğun yaşanabilmesi de, elbette önemli etkenlerin başında geliyor.

Biz de korku oyunları oynamak isteyenler için bu türün en iyi temsilcilerini bir araya getiriyoruz. Bakalım oyun dünyasını etkilemiş bu yapımlar sizi ne kadar korkutabilecekler?

Son yılların en iyi korku oyunları karşınızda!

en iyi korku oyunları

Dead Space

Neden bu oyunla giriş yaptık? Çünkü yıllardan beri hem sinema hem de video oyunları tema olarak uzayı seçmeyi çok seviyorlar. Uzayın verdiği yalnızlık hissini başka bir atmosferde yakalamak gerçekten çok güç. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz; Sizi birinden korkunç yaratıklarla dünyada bir yere bıraksak, elbet yardım gelme ihtimali olabilir. Ama aynı işlemi bilmem hangi galakside bulunan, izole bir tesiste yapsak, bu kez sonuçlar çok daha farklı olacaktır.

PUBG tarihe geçmek istiyor!

Isaac Clarke oyunun baş kahramanı ve kendisi bir sistem teknisyeni. Yani kendisi pek de savaş üzerine eğitim almış bir arkadaş değil. Kaderin bir cilvesi olarak korku oyunları yıllardır bunu yapmayı çok seviyorlar. Tam donanımlı bir asker içinizi rahatlatabilir ama hiçbir savaş becerisi olmayan bir mühendis işin içine girdiğinde olaylar karışabiliyor.

Isaac düşmanlarını, normalde bulunduğu uzay tesisinde tamirat işlerini hallettiği aletleri ile öldürmeye başlayınca Dead Space bir anda kendine kült korku oyunları arasında yer bulmayı başarıyor. Oyunun hiçbir sistem bilgilendirmesini bize HUD olarak göstermiyor olması da, bu deli atmosferi iyice destekliyor.

P.T

Efsanevi oyun geliştiricisi Hideo Kojima yıllardan beri Silent Hill oyunu yapmak istediğini söyler dururdu. Geçtiğimiz yıllarda ilk kez böyle bir fırsatı gerçekten yakaladı ve ünlü yönetmen Guillermo del Toro ile beraber Silent Hills’i geliştirmeye başladılar. Açılımı Playable Trailer (Oynanabilir Fragman) olan P.T. ile PS4 oyuncularını sadece dakikalar içinde bile şok etmeyi başardı Kojima.

Bu kez çok farklı bir teknik kullanılmıştı. P.T. her yönüyle korku evi oyunu gibi duruyordu. Koridorlarda ilerleyerek bulmacaları çözmeye çalışıyor ve çıkış yoluna ulaşmak için gizemli bulmacaları çözüyorduk.

Ne yazık ki Silent Hills asla gerçek bir oyun olamayacak. Kojima ve Konami arasında yaşanan gerginliklerden sonra bu güzide oyun iptal edildi ve ünlü yapımcı kendi ekibiyle beraber Konami’den ayrıldı. Yine de P.T. sınırlı süresine rağmen, korku oyunları tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başardı.

Outlast

2010 yılına kadar korku ve gerilim oyunlarında ana mekanikler genellikle üçüncü şahıs kamerası üzerinden sağlanan görüntü ile bizlere veriliyordu. İşin hayatta kalma kısmıysa sınırlı cephane ve dark koridorlar olarak karşımıza çıkıyordu. 2010 yılında Amnesia bu durumu sonsuza kadar değiştirdi ve yepyeni bir korku oyunu türü yarattı. Bu yeni FPS türünde, artık elimizde silah yoktu, veya sınırlı zamanlarda vardı… Düşmanları yok etmek yerine, onlardan kaçmak ve saklanmak daha etkiliydi. Ve en önemlisi korku oyunlarında ilk kez görüş açımız çok sınırlıydı.

İşte bu ekol modern bir klasiğin bizlerle buluşmasını sağladı: Outlast. Red Barrels tarafından geliştirilen Outlast tam manasıyla +18 korku oyunları içerisinde yıldız konumuna yükselmişti. Barındırdığı vahşet, şiddet ve psikolojik ögeler sebebiyle hayli gerginlik yaratsa da, türün müdavimleri için halen önemli bir eser olarak ön plana çıkıyor.

Oyunun en özel yanıysa sizin, benim gibi sıradan bir adamın gözünden tüm hikayenin anlatılmasıydı. Miles Upshur adında bir gazeteci akıl hastanesinde yaşanan garip olayları haber yapmak ister ama orada dehşete birinci gözden tanık olur. Bir savaşçı değildir, bu yüzden elinde sadece gece görüş özelliğine sahip bir kamera vardır.

Outlast hem ilk oyunu hem de devam yapımıyla çoktan oyun dünyasının en sağlam klasikleri arasına girmeyi başardı.

Alien: Isolation

Farkındaysanız listemizde öyle çok geçmişe gitmedik. Resident Evil 4, Call of Cthulhu, Silent Hill serisinin eski oyunları, Alone in the Dark ve hatta Half-Life 1-2 gibi şahane yapımları elbette unutmadık. Ama bu oyunlar çoktan milatlarını doldurdular ve artık sahneyi yeni geliştiricilere bıraktılar. İşte bu oyunlardan biri de gerilim tarafında tarihe geçen Alien: Isolation oldu.

Alien’ı özel kılan iki şey var; bunlardan birincisi inanılmaz Alien yapay zekası, ikincisiyse isminin hakkını verecek ölçüde bir izolasyon hissiyatını sonuna kadar verebilmesi. Alien: Isolation’ı diğer 3D korku oyunlarından ayıran en büyük faktör, tek bir düşmanı ölümsüz kılarak bizi imkansız bir kaçışın içerisine sürüklemiş olması.

Attığınız her adımda, vurduğunuz her düşmanda iki kez çevreyi kolaçan etmeniz gerekiyor. Çünkü Alien sizi izliyor olabilir. Üstelik ne kadar cephanenizin olduğu da önemli değil, çünkü kendisinden saklanmaktan başka hiçbir çareniz yok.

Residen Evil 7

Residen Evil 7’nin bu listede olmasının en büyük sebebi korku oyunlarına görsel teknolojiler anlamında önemli yenilikler katıyor olması denilebilir. Karısı arayan bir adamı yönettiğimiz bu oyun, bizleri bir korku evine yerleştiriyor ve Baker ailesinin en korkunç, en sapkın sırlarını ortaya çıkarmamazı istiyor.

Uzun yıllar üçüncü şahıs kamerasından izlediğimiz Resident Evil oyunları, bu yapımla beraber ilk kez FPS türüne geçiyor ve büyük bir marka da böylece yeni trendi yakalamış oluyor. Diğer taraftan oyunun ciddi bir VR desteği ile gelmiş olması da epey sevindirici. İlk uzun soluklu bir korku oyunu tamamen hissetmeyi başardık diyebiliriz.

Cevap bırakın