Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraEn iyi kameralı cep telefonları

  En iyi kameralı cep telefonları

  cep_camera01

  Gelişen teknoloji sayesinde fotoğraf makinelerinin yerini almaya başlayan cep telefonlarının kabiliyetleri giderek artıyor.

  Konu fotoğraf olduğunda artık birinci yardımcılarımız cep telefonları. Günlük kullanım söz konusu olduğunda fotoğraf makinelerinin yerini uzun süredir alan cep telefonları, giderek daha kabiliyetli kameralarla donatılıyorlar.

  Bundan 10 yıl önce 1-2 Megapiksel fotoğraf çekse öpüp başımıza koyduğumuz cep telefonları artık 12, 16 ve hatta 20 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Beyaz ayarı, ISO, poz telafisi ve benzeri birçok ayar içeren cep telefonu kameraları, son dönemde RAW çekme, HDR, panorama, 4K video kayıt gibi özelliklere de kavuştu.

  Telefonların gelişmesiyle beraber yaşanan bu gelişme sonucunda artık kameraları çok daha gelişmiş modelleri kullanabiliyoruz. Bu yazımda günümüz akıllı telefonları arasından seçtiğim bazı modeller ve sundukları kamera özelliklerini bir araya getirdim. İşte kamerası gelişmiş en yeni akıllı cep telefonu modelleri:

  LG G4

  Yazı hazırlandığı tarihte en gelişmiş kameralardan birine sahip olan LG G4, f1.8 diyaframı ve 16 Megapiksel çözünürlüğü ile dikkat çekiyor. Lazer fokus, renk spektrum sensörlü kamera ve 4K video bu telefonun en önemli özellikleri arasında. Cep telefonun bugüne kadar çok fazla cihazda bulunmayan RAW fotoğraf özelliği de bulunuyor. Bu sayede fotoğrafları çektikten sonra düzenleme yapabileceğiniz ham hali elde ediliyor.

  telefon_camera02

  Cep telefonunda ek olarak manuel mod da bulunuyor. Bu modda diyafram sabit kalmak kaydıyla (f1.8) enstantane, beyaz ayarı, ISO gibi değerleri değiştirebiliyorsunuz. Bu arada cep telefonun ön kamerası ise 8 Megapiksel. Bu da rakiplerine baktığımızda yüksek bir çözünürlük.

  Samsung S6

  Samsung’un yeni amiral gemisi S6’da 16 Megapiksel çözünürlüklü bir kamera bulunuyor. Diyafram değeri f1.9 olan bu kamera HDR, Panorama, hızlı çekim ve benzeri özellikleriyle dikkat çeken bir ürün. Benzer kamera modülü firmanın S6 Edge ve diğer modellerinde de kullanılıyor.

  telefon_camera-034K video desteği de sunan S6’da ön kamera ise 5 Megapiksel. Çözünürlük ve fotoğraf/video kalitesi başarılı olan S6, kamera konusunda önde gelen modellerden biri.

  iPhone 6s

  Yeni duyurulan bir model olan iPhone 6s, uzun süredir beklenen kamera güncellemesi ile beraber geldi. Bugüne kadar ısrarla 8 Megapiksel çözünürlük sunan Apple, bu modelle çözünürlük değerini 12 Megapiksele çıkarıyor. Ayrıca iPhone modellerinde ilk kez 4K video kayıt desteği de bu modelle geldi.

  Apple’ın fotoğraf konusunda bir diğer değişikliği ise ön kameranın çözünürlüğünün artması oldu. Artık iPhone ön kamerası 5 Megapiksel çözünürlük sunuyor.

  Asus Zenfone Selfie

  Listenin son telefonu ise Asus’un ilginç ürünü Zenfone Selfie. 5.5. inçlik bu akıllı telefonun adı ön yüzde bulunan kamerasından geliyor. Ön kamerası 13 Megapiksel çözünürlük sunan Zenfone Selfie, kendi fotoğrafını yüksek çözünürlüklü çekmek isteyenlere hitap ediyor.

  telefon_camera_04

  Ürünün ilginç özellikleri bunlarla sınırlı değil: Ön yüzde LED flaş bulunan bu kamera, arka yüzde bulunan ve yine 13 Megapiksel çözünürlük sunan ana kamera ile hemen hemen aynı özelliklere sahip. Ana kamerada kullanabildiğiniz bütün çekim modlarını ön kamerada da kullanabiliyorsunuz. Onlarca çekim modu bulunan kamera, sahibine kolay bir kullanım sunuyor.

  Cep telefonlarının kameralarının gelişimi devam edecek. Önümüzdeki yıllarda çok daha gelişmiş, ileri seviye modeller görebileceğimizi düşünüyorum. Günlük kullanım için fazlasıyla iyi olan cep telefonları teknolojinin verdiği imkanlar sayesinde daha da gelişecek. Bize de bunun keyfini sürmek kalacak.

  Işığınız bol olsun…

  En iyi kameraya sahip cep telefonlarını MediaMarkt farkı ile satın alabilirsiniz. 

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN