En iyi kameralı akıllı telefonlar

0

Cep telefonları yıllar önce hayatımıza girdiğiniz yalnızca ‘Alo’ demek için kullandığımız küçük teknolojik aletlerdi. Ancak, zaman içinde değişim geçirdi. Akıllanan telefonlar şimdilerde ‘Alo’ demenin yanında günlük hayatımızı kolaylaştıran birçok şeyi yapabiliyor. Bir kullanıcı akıllı telefonuyla günlük işlerinin önemli bir kısmını halledebiliyor. Hatta oyun oynayıp, gündemde olan biteni de telefon üzerinden kolayca takip edebiliyor. Akıllanan telefonların en önemli yeteneklerinden biri de fotoğraf tarafında ortaya çıkıyor. Gün geçtikçe akıllı telefon kameraları daha yetenekli bir hal alıyor. Şimdilerde 64 Megapiksel çözünürlüğe sahip kameraları konuşmaya başladık bile. Peki, en iyi kameralı akıllı telefonlar hangileri?

En iyi kameralı akıllı telefonlar

Dilerseniz daha fazla uzatmadan sizleri yetenekli telefon modelleriyle baş başa bırakalım. Bu arada kameraların diyafram değerlerinin ne kadar düşük olursa, düşük ışıkta o kadar başarılı fotoğraflar çekebildiğini de hatırlatalım.

Huawei P30 Pro

Huawei P30 ailesi tanıtıldığında özellikle kamera yetenekleriyle öne çıkmıştı. Ailenin en büyüğü olan Huawei P30 Pro da tabii ki en iyi kameralı akıllı telefonlar arasında kendine yer buluyor.

P30 Pro’nun arkasında dört kamera kurulumu yer alıyor. 40 Megapiksel çözünürlüğündeki ana kameraya 20 Megapiksel çözünürlüğünde ultra geniş açılı lens ve 8 Megapiksel çözünürlüğünde 5x optik yakınlaştırma sağlayan periscope kamera ve ToF sensörü eşlik ediyor. Ana kamerası f/1.6 diyafram genişliğine sahip olan telefonun ultra geniş açılı lensinin diyafram değeri ise f/2.2.

Ön tarafta yer alan 30 Megapiksel çözünürlüğündeki f/2.0 diyaframa sahip kamera ise hem daha iyi öz çekimler yapılmasını sağlıyor.

Huawei P30 Pro modelini buradan satın alabilirsiniz.

Samsung Galaxy S10 Plus

En iyi kameralı bir diğer akıllı telefon modeli ise Galaxy S10 ailesinin en büyüğü olan Galaxy S10 Plus. Bu modelde ise 12 Megapiksel çözünürlüğünde bir ana kamera bulunuyor. Bu kameranın diyafram değeri f/1.5 ile f/2.4 arasında değişebilen geniş açılı bir lens olduğunu belirtelim. Telefona ayrıca ana kameraya 12 Megapiksel çözünürlüğünde f/2.4 telefoto ve 16 Megapiksel çözünürlüğünde f/2.2 ultra geniş açılı kamera eşlik ediyor.

Önde yer alan 10 Megapiksellik f/1.9 diyaframa sahip ana kameraya, 8 Megapiksel çözünürlüğünde derinlik algılama için kullanılan kamera eşlik ediyor.

Samsung Galaxy S10 Plus modelini buradan satın alabilirsiniz.

Oppo Reno 10x Zoom

P30 Pro’ya rakip olan cihazda 48 Megapiksel çözünürlüğünde f/1.7 diyaframa sahip ana kameraya 8 Megapiksel çözünürlüğünde f/2.2 diyaframa sahip 120 derece geniş açılı kamera ve 13 Megapiksel çözünürlüğünde periskop kamera eşlik ediyor.

Cihazın ön tarafında yer alan 16 Megapiksel çözünürlüğündeki f/2.0 kamera ise 79,3 derece görüş açısına sahip. Bu pop-up kamera özellikle 0.8 saniyede açılıyor olmasıyla dikkat çekiyor.

Oppo Reno 10x Zoom modelini buradan satın alabilirsiniz.

Xiaomi Mi 9

Xiaomi, Mi 9 ile çoklu kamera trendine uyan markalardan biri. Ana kamerası 48 Megapiksel çözünürlüğünde ve f/1.75 diyafram değerine sahip telefonun ana kamerası 4 kareyi bir araya getirebiliyor. Bu sayede kullanıcı çektiği fotoğraflarda daha fazla ayrıntı görebiliyor.

Bununla beraber, f/2.2 diyafram açıklığında olan 12 Megapiksel telefoto, f/2.2 değerindeki 16 Megapiksel ultra geniş açılı kamera sensörü bizleri karşılıyor.

Ultra geniş açılı kamerasıyla 117 derecelik bir görüş açısını da kullanıcılara sunacak olan Mi 9’un üçlü kamerasının ayrıca PDAF ve CDAF özelliklerine de sahip.

HDR destekli ön kamera 20 Megapiksel çözünürlüğe f/2.0 diyafram değerine sahip.

Xiaomi Mi 9 modelini buradan satın alabilirsiniz.

iPhone XS Max

XS Max modelinin kameraları alan derinliği, portre fotoğraflar ve video kayıt yetenekleri konusunda oldukça iddialı. Telefonun arka kısmında, 2 adet 12 Megapiksel çözünürlük sunan kamera yer alıyor.

Bu kameralardan ilki, f/1.8 diyafram derinliği, 28 mm geniş açı lens, 1/2.55″ sensör boyutu, 1.4µm piksel boyutu ve OIS gibi özellikler sunuyor. 12 Megapiksel çözünürlüklü ikinci kamera ise telefoto yapıda. Bu kamera, f/2.4 diyafram derinliği, 52 mm lens, 1/3.4″ sensör boyutu, 1.0µm piksel boyutu, OIS ve 2x optik zoom gibi özelliklere sahip.

Telefonun önünde ise 7 Megapiksel çözünürlüğünde tek kamera var.

iPhone XS Max modelini buradan satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın