En iyi iPhone Uygulamaları

0

      Akıllı telefonların bu kadar popüler olmasının nedenlerinden birisi de uygulamalar.
Bu haftaki yazımda iOS platformunda kullanılan popüler uygulamalardan bahsetmek istiyorum.

Shizup

iPhoneUygualamalrı11

Apple Store’da ücretsiz olan Shizup uygulaması, standart text mesajı göndermek yerine görsel içerikli mesajlar göndermenizi sağlıyor. Aynı zamanda uygulama ile gönderilen görsele başlık ekleyebiliyor, farklı karakterlerdeki içerikleri düzenleyebiliyorsunuz. Mesajlaşmayı monotonluktan çıkartıp, daha görsel hale getiriyorsunuz.

Scanbot

iPhoneUygualamalrı12

Ücretli olan Scanbot uygulaması ile dijital ortamda değerlendirmek istediğiniz yazıları tarayıp, bulut ortamında saklayabiliyorsunuz. Uygulama, taramak istediğiniz ortamın kağıt boyutlarını otomatik  olarak tanımlayarak işini profesyonelce yapıyor.  Taradığınız dokümanda, telefon numarası ya da e-posta adresi olduğunda, bunları linkli ve aranabilir hale getirebiliyor.

WhatsApp

iPhoneUygualamalrı13

Apple Store’da ücretsiz olan uygulama, iOS platformunda en popüler uygulamaların başında geliyor.  WhatsApp ile mesaj gönderme oldukça da ekonomik. İnternetin olduğu her ortamdan mesaj gönderebiliyorsunuz. Sesli ve görüntülü mesaj da gönderebileceğiniz uygulama ile isterseniz mesajlarınızı  iCloud’a arşivleyebiliyorsunuz. Facebook tarafından 2 yıl önce 19 milyar dolarak alınan uygulamanın, günümüzde oldukça ilgi gördüğünü söylemeliyim.

LinkedIn

iPhoneUygualamalrı14

Yeni bir iş bulmak, işiniz ile ilgili kişilere ulaşmak,  iş ilanı verip takım arkadaşları aramak ve networking olarak da ifade edebileceğimiz iş çevrenizin genişlemesi konusunda sosyal bir ortam sunan Linkedin, yaptığı iş açısından en önemli bir iletişim aracı.  Özellikle son güncellemesi ile oldukça kullanışlı bir arayüze sahip olan uygulamanın ücretli ve ücretsiz hizmetleri bulunuyor.  Okulunu yeni bitirmiş bir üniversite öğrencisinin ya da çalıştığı  sektörde ulaşılmak isteyen birisinin yapması gereken en önemli şeylerden birisinin bir LinkedIn profili oluşturmak olduğunu söylemeliyim.

Periscope

iPhoneUygualamalrı15

Twitter’ın  mobilden canlı yayın yapma uygulaması olan Periscope, özellikle Türkiye’de oldukça benimsenmiş durumda. Uygulama aynı zamada ücretsiz. Sosyal medyanın kullanımının artması ile canlı yayın yapmayı sağlayan uygulamaların sayısı da her geçen gün artıyor. Bir diğer canlı yayın uygulaması ise Meerkat.

Pocket

iPhoneUygualamalrı16

İnternetin olduğu ortamlarda kaydetmiş olduğunuz içerik, video ve diğer bilgileri, internetin olmadığı ortamlarda da yararlanmak için kullanabileceğiniz Pocket uygulaması Apple Store’da ücretsiz. Bu uygulama ile indirdiğiniz bilgileri eğer isterseniz yine Poket uygulaması yüklenmiş olan başka bir telefon ile de eşleştirebiliyorsunuz.

Google Photos

iPhoneUygualamalrı17

Akıllı telefonlar için uygulama sayısı oldukça fazla. Bunlardan birisi de Google Photos. Uygulamayı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği; fotoğraflar ve videolar için bulutta limitsiz alan sunması.

Google Maps

iPhoneUygualamalrı18

Google Maps uygulaması eski iOS versiyonlarında yüklü olarak geliyor olmasına rağmen, Apple kendi harita uygulamasını kullanmaya başladıktan sonra isteğe göre yüklenebiliyor. Daha önceleri Türkiye için Google Maps uygulamasının yüklenmesine izin vermeyen Apple, artık Türkiye’den de kuruluma izin veriyor. Uygulamanın güncellenmiş halinin oldukça geliştirildiğini söylemeliyim.  iOS platformu kullanan akıllı bir cihazda, olmazsa olmazlardan olan uygulamayı ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz.

Pushbullet

iPhoneUygualamalrı19

Pushbullet uygulaması ile cep telefonuna gelen bilgilendirme ve mesajları bilgisayarınızdan da görebiliyorsunuz. Telefonunuzu çantanızdan ya da cebinizden çıkartmadan, mesajları okumak eminim çok hoşunuza gidecek.  Aynı zamanda cep telefonunuza dosya göndermek içinde kullanabileceğiniz uygulamayı, ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Instagram

iPhoneUygualamalrı20

Özellikle fotoğraf, video yayınlamak için kullanılan Instagram’ı, Apple Store’dan ücretsiz indirebiliyorsunuz. Etkileşim ve paylaşım oranının Twitter’ı geçtiği Instagram’da aynı zamanda yorum ekleyip, özel konuşma da yapabiliyorsunuz.

Timehop

iPhoneUygualamalrı21

Timehop uygulaması sayesinde, kullandığınız sosyal medya araçları ile geçmişte bu gün hangi paylaşımları yaptığınızı görebiliyorsunuz. Uygulama App store’da ücretsiz.

Air Video HD

iPhoneUygualamalrı22

Air video HD uygulaması ile bilgisayarınızda bulunan videoları iPhone’unuzda izleme şansınız oluyor.  Gerekli altyapı ayarlamalarını yaptığınız taktirde Air Video Sunucunuza internetten bile erişebiliyorsunuz.

Find My iPhone

iPhoneUygualamalrı23

Find My iPhone uygulaması ile telefonunuzun nerede olduğunu görebiliyorsunuz. Aynı Apple ID kullanan diğer iOS cihazlarınızı da aynı ekran üzerinde izleyebiliyorsunuz.  Cihazınızın çalınması durumunda bulmak ya da bilmediğiniz bir yerde tam olarak bulunduğunuz yeri görmek için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulamanın aynı zamanda web arayüzü de bulunuyor. Uygulama ücretsiz.

Google Translate

iPhoneUygualamalrı24

Google Translate uygulaması ile yabancı dilden çeviri yapabiliyorsunuz. Herhangi bir levha üzerinde yazan yabancı dille yazılmış uyarıyı, kamera ile okutup, istenilen dile çevirme şansına sahipsiniz. Uygulama ücretsiz.

RunKeeper

iPhoneUygualamalrı25

RunKeeper uygulaması ile günlük olarak yaptığınız yürüyüşlerin krokisini çıkartabilirsiniz. Ne kadar yürüdüğünüzü görebilir, zamana göre planlamalar yapabilirsiniz. Uygulama akıllı telefonunuzun GPS’ini kullanır. Uygulama ücretsiz.

Cevap bırakın