En iyi ikisi bir arada (hibrit) dizüstü bilgisayarlar

0

En iyi ikisi bir arada dizüstü bilgisayarlar hangileri belirlemeden önce özelliklerine ve satın alırken dikkat edilmesi gerekenlere bakalım.

Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerindeki dokunmatik arayüz desteğinin doğrudan sonucu olarak karşımıza çıkan ikisi bir arada dizüstü bilgisayarlar, melez ya da hibrit notebook’lar olarak da adlandırılıyorlar. Ekranı döndürülebilen ve katlanabilen modelleri bulunan ikisi bir arada laptop’lar geniş bir fiyat aralığında örneklere sahip. Gelin bunları yakından inceleyelim.

2’si 1 arada dizüstülerin özellikleri

Yarı dizüstü bilgisayar, yarı tablet olarak görülebilen hibrit dizüstü PC’ler mobil cihazların yeni kategorisi olarak dikkat çekiyor. Farklı boyut ve hız performansı sunan modeller 10,1 inçten başlıyor, 12, 13,3 ve hatta 15,6 ile 17,3 inç ekran büyüklüğüne kadar çıkıyor

2’si 1 arada dizüstü bilgisayarlar klasik dizüstülere göre ek işlevler sunmalarına karşı, herkese uygun değiller. Dizüstü bilgisayarınızı tablet gibi kullanmak istemiyorsanız, klasik ve dokunmatik ekran özelliği bulunmayan bir dizüstü satın almak sizin için daha iyi olabilir. Bunun sebebi hem fiyat hem de daha uzun pil ömrü ve geniş görüntü açısına sahip ekran olacaktır.

Son dönemde 2-in-1 laptop fiyatları da hiç olmadığı kadar düştü, bazıları standartg bir dizüstüye oldukça yakın fiyat etiketine sahip. Son olarak şunu da hatırlatalım, ciddi bir oyun, video düzenleme ya da 3D modelleme performansı için de ikisi bir arada dizüstü bilgisayar tercihi doğru olmaz.

Ancak akıllı telefonların ve birçok cihazın dokunmatik arayüzü bulunduğu bir dönemde bilgisayar ekranına dokunarak kullanmak, gerektiğinde ekranı döndürüp katlayabilmek ve tablet moduna geçmek ya da cihazı döndürüp stant gibi masaya oturtabilmek gibi esnek kullanım modellerinden faydalanmak istiyorsanız, ikisi bir aradalar tam size göre.

İkisi bir arada dizüstü bilgisayar satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Öncelikle ekran boyutuna ve çözünürlüğüne dikkat edin. Adaptör boyutunu kontrol edin ve elbette tüm bunların etkileyeceği ağırlığa bakın. Ekran döndürülüyor mu, katlanıyor mu, hangi açıda nasıl bir kullanım sunuyor, bu muhtemelen en önemli konu. Bu konularda her şey yolundaysa hız performansı için işlemci, bellek, depolama tipi ve kapasitesi, bağlantı yuvaları gibi teknik detayları inceleyin. Son olarak, elbette bütçenize uygun olup olmadığına bakarak doğru cihazı seçebilirsiniz.

En iyi ikisi bir arada dizüstü bilgisayarlar

Acer Spin 3

Uygun fiyatıyla dikkat çeken Acer Spin 3, dört çekirdekli Intel Core i5 işlemcisi, 8 GB belleği ve 128 GB SSD + 1 TB sabit diskiyle orta seviyede iyi bir performans sunuyor.

acer spin 3

14 inç Full HD çözünürlüklü IPS panelli dokunmatik ekranın yanıt süresi oldukça iyi. Ayrıca 802.11ac kablosuz ağ bağlantısı, 2 adet USB 3.0 bağlantısı, HDMI gibi bağlantılar mevcut. Spin’in 1,7 kg ağırlığı ise tam boy bir dizüstü için gayet iyi.

Acer Spin 3 hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Lenovo IdeaPad C340

Dört çekirdekli Intel Core it işlemcisi, 8 GB belleği, 256 GB SSD depolama birimiyle bu ikisi bir arada dizüstü, orta seviyede iyi bir hız performansı elde edebiliyor.

Lenovo IdeaPad C340

14 inçlik dokunmatik LED ekranı 1.366×768 piksel çözünürlük sunarken, ekran kartı dahili Intel yerine 2 GB bellekli Nvidia GeForce MX320. Böylece işin içine giriş ve orta seviyede oyun faktörü de dahil olabiliyor. IdeaPad C340, 10 saate kadar pil ömrü sunuyor.

Lenovo IdeaPad C340 hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Microsoft Surface Go

Microsoft’un ikisi bir arada pazarına girişi ses getirdi. Bu, şirketin yeniden donanım üreticisi olarak saygınlık kazanması adına da etkili. Surface Go ise serinin en güçlü ürünü olmasa da, 1.800×1.200 piksellik 12,3 inçlik ekranıyla son derece mobil.

Microsoft Surface Go

8 GB bellek, 128 GB SSD depolama özelliklerine sahip cihaz sadece 522 gram. Klavye için ayrıca Microsoft’un kılıfını satın almanız gerekiyor ama elbette bu şart değil, dilediğiniz başka bir klavyeyi de kullanabilirsiniz. Surface Go, tek şarjla 9 saate kadar kullanılabiliyor.

Microsoft Surface Go hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Cevap bırakın