En iyi hepsi bir arada (AIO) bilgisayarlar

0

Kasa ve monitörü bir araya getirerek yer tasarrufu sağlayan hepsi bir arada bilgisayarlar ya da orijinal adıyla all-in-one PC’ler, kasa toplama ve monitör seçme işinden de insanı kurtarıyorlar. Böyle olunca da seçim yapmadan önce dikkat edilmesi gereken birçok kriter ortaya çıkıyor. Bu işi kolaylaştırmak için hem akla gelen soruları yanıtlamak hem de birkaç seçenek sunmak için bu yazıyı hazırladım.

En iyi hepsi bir arada bilgisayar için ilk bakmanız gereken yerlerden birisi performans. Intel Core i5 ya da i7 işlemcili, en az 8 GB belleğe sahip bir sistem her tür ihtiyacı karşılayabilir. Genel sistem hızını da olumlu etkilemesi için hızlı bir depolama şart. Burada da SSD destekli sabit diskli hibrit modellerden satın almanızı tavsiye ederim.

Ekrana gelince çözünürlüğe dikkat, 4K ise ne âlâ ama bu durumda ekranın da en az 27 inç olması iyi olur. Oyun oynayacaksanız ya da video izleyecekseniz hem tepki süresi hem parlaklık ve kontrast, görsel üzerine çalışacaksanız renk doğruluğu ve renk paleti desteği sizin için önemli. İşinize yarayacaksa dokunmatik ekranlı modellerin olduğunu hatırlatayım.

Birçok üründe monitör yükseklik ayarı yok, ancak sağa sola dönebilen ya da yatırılabilen modeller mevcut. Boyutlar da masanın üzerinde kapladığı yer açısından önem taşıyor. Önceden bir ölçüm yapmayı unutmayın. Bir bilgisayardan çok monitör gibi durduğu için tasarım bu cihazların her şeyi.

Bağlayacağınız cihazları düşünerek kaç USB yuvası olduğuna, bellek kartı vb. harici diğer aparatlara uygun olduğunu kontrol etmeyi atlamayın.

Ses seviyesini ve hoparlör sayısını de kontrol ettiğinizde, doğru sisteme bir adım daha yaklaştınız demektir.

HP Pavilion AIO 27
27 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan HP Pavilion 27, keskin ve renk doğruluğu yüksek bir sonuç veriyor. 59 Watt’lık düşük güç tüketimi, 16 GB SSD ve 1 TB sabit diski olması, güncel Wi-Fi ve Bluetooth standartlarını desteklemesiyle iddialı. Intel Core i7 7700T işlemci, 16 GB bellek ve Radeon 530 ekran kartlı cihaz performans açısından da üst seviyede sonuçlar alıyor.

Lenovo IdeaCentre AIO 520
Intel’in Core i3 ve i7 işlemcili seçenekleriyle uygun fiyatlı bir sistem arayanlara da hitap eden IdeaCentre AIO 520, 4 GB/16 GB bellek, Intel HD 520 ya da GeForce 940MX seçeneğiyle standart bir ofis ya da ev bilgisayarı olabileceği gibi, bir oyun ya da performans canavarına da dönüşebiliyor. Sessiz çalışması, 16 GB SSD ve 1 TB sabit diski birleştirmesi, güncel bağlantıları desteklemesi ve düşük güç tüketimiyle dikkat çekiyor.

5K Retina ekranlı Apple iMac 27”
Özellikle fotoğraf ve videolarla uğraşanlar için ideal bir sistem olduğunun altını çizmek lazım. Bunda işletim sisteminde düzenleme uygulamalarının Windows’a göre çok daha kararlı çalışmasının büyük rolü var. Apple ekosistemine alışık olanlar içinse, ekosistemdeki faydaları masaüstüne taşıyabilmesi açısından avantajlı. 5K Retina ekran 5.120×2.880 piksel çözünürlüğü 27 inçlik görüntü alanına taşırken, renk doğruluğu, keskinlik ve parlaklık konusunda zirveye oynuyor. 7. Nesil Intel Core i7 işlemci, AMD Radeon Pro ekran kartı kadar Magic Mouse ve Magic Keyboard ile de rahat bir kullanım sunuyor.

 

Cevap bırakın