En iyi gürültü önleme özellikli kulaklıklar

Yeni nesil kulaklıklarda daha sık karşımıza çıkan gürültü önleme (noise cancelling) özelliği sayesinde yolculukta, ofiste, evde, kısaca çevredeki gürültüden kurtulmak istediğiniz her anda müziğe, oyuna ya da eğlenceye konsantre olabilirsiniz.

0

Bu ürünler aktif ve pasif gürültü önleme teknolojiilerinden birisini kullanıyorlar. Aktif gürültü önlemede, cihazdaki mikrofon kullanılarak dışarıdaki gürültü ses frekanslarına karşıt sesler üretilerek kulaklıktan dinletiliyor. Böylece elektronik olarak oluşturulan sinyallerle, gürültü kulakta çok daha az hissediliyor.

Eskiden dışarıda ayrı bir aparatı bulunan cihazlar artık bunu ek bir aparat olmadan, sistemin içine gömülü ufak bir çiple gerçekleştirebiliyor. Ayrıca kablolu, kablosuz ya da kulak içi modellerde de bunu görmek mümkün. Bu yazıda kulak üstü modelleri inceleyeceğim.

Sony WH-1000XM2

Bir kulaklıktan yüksek ses performansı ve kaliteli teknik özelliklerinin yanı sıra, konforlu olmasını da beklemek hakkımız. Sony’nin bu modeli saydıklarımı başarıyla gerçekleştirmenin yanında sürpriz özellikleriyle de rakiplerinden ayrışmayı başarıyor.

Bluetooth teknolojisi ile kablosuz kullanılabilen kulaklık, tek şarjla 32 saate kadar kullanılabiliyor. Ayrıca, duruma göre gürültü önleme özelliği ile farklı durumlarda dış sesi duyabilmenizi sağlayan ya da tamamen engelleyen Adaptif Gürültü Önleme özelliği çok iyi düşünülmüş.

Sennheiser PXC 550

Bir diğer kablosuz kulaklık olan Sennheiser PXC 550 de Bluetooth teknolojisini taşıyor. Kulaklıklardaki düğmeler bazen kulağa baskı uygulayarak rahatsız edebiliyor. Bu durumu önlemek için dokunmatik yüzeyden kontrol edilen kulaklık, yumuşak deri kaplamasıyla dikkat çekiyor.

Başarılı bir ses çıkışı sağlayan PXC 550, iki katmanlı NoiseGard Hybrid aktif gürültü önleme ile de çok iyi bir iş çıkartıyor. 30 saate kadar kullanılabilen cihaz, kabloyla kullanılabiliyor, ayrıca uçakta kullanabilmeniz için özel bir adaptörü kutusundan çıkıyor.

Bose QuietComfort 25

Gürültü önleme konusunda ilk öne çıkan şirketlerden olan Bose’nin QC25 modeli, gündelik kullanım için son derece uygun. Belki sesi tam olarak kesmiyor ama etrafınızda birileri konuşurken rahatça müzik dinleyebilir, bu sıcak günlerde klimanın sesini unutabilirsiniz. Özellikle derin ve sürekli seslerde daha başarılı performans gösteriyor, bu sayede uçak yolculuğu gibi gürültülü durumlarda etkinliğini koruyor.

Tek bir AAA pille 35 saate kadar kullanılabilen cihaz, sonrasında da pasif gürültü önleme yapabiliyor, ancak bunun sadece pil alana kadar sizi idare edeceğini söylemeliyim. Her tür müzik için ortalamanın üzerinde bir performans elde ettiğini de hatırlatayım.

Beats Studio3 Wireless

Bas ağırlıklı tınılar için çok iyi bir ses çıkışı sunan ve bununla ünlenen Beats’in Studio 3 modeli, önceki modellere göre bariz daha iyi bir gürültü önleme özelliği sunuyor.

Kısa sürede şarj olabilen kulaklık 23 saate kadar pil ömrü sunuyor. Bluetooth eşleşme konusunda da son derece hızlı ve sorunsuz olduğunu söylemeliyim.

JBL Everest Elite 750NC

Sadece adaptif gürültü önleme özelliğiyle değil, TruNote adı verilen ses kalibrasyonuyla da öne çıkıyor. Böylece ortamı algılayarak hem ses kalitesini en iyi hâle getiriyor hem de dışarıdaki sesi duyup duymamanız gerektiğine karar verebiliyor.

Rahat bir kullanım sunan yapısı ve güçlü baslarıyla da tercih sebebi olabilir. 15 saatlik pil ömrü olan Everest Elite 750NC, premium hisse sahip bir kulaklık arayanlara hitap ediyor.

 

Cevap bırakın