En iyi Firefox eklentileri

En iyi Firefox eklentileri

0

StatCounter’ın Haziran 2017 istatistiklerine göre kullanıcılar tarafından masaüstü kullanımda en çok tercih edilen tarayıcılar sıralamasında ilk sırada yüzde 63,2 ile Google Chrome yer alıyorken, Chrome’un en yakın takipçisi yüzde 14 ile Firefox. Bu oran eminim kimseyi şaşırtmaz, çünkü dünya genelinde kullanıcılarına “En çok kullandığınız tarayıcı hangisi?” sorusunu yönelttiğinizde çoğunluğun cevabı Chrome olacaktır. Ancak Chrome’un takipçileri ile arasındaki farkın da yıllar içerisinde kapanmaya başladığını söylemek mümkün. Chrome’un belki de en ciddi rakibi olan Firefox’u, tarayıcının sahibi olan Mozilla’nun sürekli olarak geliştirme konusundaki çabası kullanıcı tarafında da karşılığını bulmakta. Tarayıcı dünyasındaki yarışta özellikle mobil kulvarda Chrome’un ardından en çok tercih edilen tarayıcı olan Safari’nin Android cihazlarda çok iyi performanslar sergileyemememesi Firefox’u bu alanda da iddialı konuma getiriyor diyebiliriz. İstatistikler henüz mobilde Safari’yi üstte gösterse de Firefox hem şifre güvenliği hem de sunduğu seçeneklerin çokluğu ile, geriye kalan en iyi alternatif olmayı başarıyor. Öte yandan kullanıcıları eminin hatırlayacaklardır, Mozilla’nın Kasım 2017’de tanıttığı Firefox’un Quantum sürümü, çok hızlı bir çıkış yapmıştı. Aralık 2017 yıl sonu rakamlarına göre 170 kişi tarafından indirilen Quantum özellikle bellek verimliliği ile Chrome’a meydan okuyor haberleri daha dün gibi gözümün önüne geliyor. Mozilla son olarak tarayıcısının son sürümü olan Firefox 60’ı kullanıma sunmaya başladı. Son sürümde sponsorlu içerikler adlı bir detay göze çarpıyor. Biraz daha açacak olursam; Mozilla’nın geçen yılın Şubat ayında Pocket servisini almasından sonra kullanılan sponsor reklamları tarayıcıya da dahil ediyor. Ancak Mozilla bu sistemde kullanıcı verilerinden yararlanılmıyor, bu iyi haber.

Bununla birlikte Firefox’un yenilikçi yapısı hem modifiye edilebilir, hem de özelleştirilebilir bir tarayıcı olarak da kendisini gösteriyor. Firefox için sayısız eklenti mevcut. Kullanıcılar için birçok avantaj içeren ve tarayıcının yeteneklerini katlayan bu eklentilerden en başarılılarını bu haftaki yazımda bir araya getirdim. Hali hazırda pek çok faydalı fonksiyonu olan tarayıcının bu eklentilerle her zaman kullandığınız tarayıcınızdan daha güvenli, daha pratik ve eğlenceli olacağının altını çizmeliyim.

Facebook multi account
Aynı anda birden fazla mail ya da sosyal medya hesabını açmak eminin çoğunuzun sıklıkla tercih ettiği bir durum. Özellikle Facebook konusunda bu istek daha sık ortaya çıkıyor diyebiliriz. Bu eklenti ise aynı anda birden fazla Facebook hesabı açmanızı mümkün kılıyor.
Cite This
Mozilla’nun bu eklentisi sizi elle kaynakça yazmaktan kurtarmayacak olsa da kullandığınız herhangi bir web sayfasında üç farklı şekilde alıntı yapmanıza imkan tanır. Sonrasında ise çalışmanıza yapıştırabilirsiniz.
Unpaywall
Dergiler ve okul makaleleri genellikle ücretlidir. Bu eklenti yasal yollardan istediğiniz makalenin ücretsiz versiyonunu bulmanızı sağlıyor. Bu sayede hem para hem de zamandan tasarruf etmiş oluyorsunuz.
Speed Dial Lite
Bu eklenti tarayıcınızda açık olan sayfaları düzenli şekilde tutmak üzere tasarlanmış. Eklenti web sayfalarını favori sayfalar başta olacak şekilde tasarlıyor ve düzenliyor. Bu sayede istediğiniz siteye kolayca erişebiliyorsunuz.
Tineye
Elinizde bir resim var ve siz onun daha büyük versiyonunu bulmak istiyorsunuz. Tineye eklentisi pek çok tarayıcı eklentisi aksine benzer herhangi bir resmi değil aradığınız görsele en yakın görseli size getiriyor.
LastPass
LastPass sizi birden fazla şifre ezberleme zahmetinden kurtarıyor. Sistem kullandığınız tüm hesaplar için kompleks şifreler oluşturuyor ve kolayca giriş yapmanızı sağlıyor. Diğer bir deyişle yalnızca tek bir şifreyi aklınızda tutarak tüm diğer hesaplarınıza giriş yapmış oluyorsunuz. Ayrıca LastPass’de kişisel dokümanlarınızı da güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.
ColorZilla
ColorZilla eklentisi internette arama yaparken gördüğünüz bir rengin tam rengini kaydetmenizi sağlar. Bu sayede istediğiniz rengi diğer uygulama ve çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.
Copy Plaintext
Formatsız şekilde herhangi bir internet sitesinde bir şeyler kopyalamak istediğinizde bu eklenti size büyük kolaylık sağlayacak. Oldukça basit ve kolay bir kullanıma sahip uygulama sayesinde istediğiniz içeriği kolay bir şekilde kopyalayabileceksiniz.

 
 

Cevap bırakın