Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Alışveriş RehberiEn iyi Ev Otomasyon Teknolojileri

  En iyi Ev Otomasyon Teknolojileri

        Ev otomasyonuna giriş yapmak için öncelikle kullanılacak iletişim protokolü ve yöntemine karar vermek gerekiyor. Ev otomasyonunda kablolu, kablosuz ve her ikisini de kullanabilen teknolojiler bulunuyor. Bu teknolojide kullanılan protokollere örnek olarak UPB, INSTEON, Z-Wave, ZigBee’i verebiliriz.  Ev otomasyon sisteminde seçilen her yeni cihazın eskiler ya da diğer cihazlar ile uyumlu olması gerekiyor. En iyi Ev Otomasyon Teknolojileri

        Hangi ev otomasyonu teknolojisinin sizin için uygun olduğuna karar verirken, halihazırda evde sahip olduğunuz akıllı cihazları ve bu cihazlara uzaktan ve buluttan erişim durumlarının etkili olması gerektiğini söylemeliyiz.

        Ev otomasyon teknolojisinde kullanılan farklı protokoller bulunmakta. Bunların en eskisi olan X10’da kablolu iletişim kullanılmakla birlikte, bu protokol eskimiş ve çağın gereksinimleri karşısında yeni protokollere ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır.

        Bu haftaki yazımda, günümüz ev otomasyon teknolojisinde kullanılan protokollerden ve bu sektördeki gelişmelerden bahsedeceğim.

        Günümüzde en fazla kullanılan ev otomasyonu teknolojilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  UPB akıllı ev teknolojisi

        Dilimize Evrensel Güç Hattı Veriyolu (UPB) olarak çevirebileceğimiz bu ev otomasyonu teknolojisinde, kontrol sinyallerinin iletimi için evin kendi kablolama altyapısı kullanılır. Yukarıda da bahsedildiği gibi, ev otomasyonunda kullanılan eski protokollerden biri olan X10’da karşılaşılan sorunların giderilmesi için UPB kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknolojide X10 protokolü ile uyumlu değildir. Elinizde X10 protokolü ile uyumlu bir ev otomasyonu cihazı bulunuyorsa ve yeni alacağınız cihaz UPB uyumlu ise, her ikisi ile de konuşabilen bir denetleyiciye ihtiyacınız olacaktır.

  Insteon akıllı ev teknolojisi

        Kablosuz ev cihazlarının evdeki elektrik hattına bağlanması için tasarlanan INSTEON cihazları, birbirleri ile kablosuz ve ev elektrik hattı üzerinden iletişim kurabilir. INSTEON cihazları aynı zamanda eskiden kullanılan X10 tabanlı cihazlar ile de uyumludur. INSTEON teknolojisi ev otomasyonu konusunda ayrıntılı bilgisi olmayan kişiler tarafından da kolayca kurulup yönetilebilir. En iyi Ev Otomasyon Teknolojileri

  Z-Wave akıllı ev teknolojisi

        Günümüzde, Z-Wave teknolojisi orijinal kablosuz ev otomasyonu için bir standart olarak değerlendiriliyor. Z-Wave’in özellikle ticari olarak ev otomasyonunda güvenliği de artırdığını söyleyebiliriz. Ev otomasyonu endüstrisinde izin verilen bütün standartları desteklemesi ve aynı zamanda kurulumunun da kolay olması avantajları arasında geliyor.

  ZigBee akıllı ev teknolojisi

        ZigBee tam anlamı ile bir kablosuz ev otomasyonu teknolojisi olarak öne çıkıyor. Farklı üreticiler tarafından ZigBee teknolojisine uyumlu olarak üretilen cihazların birbirleri ile iletişimde sorunların yaşanması ihtimali bu teknolojinin kabul görmesini yavaşlatmıştır. Ev otomasyonu konusunda yeni çalışmaya başlayanlara fazla önerilmiyor.

  Bluetooth akıllı ev teknolojisi

        Ev otomasyonunda kısa mesafeli iletişim için üreticiler Blurtooth teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji, örneğin akıllı kapı kilitlerinde ve yakın mesafedeki akıllı ampullerde kullanılıyor. Bluetooth, nesnelerin interneti kapsamında, evde bulunan akıllı cihazların birbirleri ile iletişiminde oldukça fazla kullanım alanı buluyor. Bluetooth iletişiminde şifreli haberleşme söz konusu olduğunda, gelecek yıllarda da kullanımının artarak devam edeceğini söyleyebiliriz.

  Kablosuz İnternet akıllı ev teknolojisi

        Üreticiler, evdeki kablosuz internet ağı ile enteğre olabilen akıllı ev cihazları geliştirmeye başladılar. Bir ev ağına bağlanmak için genellikle sadece bir şifre yeterlidir. Kablosuz ağ teknolojisinin akıllı ev sistemlerinde kullanılmasının dezavantajlarından birisi Wi-Fi ağının bant genişliğinin sınırlı olması ve aynı ağ içinde bulunan diğer cihaz sinyallerinin akıllı ev cihazlarının daha geç cevap vermelerine sebep olabilmesidir.

        Sonuç olarak; Nesnelerin interneti kapsamında günümüzde oldukça fazla kullanılmaya başlayan akıllı ev cihazları yakın gelecekte de  daha fazla kullanılmaya başlayacaktır. Bu cihazları alırken kullandıkları iletişim protokollerine dikkat etmek, halen evde bulunan diğer cihazlar ve gelecekte alınabilecek akıllı ev cihazları ile de iletişimde bulunabileceklerini düşünerek karar vermekte yarar vardır.

        Akıllı ev cihazlarına bir göz atmak için  bu linki kullanabilirsiniz.

        Twitter takip için @salihertugrul

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN