En iyi çeviri uygulamaları

0

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok alanda yıkıcı yenilikler olmaya başladı. Örneğin artık bilmediğimiz pek çok dildeki metni hızlı çeviri uygulamaları ile anlayabiliyoruz. Elbette hiçbir şey çevirmeni yerini tutamaz ama cebimizde akıllı bir uygulama taşımak hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. 

Özellikle Google translate son yıllarda oldukça başarılı çeviriler yapmaya başladı. Japonya’ya seyahat ediyorsanız veya İspanyol bir arkadaşınıza kendi dilinde mesaj atmak istiyorsanız çeviri uygulamaları imdadınıza yetişiyor. iş yazışmaları ve yabancı haberlerin takibi konusunda da bu uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Keza son günlerde bütün dünyada salgın haline gelen Covid-19 hakkında da çeviri uygulamaları ile başka ülkelerde olup bitenleri takip edebilirsiniz. 

Google Translate’in şaşırtıcı özellikleri

Çeviri uygulamaları arasında en popüler olan Google translate, günde 200 milyondan fazla kişiye hizmet veriyor. Uygulamaya adeta çok dilli mekanik bir çevirmen diyebiliriz. Ancak bu faydalı uygulama sadece çeviri yapmıyor, kullanıcılar için başka özellikler de sunuyor: 

  • Sesle yazdırma özelliği sayesinde konuşmaları da metine çevirebilirsiniz. Bu sayede dilini bilmediğiniz bir yabancının ne söylemek istediğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. 
  • Yazılı kelimeleri ve metinleri sesli olarak dinleyebilirsiniz. Bu sayede telaffuz problemi yaşamazsınız. 
  • Farklı seviyelerde 104 dili destekler.
  • Daha önce çevirisini yapmış olduğunuz metinleri saklar ve history bölümünden bu metinlere ulaşabilirsiniz.
  • Uygulama üzerinden İnternet bağlantısı olmadan 59 dilde çeviri yapabilirsiniz. 
  • Kamera modunda resimlerin üzerindeki metinleri çevirebilirsiniz. 

Ancak her teknoloji gibi Google Translate’in de birçok eksiği var ve her geçen gün topluluğunda katkıları ile daha kullanışlı bir uygulama olma yolunda ilerliyor. Özellikle deyimler ve yöresel terimler konusunda ihtiyacınıza cevap veremeyebilir. Bu nedenle alternatif bir çeviri programı kullanabilirsiniz. 

Google’a alternatif çeviri programları 

Google Translate ile karşılaştırıldığında, alternatifler daha fazla işlev ve öğe ile çok daha güvenilir, esnek ve güvenli olabilir. Peki alternatifler nelerdir? Gelin en kullanışlı olanlarını birlikte inceleyelim. 

Microsoft Çevirmen

Hem İş hem de kişisel sürümleri sunan  Microsoft Translator , Windows, iOS ve Android için kullanılabilen akıllı bir çeviri uygulamasıdır . 60’tan fazla dil için görüntüleri, ekran görüntülerini, metinleri ve sesli çevirileri çevirmenize yardımcı olur. 

Kullanıcılar çevirmek istedikleri metni yazabilir, yüksek sesle konuşabilir veya metni içeren bir resim çekebilir. Microsoft Translator, MS Office ve Skype gibi diğer Microsoft uygulamalarıyla entegrasyon sunar. 

Microsoft Translator’dan en iyi şekilde yararlanmak için, son arama sonuçlarını kaydedip, daha sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

iTranslate 

iTranslate , Sonico Mobil adındaki bir şirket tarafından yayınlanan bir uygulama. 100’den fazla dilde metin, web sitesi ve arama kelimesi çevirisi yapıyor. 

iTranslate, Windows, iOS, Mac, Google Play ve Kindle  gibi tüm sistem türleri için tasarlanmış

basit bir yazılımdır ve sadece metin veya sesli-sesli konuşma yazarak her şeyi çevirebilir.

Babylon Çevirmen 

Babylon, dünya çapında önde gelen çeviri ve sözlük yazılımlarından birisi. Birden fazla dilde 1.700 sözlük ve sözlük seti içerir. Bu çeviri uygulaması 19 yılı aşkın deneyime sahip ve eşanlamlılar sözlüğü veya sözlüklerde doğru sonuçlar veriyor. 

Diğer tüm çeviri yazılımlarının aksine, Babylon Office belgelerini orijinal biçimini kaybetmeden çeviriyor. Metin kopyalama ve yapıştırma, yeni ekranlar açma veya uygulamalardan çıkma işlemine geçmek zorunda kalmıyorsunuz. Babylon her şeyi tek bir tıklamayla çevirmenizi sağlıyor.

Babylon Çevirmen İngilizce ve Hollandaca da dahil olmak üzere 77’den fazla dilde sınırsız terim çevirisini destekliyor. 

Alternatifler sınırsız 

Sonuç olarak Google Translate’in alternatifleri neredeyse sınırsız. Daha spesifik alanlarda çeviri ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda bu uygulamalar sizlere yardımcı olacaktır. sizin de tavsiye ettiğiniz de kullandığınız bir uygulama varsa yorum olarak yazabilirsiniz. 

 

Cevap bırakın