En İyi Android Wear Uygulamaları

0

     Cep telefonlarının gelişimiyle saate olan ihtiyaç azalmış gibi görünse de, teknolojinin geldiği noktada sadece aksesuar olmaktan öteye,akıllanarak; günümüzde insanlığın büyük bir çoğunluğunun kullanılmakta olduğu akıllı saatler ile entegre olmuş, teknoloji sevenlerin vazgeçilmezleri arasındaki yerini almıştır. Gerek iOS platformlarında ve gerekse de Android ortamlarda farklı markaların geliştirdiği akıllı saatlere olan talep, gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

     Bu haftaki yazımda, Android ortamlarda kullanılan Android Wear tabanlı akıllı saatlerde kullanılan uygulamaları sıralayacağım.

Nest

     Nest, akıllı evlerin kontrolünü bir çatı altına toplayıp, bu platform ile uyumlu akıllı cihazların yönetimini sağlıyor. Android Wear 2 versiyonu ile uyumlu çalışan Nest, evdeki akıllı cihazların uzaktan kontrolünü sağlamayı amaçlıyor. Android tabanlı akıllı telefonlarda çalışan uygulama, özellikle akıllı termostat ve duman detektörlerini uzaktan kontrol edebiliyor, Nest uyumlu kameralar ile evinizi uzaktan izleyebiliyorsunuz. Akıllı sıcaklık detektörleri ile entegre çalışabilen uygulama ile evinize gelmeden sıcaklığı kontrol edebiliyorsunuz.  Nest duman detektörü, ortamda duman olduğunu fark ettiğinde, LIFX ampullerinin kırmızı renkte yanıp sönmelerini sağlayıp; gerektiğinde daha önceden kayıtlı itfaiye veya komşuya bilgi verebilecek yeteneğe sahip. Nest uygulamasının Android wear 2 işletim sistemi ile oldukça uyumlu çalıştığını söyleyebilirim.

Glide

     Bir akıllı telefon uygulaması olan Glide, aynı zamanda akıllı saat üzerinde de çalışıyor.  Uygulama, Android Wear 2 ile de entegre edilmiş durumda. Uygulama ile video izlenip, karşılıklı sesli ve görüntülü görüşme yapılabiliyor. Glide Android Wear 2 uygulaması ile görüntülü mesaj gönderebiliyorsunuz. Uygulama, Android Wear 2 uyumlu akıllı saat kullanıcıları için vazgeçilmez servislerin başında geliyor.

Lifesum

     Android Wear 2 işletim sistemini ile bağımsız olarak çalışan Lifesum uygulaması, kullanıcıların su ve yeme alışkanlıklarını takip edebiliyor. Kullanıcılar, Lifesum uygulamasını akıllı telefonlarına yüklemeden direk akıllı saatlerine yükleyerek, kişiselleştirilmiş sağlık ve yaşam tarzı kılavuzu olarak kullanabiliyorlar. Akıllı saatinize yüklediğiniz bu uygulama ile, gündelik yemek alışkanlıklarınızı değiştirme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Foursquare

     Android Wear 2.0 için Google tarafından geliştirilen Android Wear’a özel olarak hazırlanan Foursquare uygulaması ile, şehir rehberi her an her yerde yanınızda. Yakınınızdaki veya seçtiğiniz herhangi bir yerdeki restoranlar, kafeler ve birçok mekan, Foursquare uygulaması ile bileğinizde sizinle birlikte. Foursquare uygulaması ile daha önceden kaydettiğiniz mekanlara, daha önce ziyaret ettiğiniz veya yakınınızdaki mekanlara hızlıca erişebiliyorsunuz.

Strava

     Strava, Android Wear 2.0 güncellemesi ile akıllı telefondan bağımsız çalışma özelliğine kavuşmuş durumda.  Dağcılar ve koşuculara özel sağlık uygulaması olan  Strava, kullanıcılara yapılan aktiviteye göre atılan adım, gidilen mesafe ve hız gibi bilgiler sunuyor. Takip ettiği bilgiler anlık olarak sunabilen Strava sağlık uygulaması, nabız takibi de yapabiliyor.

Spotify

     Eğer dahili hoparlör desteğine sahip Android Wear 2.0 destekli bir akıllı saatiniz var ve akıllı telefonunuzda da Spotify kullanıyorsanız, müzik keyfinize akıllı saatiniz üzerindeki Spotify uygulaması üzerinden devam edebilirsiniz. Akıllı saat üzerindeki Spotify uygulaması ile arama yapabilir, ekrana bir dokunuşla dinlediğiniz parçayı yeniden çalabilir,  listeleri ve son dinlediğiniz şarkıların olduğu albüme göz atabilirsiniz.

CloudPlayer

     Android Wear platformunda oldukça fazla müzik çalma uygulaması bulunuyor. CloudPalyer, Android akıllı saatler için müzik uygulamaları içinde özel bir yere sahip. Çevrimdışı da çalışan uygulama aynı zamanda OneDrive, Dropbox ve Google Drive ile entegre olabiliyor. CloudPalyer uygulaması ile kendi MP3 dosyalarından kişisel Spotify’ınızı oluşturabiliyorsunuz.

Wear Reader

     Android tabanlı akıllı saatinizde ePub, PDF, Word ve düz metin belgelerini okuyup, her zaman okuduğunuz makalelere göz gezdirebileceğiniz Wear Reader uygulaması ile, metin boyutlarını ayarlayabilir, okuma keyfinizi akıllı saatinize taşıyabilirsiniz.

Yazıdaki fotoğraflar wareable sitesinden alınmıştır.

 

Cevap bırakın