En güzel oyun sinematikleri

0

Oyun endüstrisi her gün daha da gelişiyor. Bunda teknolojideki ilerlemeler en önemli etkenlerden biri. Daha hızlı işlemciler, daha güçlü ekran kartları, oyunların grafiklerinin kalitesinde önemli etkenlerden biri. Geçtiğimiz yıllarda çıkan en keyifli beş videoyu sizler için derledim. İzlemediyseniz mutlaka bir göz atın. İzlediyseniz de yeniden seyretmeyi mutlaka isteyeceksiniz.

The Elder Scrolls Online
The Elder Scrolls Online, Alliance fragmanıyla ilgili söylenebilecek çok fazla şey var. Daha en başında, rahatlıkla gerçek sanılabilecek kalitesiyle ağızlarımızı bir karış açık bırakmayı başarmıştı. Imperial City’nin gösterildiği sahnede, serinin hayranlarının etkilenmemesi mümkün değil. Oyun dünyasının en sağlan arka plan hikayelerinden birine sahip olan The Elder Scrolls serisinin, çok fazla bilinmeyen ilk dönemlerine konuk olacağımız fragmanda, bölünmüş dokuz ırkın kurduğu ittifakı tanıyorduk. Deadra tehdidi, 3 ittifakın Cyrodiil’i ele geçirme çabası derken, kendimizi Tamriel’in büyülü dünyasına bırakıveriyorduk. Sırasıyla Nord’ların başını çektiği Kuzey İttifakı (Ebonheart Pact), Breton’ların önderliğindeki Doğu İttifakı (Daggerfall Covenant) ve Altmer/High Elf’lerin çatısı altında toplanan Güney İttifakı (Aldmeri Dominion) fragmana konuk oluyordu.

Mass Effect 2
Mass Effect 2’deki ekibimizin tanıtımı niteliğinde olan sinematik, bir oyuncunun yorumuna göre “Üçüncü oyunun tamamından bile daha iyi!”. Sırasıyla Thane, Grunt, Jack gibi önemli Mass Effect karakterlerini tanıdığımız fragman, serinin takım odaklı oynanışına da ışık tutuyor. Kumandan Shephard’ın intihar görevini konu alacak yapımda, güçlü müttefiklere ihtiyacı vardı ve onları Samanyolu Galaksisi’nin dört bir yanından toplamak zorundaydı. Ona en büyük yardımı edense, ilginç bir şekilde Cerberus teşkilatıydı. İlk Mass Effect oyununda terörist grup olarak gösterilen Cerberus’un neden bize yardım ettiği daha burada büyük bir merak konusu olmuştu. En sonunda gerçek düşmanımız ile tanıştığımız ve Illusive Man’in karizmasının tavan yaptığı bu fragmanı kesinlikle izlemelisiniz.

Assassin’s Creed: Revelations
Assassin’s Creed fragmanlarının hepsi çok güzel, hepsi izlenesi… Ama içlerinde bir tane var ki kendini defalarca izletse bile sıkmamayı başarıyor. Ezio’nun İstanbul macerasının hemen öncesinde geçenlerin anlatıldığı bu fragman, müziğinden teknolojisine kadar her yönüyle mükemmel görünüyor. Bir suikastçı efsanesi olan Altair’in ki kendisi ilk oyunda yönettiğimiz karakterdir, İstanbul’da sakladığı anahtarların peşine düşen Ezio’nun zorlu macerası, işte tam fragmanın başladığı yerde, Masyaf Kalesi’nde başlamaktadır. Tapınakçılar tarafından ele geçirilen suikastçı kalesinde işi hiç de kolay değildir.

World of Warcraft: Wrath of the Lich King
Blizzard bu işi gerçekten çok iyi yapıyor. Hatta onların sinematik fragmanlarını en iyiler içinde sayabiliriz. Özellikle World of Warcraft, ek paketleri öncesinde yayımladığı fragmanlarla hayranlarını her seferinde şaşkına çevirirken, tek sorun hangi fragmanın en iyi olduğunu seçmekte kalıyor. İşte o konuda Wrath of the Lich King diğer tüm sinematik fragmanları geride bırakıyor. Arthas, Warcraft hayranları için inanılmaz özel bir karakter. İyi kalpli bir insanın, güç karşında nasıl da yozlaşabileceğini, kalbinin temizliğini kolayca kaybedebileceğini temsil ediyor. Geçmişin hala Arthas’ın peşini bırakmadığını, tüyleri diken diken eden babasının sesiyle anlıyoruz. Geçmişinin hala peşini bırakmadığı, düşmüş adamın hikayesi, tüm WoW oyuncuları tarafından büyük bir merakla bekleniyordu.

Dead Island
Eğer bugün Dead Island bu kadar eleştiriliyorsa, işte sebebi bu muhteşem fragmandır. Bir zombi hikayesini, böylesine duygu yüklü hale getirmek gerçekten takdiri hak ediyor. Basit, sıradan bir ailenin tatil seyahatinin, nasıl da berbat olabileceğini farklı bir dille (ve kesinlikle rahatsız edici) anlatılıyor. Küçük bir kızın görüş açısından, bir ailenin zombi istilası karşında paramparça oluşunu izlemek zorunda kalıyoruz. Etkileyici, duygusal ve artık suyu çıkartılan zombi oyunlarına farklı bir açıdan bakan fragmanın, hayranlar tarafından onlarca farklı versiyonu hazırlandığını da belirtelim. Techland’in bizlere sunduğu bu etkileyici fragmanı ne kadar övsek azdır. Olayların geriye doğru ilerlediği ters kurgusuyla ve geniş perspektifiyle gerçekten dikkat çekmeyi başarıyor.

Cevap bırakın