En fazla satış gerçekleştiren akıllı telefon üreticileri açıklandı

0

galaxy-s7-3

Araştırma kuruluşu IDC, 2016 ilk çeyreğine ilişkin en fazla satış gerçekleştiren akıllı telefon üreticilerini sıraladı. Listede sürpriz markalar var.

IDC raporuna göre 2016 ilk çeyreğinde, tüm dünyada en fazla satış gerçekleştiren üretici Samsung. Kore merkezli şirketin pazar payı yüzde 24,5 olarak gerçekleşti. Bununla birlikte pazar payı nezdinde ele alındığında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,6’lık bir düşüş yaşandığı görüldü.

Listenin ikinci sırasında Apple yer aldı. Teknoloji şirketinin pazar payı yüzde 15,3. Geçen yılın aynı dönemine göre gerileme ise yüzde 16,3 oranında. Üçüncü sıradaki marka ise Huawei. Çin merkezli şirketin pazar payı yüzde 8,2 ve geçen yılın aynı dönemine göre artış yaşandığı görülüyor; söz konusu oran yüzde 58,4.

Dördüncü sırada ise OPPO’nun yer aldığı görülüyor. Çinli markanın pazar payı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 153 artarak, yüzde 5,5’e yükselmiş durumda. Büyük bir atılım yaşandığı net.

Bir diğer Çin merkezli şirket Vivo da, listenin beşinci sırasında. Şirketin pazar payı yüzde 4,3 ve geçen yıla göre satışlardaki artış yüzde 123.

Akıllı telefon üreticileri arasında rekabet tüm hızıyla devam ediyor. Xiaomi ve Lenovo gibi üreticilerin ise ilk 5’teki yerlerini kaptırdıkları dikkatlerden kaçmıyor.

Cevap bırakın